صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

توطئه‌چيني کنگره براي بر هم زدن توافق

کد خبر: 2789

فارس / روزنامه انگليسي تايمز در گزارشي نوشت کنگره جمهوري‌خواه آمريکا براي برهم زدن توافق هسته‌اي با ايران توطئه‌چيني کرده است.

روزنامه انگليسي تايمز در گزارشي نوشته قانونگذاران جمهوري‌خواه قصد دارند پس از به دست گرفتن سکان کنگره در هفته جاري اميدهاي باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا براي توافق هسته‌اي با ايران را از بين ببرند.

اين گزارش با اشاره به بازگشت نمايندگان آمريکايي به کنگره از روز دوشنبه نوشته از زمان رياست‌جمهوري اوباما اين اولين بار است که جمهوري‌خواهان هم در مجلس نمايندگان و هم در مجلس سنا اکثريت را تشکيل مي‌دهند.

تايمز مي‌افزايد موضوع برنامه هسته‌اي ايران و پيشنهاد اوباما براي توافق با ايران از جمله موضوعاتي است که جمهوري‌خواهان قصد دارند آن را هدف قرار دهند.

اين گزارش در حالي منتشر شده که پيش از اين قانون‌گذاران آمريکايي از تشديد تحريم‌ها عليه ايران خبر داده‌اند.

باب کورکر که قرار است رئيس جديد کميته روابط خارجي مجلس سنا شود روز يکشنبه گفت که در صورت عدم توافق هسته‌اي تحريم‌ها عليه ايران تشديد خواهند شد.

سناتور مارکو روبيو نيز چند روز پيش گفته بود حتي در صورتي که تشديد تحريم‌ها عليه ايران توافق با اين کشور را به خطر بيندازد باز از گسترش تحريم‌ها حمايت مي‌کند.

در دهمين دور مذاکرات که سوم آذرماه در وين پايان يافت، طرفين توافق‌نامه ژنو را براي مدت هفت ماه تمديد کردند و توافق کردند که تا چهار ماه آينده گفت‌وگوها را براي دست‌يابي به توافق هسته‌اي ادامه دهند. بر همين اساس، اولين دور اين گفت‌وگوها 26 آذرماه در ژنو برگزار شد.

ايران و گروه 1+5 بعد از توافق ژنو در سوم آذر سال گذشته و اجرايي شدن آن در 30 دي‌ماه همان سال، گفت‌وگوها را براي حصول يک توافق‌نامه جامع آغاز کردند که در اين راستا شهر وين 8 دور ميزبان اين گفت‌وگوها بود. يک دور از اين مذاکرات در شهر نيويورک و يک دور ديگر نيز در مسقط انجام شد.

به‌علت وجود اختلافات عمده در خصوص غني‌سازي و شيوه رفع تحريم‌ها اين مذاکرات نتوانست در مهلت مقرر به نتيجه مورد نظر برسد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر