صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

پیشرفت اساسی در دستیابی به توافق جامع! / دیدار ظریف و کری +عکس

محمد جواد ظریف و جان کری از ساعت 10 و 30 به وقت محلی- 13 به وقت تهران - به همراه معاونانشان مذاکره برای بررسی روند نگارش متن توافق جامع و ترسیم مسیر آینده را در ژنو آغاز کردند.

کد خبر: 28308

خبرگزاری ایرنا: یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت:در مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 طی هفته های اخیر در وین برای تدوین پیش نویس توافق سیاسی همچنین سه ضمیمه فنی، پیشرفت اساسی به دست آمده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی از ژنو به نقل از این دیپلمات آمریکایی در جمع خبرنگاران افزود: آمریکا گفته است که مذاکرات را بعد از 30 ژوئن (9 تیر) تمدید نخواهد کرد، ما یقینا باور داریم امکان رسیدن به توافق تا 30 ژوئن هست و درمورد تمدید مهلت مذاکرات بحثی مطرح نیست.

این مقام آمریکایی که در ژنو بسر می برد، با تاکید بر مناسب بودن روند جاری گفت و گو ها برای رسیدن به توافق تا 30 ژوئن یادآور شد که برنامه کاری 'جان کری' وزیر امور خارجه آمریکا در ماه ژوئن (خرداد/تیر) به منظور تمرکز بیشتر وی بر موضوع مذاکرات هسته ای،تنظیم شده است.

وی تاکید کرد: بسیاری از تصمیم های باقیمانده سیاسی است، به همین دلیل کری باید بیشتر در مذاکرات حضور داشته باشد و ممکن است از این پس،نشست های بیشتری در وین برگزار شود.

در همین حال محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در پاسخ به اینکه آیا رسیدن به توافق تا ضرب الاجل 30 ژوئن ممکن است یا خیر گفت: برای این منظور تلاش می کنیم.

بر پایه این گزارش یک دیپلمات غربی نیز نظارت بر سایت های نظامی توسط بازرس های آژانس بین المللی انرژی اتمی و ملاقات با دانشمندان هسته ای ایران را ضروری دانست و گفت: اگر آژانس به این اماکن دسترسی نداشته یا با دانشمندان هسته ای ملاقات نکند، مشکل ساز می شود. دسترسی آژانس به این سایت ها باید کامل باشد تا از مفقود شدن هر چیزی مطمئن شود.

مقام وزارت خارجه آمریکا نیز با بیان این نظر گفت که بدون اجازه دسترسی به سایت ها ما توافق را امضا نمی کنیم.

رویترز در ادامه با بیان اینکه با وجود اختلاف نظرها در این زمینه، بسیاری از کارشناسان سیاسی معتقدند توافق جامع هسته ای در نهایت حاصل می شود،به نقل از سعید لیلاز مفسر سیاسی در تهران،نوشت:توافق جامع با وجود مقاومت مخالفان داخلی در ایران و آمریکا به دست می آید.

به گفته لیلاز، ایران و آمریکا راهی غیر از رسیدن به توافق ندارند، نرسیدن به توافق به معنای تشدید تنش در منطقه است.

'مارک فیتزپاتریک' از مقامات پیشین وزارت خارجه آمریکا و عضو فعلی اندیشکده مطالعات راهبردی نیز معتقد است توافق در ماه ژوئیه (تیر/مرداد) به دست می آید.

وی گفت: دشوارترین مصالحه ها تاکنون انجام شده است،اما ممکن است ایرانی ها به دلیل این برداشت نادرست که 'باراک اوباما' رییس جمهوری امریکا بیشتر به توافق نیاز دارد تا آنها، بخواهند برای گرفتن امتیازهای بیشتر تلاش کنند.
============================================
خبرگزاری مهر: عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: بحث مصاحبه با دانشمندان و بازرسی از مراکز نظامی به طور کامل منتفی است ولی در چارچوب رویه هایی که پروتکل الحاقی پیش بینی کرده گفتگوهای ما ادامه دارد.

عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای  قبل از ورود به محل نشست وزرای امور خارجه ایران و آمریکادر ژنو  با بیان اینکه این موضوعات و مسایلی است که همچنان به دنبال راهکار هستیم، گفت: امیدواریم نشست امروز به پیدا کردن راهکارها کمک کند.

وی افزود: نشست امروز در سطح وزرای خارجه ایران و امریکا دو جانبه خواهد بود اما هلگا اشمید هم به نمایندگی از ۱+۵ حضور خواهد یافت.

عراقچی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت: امیدوار هستیم که برخی از موضوعات که هنوز درباره انها نتوانستیم به راه حلی برسیم، در گفتگوهای یک روزه امروز سرانجامی پیدا کند.

وی در پاسخ به این سوال که دیروز اعلام کردید که ایران قاطعانه موضوع دانشمندان و بازرسی از مراکز نظامی را رد کرده است اما برخی منابع غربی امروز گفته اند که یکی از دشوارترین موضوعات مورد اختلاف همین موضوع است، گفت: بحث مصاحبه با دانشمندان و بازرسی از مراکز نظامی به طور  کامل منتفی است ولی در چارچوب رویه هایی که پروتکل الحاقی پیش بینی کرده گفتگوهای ما ادامه دارد.

عراقچی گفت:‌ هنوز هیچ توافقی به دست نیامده است ، گفتگو ها و بحث ها ادامه دارد.

وی افزود: نحوه اجرای پروتکل الحاقی از موارد مورد اختلاف است که در حال صحبت درباره آن هستیم.
============================================
 

 

فرارو: محمد جواد ظریف و جان کری از ساعت 10 و 30 به وقت محلی- 13 به وقت تهران - به همراه معاونانشان مذاکره برای بررسی روند نگارش متن توافق جامع و ترسیم مسیر آینده را در ژنو آغاز کردند.
 


در این مذاکره که در ژنو انجام می شود، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان ظریف، وندی شرمن معاون جان کری و هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم حضور دارند.

 


ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا هم به ژنو رفته است تا در این دور از مذاکرات حضور داشته باشد.
 
عراقچی و روانچی به همراه اشمید تاکنون پنج دور در وین و نیویورک برای نگارش متن توافق جامع مذاکره کرده اند.
 
پنجمین دور مذاکره برای نگارش متن توافق جامع از روز سه شنبه در وین آغاز شد. مذاکره معاونان روز پنج شنبه پایان یافت تا عراقچی و روانچی در ژنو به ظریف ملحق شوند ولی کارشناسان که از روز سه شنبه بر روی ضمائم کار می کردند به مذاکرات خود تا شامگاه جمعه ادامه دادند.
 

دیدار ظریف و کری در ژنو آغاز شد + عکس
 
دیدار ظریف و کری در ژنو آغاز شد + عکس
 
دیدار ظریف و کری در ژنو آغاز شد + عکس
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر