صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

مخالفان سوری با وزیر خارجه قزاقستان دیدار کردند + تصاویر

جلسه مخالفان سوری در شهر آستانه قزاقستان که هیچ نماینده‌ای از دولت رسمی سوریه در آن حضور نداشت با امضای سند جمع بندی نتایج مذاکرات این دوره به پایان رسید.

کد خبر: 28135

مخالفان سوری در یک نشست دو روزه که در کشور قزاقستان برگزار شد در مورد نحو اقدامات غیر قانونی خود در سوریه به گفتگو نشستند.

قزاقستان میزبان ۳۰ نفر از مخالفان دولت قانونی سوریه بود که برای از سرگیری مذاکره درباره وضعیت داخلی سوریه به شهر آستانه آمده بودند.

مخالفان سوری همچنین با «ارلان ادریسوف» وزیر امور خارجه قزاقستان هم دیدار کردند.

جلسه مخالفان سوری که هیچ نماینده‌ای از دولت رسمی سوریه در آن حضور نداشت با امضای سند جمع بندی نتایج مذاکرات این دوره به پایان رسید.

در این نشست، مهمترین موضوع مورد اختلاف ادامه حضور تروریست‌های خارجی سوریه بود.

رهبر جنبش پلورالیستی سوریه در این خصوص گفت: همه خارجی‌ها باید کشور را ترک کنند. البته ما بر خروج فوری آنها تاکید نمی‌کنیم. اما اگر قرار است یک روند سیاسی آغاز شود همه آنها در نهایت باید خاک سوریه را ترک کنند و در این میان برخی بر لزوم خروج نیروهای مقاومت تاکید می‌کنند که این موضوع مورد تایید همه نیست.

«رندا قسیس» یکی از چهره‌های سکولار مخالف نظام سوریه اعلام کرد که وزارت خارجه قزاقستان برای تمامی مخالفان سوریه دعوتنامه فرستاده تا نمایندگان تمامی هیات‌های مخالف در این نشست حضور یابند.

وی افزود: علت دعوت از قزاقستان بی‌طرفی این کشور در قبال سوریه و روابط حسنه آن با همه اعضای شورای امنیت است.

پیشتر اعضای مخالفان دولت سوریه رسماً از «نورسلطان نظربایف» رئیس ‌جمهور قزاقستان تقاضا کرده بودند تا میانجیگری مذاکرات صلح آتی سوریه را برعهده بگیرد.

در همین راستا، «احمد بن حلی» معاون دبیرکل اتحادیه عرب گفت: حل بحران سوریه نزدیک کردن دیدگاه‌های اعراب به هم و بررسی جدیدی از سوی آنها را می‌طلبد.

وی اعلام کرد که نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل و استفان دی‌میستورا، فرستاده این سازمان به سوریه در ارتباط مداوم است.

لازم به یادآوری است که اوایل این ماه در ژنو، طرفین درگیر در منازعات در مسیر برقراری ثبات در سوریه از سازمان ملل متحد مشاوره‌هایی دریافت کردند.

گروه‌های مخالف سوری طی سه سال گذشته، دو بار در ژنو و دو بار در مسکو با یکدیگر دیدار داشتند که همه آنها بدون یافتن راه حل مناسب خاتمه یافت.

.............

نظرات بینندگان

ارسال نظر