صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

روحاني و ظريف درباره آينده مذاکرات هسته اي چگونه مي انديشند؟

کساني که ديدگاه هاي دروني در دولت درباره موضوع هسته اي را تعقيب مي کنند عقيده دارند حسن روحاني نسبت به ظريف خوش بيني بيشتري درباره نتيجه بخشي مذاکرات دارد. برخي کارشناسان مي گويند وزير خارجه به اينکه مذاکرات هسته اي در فاصله زماني کوتاه نتيجه بخش باشد بدبين است.

کد خبر: 2861

متن پيش رو در ایران هسته ای منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

کساني که ديدگاه هاي دروني در دولت درباره موضوع هسته اي را تعقيب مي کنند عقيده دارند حسن روحاني نسبت به ظريف خوش بيني بيشتري درباره نتيجه بخشي مذاکرات دارد.
برخي کارشناسان مي گويند وزير خارجه به اينکه مذاکرات هسته اي در فاصله زماني کوتاه نتيجه بخش باشد بدبين است.

محمد جواد ظريف که به عنوان کسي شناخته مي شود که پيش از انتخابات رياست جمهوري مي گفت اگر مذاکرات هسته اي را به او بسپارند آن را ظرف چند ماه به نتيجه خواهد رساند، اکنون معتقد است اين مذاکرات در مهلت زماني 4 ماهه به نتيجه نخواهد رسيد.

ايران و گروه 1+5 روز 3 آذر 1393 توافق کردند مذاکرات هسته اي براي 7 ماه ديگر تمديد شود.

بيانيه مشترک ايران و 1+5 مي گويد اين مذاکرات بايد ظرف 4 ماه به يک توافق سياسي روي اصول، و پس از آن طي سه ماه بعدي، به يک توافق مشروح روي جزئيات منجر شود.

اکنون برخي منابع مي گويند ظريف باور ندارد که مذاکرات هسته اي تا اسفند 92 (پايان مهلت 4 ماهه) به توافق سياسي منجر شود.

يک منبع در اين باره به «ايران هسته اي» گفت: «ظريف معتقد است تا قبل از سال توافقي حاصل نخواهد شد و احتمال حصول توافق تا خرداد ماه هم حدود 50 درصد است».

اين منبع مي گويد علت اين است که ظريف تصور مي کند دولت اوباما زماني توافق با ايران را نهايي خواهد کرد –اگر اساسا قصد اين کار را داشته باشد- که حزب دموکرات بتواند از آن براي انتخابات رياست جمهوري بعدي امريکا استفاده کند.

همچنين حصول توافق در تابستان آينده، به دولت در ايران هم کمک خواهد کرد بر انتخابات آينده مجلس در ايران اثر بگذارد.

در همين حال، کساني که ديدگاه هاي دروني در دولت درباره موضوع هسته اي را تعقيب مي کنند عقيده دارند حسن روحاني نسبت به ظريف خوش بيني بيشتري درباره نتيجه بخشي مذاکرات دارد.

منبعي که با «ايران هسته اي» گفت وگو کرده مي گويد: «روحاني عقيده دارد احتمال توافق 90 درصد است».

برخي مي گويند علت اين اختلاف برآورد اين است که ظريف از منظر مذاکراتي به مسئله نگاه مي کند ولي روحاني رويکردي سياسي دارد.

برخي ديگر هم مي گويند شايد روحاني چيزي مي داند که ظريف نمي داند.

دور بعدي مذاکرات ايران و 1+5 در ماه جاري ميلادي برگزار خواهد شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر