صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

آيت الله مکارم: هر ملتي نيازمند بيگانه باشد مجبور است به آنها امتياز بدهد

آيت الله ناصر مکارم شيرازي از مراجع تقليد گفت: در شرايط فعلي هر ملتي نيازمند بيگانه باشد مجبور است به آنها امتياز بدهد، بايد در تمام قسمت ها به ويژه کشاورزي به خود کفايي برسيم.

کد خبر: 2868

آيت الله ناصر مکارم شيرازي از مراجع تقليد گفت: در شرايط فعلي هر ملتي نيازمند بيگانه باشد مجبور است به آنها امتياز بدهد، بايد در تمام قسمت ها به ويژه کشاورزي به خود کفايي برسيم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت الله مکارم شيرازي، اين مرجع تقليد در ديدار جمعي از مسولان حوزه هاي نمايندگي ولي فقيه در جهاد کشاورزي با وي افزود: شما بايد همه مسوولان به ويژه وزارتخانه ها را متوجه مسووليت سنگين انان کنيد و کاري کنيد که ما در تمام قسمت ها به ويژه کشاورزي که آمادگي کامل داريم روي پاي خود بايستيم و آبرويي براي اسلام و مسلمانان شود و بگويند که جمهوري اسللامي ايران چنين خدمتي کرد.
وي در ادامه گفت: دنيا ابزاري براي رسيدن به آخرت آباد است، از اين رو بايد تمام مسائل مربوط به زندگي بشر از نظر مادي را تحت نظر داشته باشيم تا بتوان به وسيله آن جنبه هاي معنوي را اداره کرد؛ در فقه اسلام، براي تمام مسائل مربوط به زندگي بشر دستور آمده است، حتي براي مسائلي که ظاهرا کوچک هستند دستور داريم، در حالي که در قوانين بشري نسبت به اين موضوع اشاراتي نشده است.

آيت الله مکارم شيرازي با بيان اين که قرآن قانون اساسي زندگي بشر است، اظهار داشت: قرآن حتي در باره نشستن فرد در مجلس و طريقه صحبت کردن بانوان نيز مطالبي را گفته است و اين نشان مي دهد که اسلام تمام مسائل کلي و جزئي را در نظر گرفته است؛ آيا مي شود که چنين آييني در باره مسائل مربوط به کشاورزي دستور جامعي نداشته باشد.؟
وي ادامه داد: روايات زيادي در باره مسائل کشاورزي است؛ در روايت آمده که ثواب کاشت درخت در نامه اعمال افراد نوشته مي شود، اميرمومنان(ع) نيز خود به کشاورزي، آبياري زمين و کاشت درخت مي پرداختند و اين ها همه براي ما درس است.

آيت الله مکارم شيرازي گفت: آب و زمين فراوان داريم ولي مديريت کامل نداريم، اگر مديريت صحيح شود در مسائل کشاورزي به هيچ کس نيازي نخواهيم داشت و مي توانيم حتي در بخش هاي مختلف صادر کننده باشيم، کشور ما چهار فصل است که در طول سال در نقاط مختلف آن محصول وجود دارد.
اين مرجع تقليد با تاکيد بر اين که امروزه کشاورزي سنتي جواب نمي دهد و بايد به مکانيزه تبديل کرد، اظهار داشت: شما آقايان نيز بايد کشاوران را متوجه کنيد که اين کار عبادتي است که انجام مي دهند، يکي از بهترين عبادت مسائل مربوط به کشاورزي است، بايد به اين افراد توجه داد که آلوده احتکار نشوند، حقوق همسايه هاي خود را ضايع نکنند و سر موقع به وعده هاي خود عمل کنند، اگر اين ها رعايت شود همه چيز درست مي شود.

آيت الله مکارم شيرازي تاکيد کرد: تفاوت ما با دنياي امروز اين است که تمام مسائل مادي که ما داريم در کنار آنها مسائل اخلاقي است، يعني تجارت، قضاوت، زارعت و ديگر مسائل ما بدون اخلاق نيست، تمام احکام دنياي مادي ما با احکام اخلاقي آميخته است و بي قيد و شرط نيست، در عين اين که مي گوييم تجارت آزاد، در کنار آن مسائل اخلاقي را نيز بيان مي کنيم.

وي گفت: شما آقايان نيز حافظ اين مسائل اخلاقي هستيد که آن را تضمين و اداره مي کنيد؛ وقتي مي گوييم جمهوري اسلامي يعني جمهوريت با اسلام آميخته شده است، تمام وزارتخانه و شوون با اسلام آميخته اند و چه ابتکار خوبي است که در تمام وزارتخانه ها گروهي از روحانيان به مسائل اخلاقي نظارت کرده و مسائل فرهنگي را پاسداري مي کنند، اين ابتکار خوبي است که اسلاميت جمهوريت را در تمام بخش ها تضمين مي کند.
وي اضافه کرد: به برکت نظام جمهوري اسلامي اين اختيار به ما داده شده است که اين گونه باشد، در حالي که در سابق مشاوران آمريکايي در وزارتخانه هاي مختلف ناظر بودند و با منافع خودشان همه چيز را مي آميختند و اکنون روحانيان در مراکز حساس، دانشگاه ها و وزارتخانه ها هستند، اين از برکات جمهوري اسلامي است، حالا بايد کاري کرد که ما در تمام زمينه ها در مسير اسلام حرکت کنيم و خودکفا شويم.
وي خاطرنشان کرد: قوانين اسلام جوابگوي تمام نيازها در تمام زمان ها و مکان ها است؛ شما بايد اين جوابگو بودن اسلام را منعکس کنيد، در روايتي از پيامبر(ص) آمده 'ايمان هفتاد و چند باب دارد، افضل آن شهادت به توحيد و وحدانيت است و کوچک ترينش اين است که اگر در جاده اي سنگي يا چيز مزاحمي افتاده با پاي خود کنار بزنيد مبادا رهگذري آسيب ببيند'، اين جامعيت اسلام را نشان مي دهد

نظرات بینندگان

ارسال نظر