صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

فرجام تلخ 600 عروس‌ جهادی

از میان 600 دختری که کشورهای اروپایی را رها کرده و به گروه داعش در سوریه و عراق پیوستند، تنها دو تن به کشورهای خود بازگشته اند.

کد خبر: 28303

جام نیوز، از میان 600 دختری که کشورهای اروپایی را رها کرده و به گروه داعش در سوریه و عراق پیوستند، تنها دو تن به کشورهای خود بازگشته اند. این درحالی است که آمارهای دولتی از بازگشت یک سوم پسرانی حکایت می کند که فریب تبلیغات داعش را خورده بودند اما موفق شدند خود را نجات داده و به وطن هایشان در اروپا باز گردند.

کارشناسان دلیل سفر دختران و زنان برای پیوستن به داعش را تبلیغات فریبکارانه این گروه و همچین عشق به ماجرا جویی در میان این زنان و دختران می دانند که در نهایت به مشارکت آن ها در پروژه «عروس جهادی» که داعش در غرب برای آن تبلیغ می کند، می انجامد.

 

به گفته کارشناسان، بسیاری از زنان و دختران حتی اگر بدانند اشتباه کرده اند، نمی توانند از چنگ داعش فرار کنند.

 

ناظران می گویند که با توجه به شمار زیاد مزدوران خارجی که از اروپا به داعش پیوسته اند، تقاضای «عروس جهادی» زیاد است. از این رو دختران پس از رسیدن به سوریه یا عراق، بلا فاصله به ازدواج یکی از تروریست های داعش در می آیند و پس از آن زندگی شان را تحت سلطه همسران و رهبران گروه، ادامه می دهند. از همین رو به آن ها اجازه سفر داده نمی شود و مخالفت با این قوانین، آن ها را در معرض مجازات شلاق یا بدتر از آن قرار می دهد.

 

به گزارش العربیه، یکی از دخترانی که به کشور خود بازگشته، هلندی است و Sterlina Petalo، نام دارد. او سال 2014 به سوریه رفته بود و در رقه پایگاه داعش در این کشور، با یکی از شبه نظامیان هلندی ازدواج کرد. اما او با کمک مادرش که به کمکش به مرز ترکیه رفته بود، از چنگ داعش رها شده و به کشورش باز گردد.

 

یک زن دیگر هم موفق شد به کشورش باز گردد. او نیز توانست خود را به ترکیه برساند و آن جا با پدرش دیدار کند. هنوز مشخص نیست که او چگونه موفق شد 150 مایل را از رقه به شهر مرزی غازی عنتاب ترکیه طی کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر