صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

علیرضا شیخ عطار*

شیخ عطار: یک توافق میانه

رسیدن غرب به این اطمینان که فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظامی نیست کار چندان دشواری نیست و سازمان‌های امنیتی غرب بارها اعلام کرده‌اند که ایران فعالیت‌های غیرصلح‌آمیز نداشته است و تنها موضوعی که غرب بر روی آن انگشت می‌گذارد اطلاعاتی است که به ‌احتمال‌قوی منبع این اطلاعات هم منافقین بودند.

کد خبر: 28209

 

رسیدن غرب به این اطمینان که فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظامی نیست کار چندان دشواری نیست و سازمان‌های امنیتی غرب بارها اعلام کرده‌اند که ایران فعالیت‌های غیرصلح‌آمیز نداشته است و تنها موضوعی که غرب بر روی آن انگشت می‌گذارد اطلاعاتی است که به ‌احتمال‌قوی منبع این اطلاعات هم منافقین بودند.
 
 
 
آمریکایی‌ها بر اساس آن اطلاعات اعلام می‌کنند که در پارچین قبل از 2003 فعالیت‌هایی صورت گرفته است و سال‌هاست که چنین مواردی را طرح می‌کنند از طرفی ایران  در پاسخ به ادعای آنها اعلام کرده است که باید پرونده این بازرسی‌ها بعد از شفاف‌سازی از طرف ایران برای همیشه بسته شود زیرا تمام سؤالات آژانس از ایران در زمان محمدالبرادعی پاسخ داده شده است و تنها یک مورد اختلافی باقی‌مانده بود و زمانی که آقای آمانو در آژانس جایگزین البرادعی شد، با حضور آمانو در مدیریت آژانس موضوع کاملاً برهم خورد. لذا ممکن است هر بار آژانس مساله‌ای را بهانه قراردهد و بخواهد مکان‌های مختلف ایران را مورد بازرسی قرار دهد و در پس آن بازرسی‌ها از آنچه در مراکز نظامی ایران وجود دارد، مطلع شود.
 
 
 
در همین مذاکرات اخیر غرب اعلام کرده که تنها نگران فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیست بلکه نگران توسعه سامانه‌های موشکی ایران نیز است و ممکن است چند سال دیگر همین موضوع را بهانه قرار دهند و حتی سؤال بپرسند که شما چه نوع موشک‌های را ساخته‌اید و این موشک‌ها چه قابلیت‌هایی را دارد و به بهانه این سؤالات بخواهند توانمندی‌های نظامی ایران را بررسی کنند. همچنین موضوع دیگر حفظ امنیت دانشمندان هسته‌ای است یعنی همین چندنفری که شهید و ترور شده‌اند که معمولا هم طراحی این ترورها در اسرائیل بوده است مورد تأکید قرار گیرد. غربی‌ها همواره اعلام کرده‌اند که ما باید ایران را از هر نوع پیشرفت هسته‌ای محروم کنیم و برای رسیدن به این مقصود به‌صورت علنی گزینه‌های مختلفی را مطرح کرده‌اند.
 
 
 
این موارد در مقالات غربی و صهیونیستی بارها اعلام‌شده است. لذا مقام معظم رهبری به خاطر عزت ما که نباید مورد تجاوز قرار گیرد و هم برای مصلحت که امنیت ما که نباید از بین رود و هم برای حکمت که نباید در مذاکره از یک موضع ضعف و ناچاری مذاکره کنیم این خطوط قرمز را ترسیم کرده اند. خوشبختانه می‌بینیم که هیات مذاکره‌کننده در وین اعلام کردند که این موضوعات منتفی است و اجازه‌ آن را نخواهند داد. پس باید به دنبال راه‌حل‌های دیگری گشت. راه‌حل‌هایی که مبتنی بر حکمت و مصلحت و امنیت باشد. البته این دو موضوع به‌طور یقین موضوعی نیست که باعث توقف مذاکرات شود زیرا بنا نیست حصول اطمینان غرب به قیمت امنیت ما  تمام شود و هیچ منطقی از این مورد دفاع نمی‌کند.
 
 
 
از طرفی اگر مفاد پروتکل الحاقی موردمطالعه قرار گیرد در آنجا تبصره و بندهایی نگاشته شده است که اگر کشور پذیرنده پروتکل نگران موضوعات امنیتی خود باشد در این زمینه باید با آژانس رایزنی کرده و به راهکارهایی برسید که طرفین راضی و قانع شوند. اگر طرف مقابل نیت و قصد حل این پرونده را داشته باشد درنتیجه  به شکلی طرفین در مورد پادمان و ان‌پی‌تی و پروتکل الحاقی باید به دنبال رفع نگرانی یکدیگر باشند. اما اگر هدف آنها از موضوع هسته‌ای اعمال فشارها و اهرم‌های ایذایی علیه ایرانی باشد که احتمال آن زیاد است در این صورت غرب می‌تواند این بحث‌ها را مطرح کند و موجب توقف مذاکرات شود.
 
 
 
باید به این موضوع واقف بود که در بین اعضای 1+5 شرط‌بندی بزرگی صورت گرفته تا این قضیه را به مقصد برسانند یعنی اوباما می‌خواهد به‌عنوان تنها میراث دوران خود این مذاکرات را به نتیجه برساند. بنابراین می‌توان گفت غرب بیشتر از ما به نتیجه مذاکرات احتیاج دارد. لذا احتمال دارد که طرفین و خصوصاً غرب با ایران به یک توافق میانه در موارد اختلافی برسند.
* سفیر سابق ایران در آلمان

نظرات بینندگان

ارسال نظر