صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

غرويان: وحدت اصولگرايان قريب به محال!

آيت‌الله محسن غرويان در خصوص وحدت اصولگرايان اظهار کرد: امر وحدت در ميان تمام عقلاي عالم نسبت به تفرقه ترجيح دارد و علت اين امر نيز آن است که وحدت قدرت‌آفرين است.

کد خبر: 2891

ايسنا/ عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم معتقد است: وحدت اصولگرايان قريب به محال است.

آيت‌الله محسن غرويان در خصوص وحدت اصولگرايان اظهار کرد: امر وحدت در ميان تمام عقلاي عالم نسبت به تفرقه ترجيح دارد و علت اين امر نيز آن است که وحدت قدرت‌آفرين است.

وي ادامه داد: وقتي پراکندگي وجود داشته باشد قدرت شکل نخواهد گرفت، اما در مقابل هنگامي که وحدت شکل مي‌گيرد قدرت افزايش پيدا مي‌کند و به همين دليل است که سياست به دنبال وحدت و نهايتا قدرت است.

غرويان تصريح کرد: اصولگرايان طيف وسيعي را شامل مي‌شوند که همه مثل هم فکر نمي‌کنند و برخي از آنها مصداق افراط،‌ برخي مصداق تفريط و برخي نيز مصداق اعتدال هستند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم خاطرنشان کرد: از ديدگاه بنده افرادي مانند آيت‌الله هاشمي، دکتر روحاني، جناب آقاي ناطق نوري، جناب آقاي موحدي کرماني و آيت‌الله مصباح همگي اصولگرا هستند اما نگاه‌هاي متفاوتي با يکديگر دارند و درکشان از مسائل جهاني نيز متفاوت است.

وحدت اصولگرايان قريب به محال است

وي افزود: برخي از اين عزيزان روحيه مردم‌داري و خدمت به مردم دارند اما برخي روحيه مردمي ندارند و انزوا از توده مردم را ترجيح مي‌دهند و بنابراين با وجود آنکه همگي آنها اصولگرا هستند جفت و جور شدن آنها در کنار يکديگر قريب به محال است.

غرويان در خصوص ايده مطرح شده در مورد محور قرار گرفتن آيت‌الله مصباح يزدي براي وحدت اصولگرايان نيز اظهار کرد: بنده چون با روحيات و مباني فکري ايشان آشنايي دارم معتقدم که ايشان نمي‌توانند محور وحدت اصولگرايان باشند زيرا در وهله نخست خود ايشان فرمودند که ما نمي‌توانيم وحدت کنيم و ضرورتي هم نمي‌بينيم.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم خاطرنشان کرد: ايشان ديدگاه خود را عين دين مي‌دانند و ساير احزاب و گروه‌ها را به ميزان تفاوت از ديدگاه خود منحرف از مسير ديانت مي‌دانند و بنابراين نمي‌توانند با ديگران وحدت کنند، مگر آنکه ديگران خود را با ايشان هماهنگ کنند.

وي افزود: چنين چيزي يک وحدت يکطرفه است که احتمال آن بسيار پايين به نظر مي‌رسد اما اينکه ايشان از افکار و انديشه‌هاي خود کوتاه بيايند و يا از اصول خود عدول کنند امکان‌پذير نيست و نه تنها اين روحيه را ندارند بلکه اعتقادي هم به اين موضوع ندارند.

غرويان تصريح کرد: ايشان معتقدند تکليف و وظيفه شرعي آن چيزي است که خودشان تشخيص مي‌دهند و سايرين بايد خود را با ايشان هماهنگ کنند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم عنوان کرد: ايشان براساس تکليف عمل مي‌کنند که البته امر مثبتي است اما ملاک تکليف را تشخيص خود مي‌دانند که اين مساله سرمنشاء اختلافات ايشان با برخي گروه‌هاي ديگر نيز هست.

وي اظهار کرد: اختلاف آيت‌الله مصباح با آيت‌الله يزدي نيز در جلسه‌اي که با محوريت جامعه روحانيت مبارز برگزار شد به همين موضوع بر مي‌گشت زيرا ايشان به آيت‌الله يزدي فرموده بودند من آنچه تکليف بدانم را اجرا مي‌کنم و آيت‌الله يزدي نيز گفته بودند همه ما مي‌خواهيم به تکليف عمل کنيم ولي ايشان فرموده بودند که بنده به تکليف خود براساس تشخيص خود عمل مي‌کنم و چنين روحيه‌اي خيلي سخت مي‌تواند با ديگران به وحدت برسد.

غرويان تصريح کرد: ما بايستي در مسائل سياسي و اجتماعي براي ديگران حق قايل باشيم و با آنها تا حدودي مدارا کنيم که با توجه به عدم وجود چنين روحيه‌اي وحدت در اين جريان مشکل به نظر مي‌آيد.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در پاسخ به سوالي در خصوص پيش‌بيني خود از انتخابات مجلس سال آينده گفت: پيش‌بيني در اين موارد بسيار سخت است اما در حد حدس و گمان، بنده فکر مي‌کنم با توجه به راي مردم در انتخابات رياست جمهوري به اعتدال اين آمادگي در ميان آنها وجود دارد که پيام خود را در انتخابات مجلس شوراي اسلامي نيز اعلام کنند.

اعتدال‌گرايان پيروز انتخابات مجلس خواهند بود

وي افزود: اميد و گمان ما اين است که مردم به افراد معتدل همسو با دولت راي دهند تا انشاالله کشور آرامش خود را حفظ کند و به مسير پيشرفت ادامه دهد.

غرويان اظهار کرد: حوصله مردم سر رفته از بس که در هشت سال دولت قبل فيلم دعوا ديده‌اند و مکدر شده‌اند، بنابراين به دنبال آرامش، وحدت و همياري هستند نه به دنبال تخريب، افشاگري و موضع‌گيري در برابر يکديگر و بنابراين به اميد خدا اعتدال‌گرايان در مجلس پيروز خواهند بود.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم گفت: عده‌اي در جامعه ما هستند که به دنبال صلح و آشتي مي‌گردند و گروهي نيز اساسا به دنبال دعوا هستند که اين دو گروه هم در بين چهره‌هاي سياسي ما ديده مي‌شوند و هم در بين روزنامه‌ها، ‌علما، احزاب و هم در توده مردم.

وي خاطرنشان کرد: تشخيص من اين است که طيف آقايان هاشمي، خاتمي و روحاني روحيه صلح و صفا و آشتي و محبت دارند و پذيرفته‌اند که اختلاف نظر و اختلاف مشرب سياسي بين افراد وجود دارد.

غرويان با بيان اينکه ما بايد انتخاب کنيم که آيا مي‌خواهيم به دنبال دعوا باشيم و يا به دنبال صلح و آشتي، ادامه داد: اين چهره‌ها به دنبال آشتي هستند و مي‌خواهند صلح و صفا و صميميت را در جامعه حاکم کند و اين يعني اخلاق، در حالي که برخي از خبرگزاري‌ها، روزنامه‌ها، رجال سياسي و … در طرف ديگر دائما بر طبل دعوا و جنگ و طرد مي‌کوبند.

اين استاد حوزه علميه قم اضافه کرد: در واقع نزاع در کشور ما نزاع بين صلح و جنگ است و ما بايد تلاش کنيم تا مردم به نخبگاني روي بياورند که به دنبال صلح هستند و از دعوا، بداخلاقي، توهين و تضعيف روي‌گردانند.

بداخلاقي نفرت‌آور است

وي عنوان کرد: ما بايد ببينيم که از دعوا و بداخلاقي چه به دست مي‌آوريم و چه سودي براي ما وجود دارد که رئيس قوه مجريه بخواهد با فيلمي رئيس قوه مقننه را رسوا کند.

غرويان خاطرنشان کرد: هيچ‌کدام از مسئولين ما معصوم نيستند و همگي مشکلاتي را دارند اما اين به نفع کشور نيست که بخواهيم يکديگر را رسوا کنيم و در همين راستا حرف اعتدال، رعايت اخلاق و جلوگيري از مچ‌گيري و افشاء گري است و صلاح مملکت نيز در رعايت اخلاق و ادب است.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم تاکيد کرد: ما بايد بزرگان و سرمايه‌هاي فکري نظام را حفظ کنيم تا مردم آرام‌تر زندگي کنند، و بداخلاقي نفرت آور است و هنگامي که از طرف مسئولين رخ بدهد نتيجه آن اين است که مردم از هر دو طرف متنفر مي‌شوند و اين به هيچ عنوان به نفع کشور نيست و ما بايد تلاش کنيم که به ياري خدا چنين اتفاقي نيفتد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر