صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

حمله به «داعش» با اسامی مستعار

نمایشگاه بین‌المللی کاریکاتور داعش درحالی فردا یکشنبه ١٠ خرداد به‌طور هم‌زمان در فرهنگسراهای ارسباران و بهمن گشایش می‌یابد که رسانه‌های سراسر جهان، به استقبال آن رفته‌اند. نشریاتی چون واشنگتن‌پست، ایندیپندنت، وال‌استریت‌ژورنال، نیوزویک، هاآرتص و همچنین شبکه‌های تلویزیونی ان‌بی‌سی، راشا تودی و العربیه نسبت به این رویداد واکنش داشته‌اند.

کد خبر: 28224

روزنامه شرق: نمایشگاه بین‌المللی کاریکاتور داعش درحالی فردا یکشنبه ١٠ خرداد به‌طور هم‌زمان در فرهنگسراهای ارسباران و بهمن گشایش می‌یابد که رسانه‌های سراسر جهان، به استقبال آن رفته‌اند. نشریاتی چون واشنگتن‌پست، ایندیپندنت، وال‌استریت‌ژورنال، نیوزویک، هاآرتص و همچنین شبکه‌های تلویزیونی ان‌بی‌سی، راشا تودی و العربیه نسبت به این رویداد واکنش داشته‌اند.

مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور «داعش» از سوی انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس و با همکاری سازمان «اوج» و حوزه هنری از بهمن‌ سال پیش آغاز به کار کرده که در مجموع هزارو ٧٢ اثر از ٤٣ کشور نظیر استرالیا، برزیل، اندونزی و... و ٣٥٦ هنرمند به دبیرخانه ارسال شده و پس از داوری آثار، ٢٨٠ اثر به‌عنوان آثار برگزیده برای نمایش عمومی انتخاب شده‌اند. مسعود شجاعی‌طباطبایی، دبیر مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور داعش و مدیر خانه کاریکاتور ایران، درباره جزئیات این مسابقه به «شرق» گفت: «اختتامیه مسابقه و معرفی آثار برگزیده، روز یکشنبه در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد و سپس نمایشگاه آثار به‌طور هم‌زمان هم در فرهنگسرای ارسباران و هم در فرهنگسرای بهمن به مدت ١٠ روز برگزار خواهد شد».

شجاعی‌طباطبایی که پیش‌تر در نشست خبری این مسابقه گفته بود برخی شرکت‌کنندگان با اسم مستعار اثر فرستاده‌اند، در این‌باره توضیح داد: «بعضی شرکت‌کنندگانی که از کشورهای ناامنی مثل لبنان و سوریه یا حتی از کشورهای اروپایی نظیر آلمان اثر فرستاده بودند، با اسم مستعار در مسابقه شرکت کردند تا مشکلی برایشان پیش نیاید». روزنامه ایندیپندنت درباره این مسابقه نوشت: «ایران با هدف افشای ماهیت واقعی دولت اسلامی، مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور داعش برگزار می‌کند». به نوشته این روزنامه انگلیسی در اینترنت، ایران یک مسابقه کارتون و کاریکاتور ضدداعش برگزار و از علاقه‌مندان در سراسر جهان دعوت کرده است آثار خود را در به‌تمسخرگرفتن این گروه شبه‌نظامی و جنایات آنها ارسال کنند. سازمان‌دهندگان این مسابقه گفتند آثار برگزیده در چهار مرکز فرهنگی در تهران به نمایش درخواهد آمد و برنده آن سی‌ویکم ماه می اعلام خواهد شد.

برخی رسانه‌ها البته سوگیری خاص خود را در پیش گرفته‌اند. روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» گزارشش از برگزاری این نمایشگاه را با این تیتر آغاز کرده: «دادوستد انکار‌کننده هولوکاست با رقابتی ضدداعش». همچنین داگلاس ارنست، خبرنگار واشنگتن‌پست، ضمن اعلام تعداد آثار رسیده به نمایشگاه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور داعش از قول مسعود شجاعی‌طباطبایی، دبیر این مسابقه، اعلام کرد: «گروهک تروریستی داعش خود را مسلمان جلوه می‌دهد، اما درواقع آنها مسلمان نیستند و چهره اسلام را خدشه‌دار می‌کنند». این خبرنگار همچنین به توصیف کاریکاتور ابوبکر بغدادی، اثر هادی اسدی، پرداخته که ریش‌های خنجری دارد و درعین‌حال می‌افزاید که این نمایشگاه قرار است در کشورهای عراق، سوریه و لبنان برگزار شود.

این کاریکاتوریست که پیش از این نیز مسابقه کاریکاتور هولوکاست را برگزار کرده، درباره رویکرد کاریکاتور سیاسی گفته است: «کاریکاتور، مخصوصا کاریکاتور سیاسی در دنیای امروز مفاهیم افشاگرانه را دنبال می‌کند. وظیفه کاریکاتوریست این است که نقاط چرکین را پیدا و آنها را با زبان طنز بیان کند». دبیر مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور داعش پیش‌تر درباره قراردادن نام ولیعهد قطر در فهرست حامیان داعش و سپس اعتراض سفارت این کشور اظهار کرده بود: «وقتی ولیعهد قطر را در فهرست حمایت‌کنندگان از داعش برای طراحی پرتره فراخوان مسابقه بین‌المللی کاریکاتور داعش قرار دادیم، چندبار از سفارت قطر تماس گرفتند که نام وی را حذف کنیم، اما جواب ما روشن بود زیرا پشتیبانی‌ای که قطر از داعش داشت، واضح است.

آنها دست‌به‌دامن وزارت خارجه و مسئولان دولتی بودند که این حرکت آنان نیز موفقیتی در بر نداشت». مسئولان برگزاری این مسابقه درباره برگزاری نمایشگاه این آثار در دیگر کشورهای دنیا گفته‌اند: «این آثار را در کشورهای سوریه، عراق و لبنان نیز به نمایش می‌‌گذاریم. البته از طریق سازمان تبلیغات اسلامی برای برگزاری این نمایشگاه در کشورهای اروپایی اقدام کردیم که با برگزاری این نمایشگاه مخالفت کردند».

پس از اتفاقاتی که برای کاریکاتوریست‌های «شارلی ابدو» افتاد، به نظر می‌رسد امروز دیگر کاریکاتوریست‌های جهان، محض احتیاط، برای جلوگیری از آن رویداد تلخ، این‌بار با اسامی مستعار علیه داعش تاخته‌اند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر