صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ماجرای کناره‌ گیری عارف بروایت خودش

تیم مذاکره‌کننده ما به خوبی متوجه خطوط قرمز هستند، نه خودشان مایل هستند و نه مردم اجازه عبور از خطوط قرمز را به آنها می‌دهند به هرحال ما انقلاب کردیم و سی و چند سال با تمام غرغرها و مستبدهای دنیا جنگیدیم و از آرمان‌های خود کوتاه نمی‌آییم.

کد خبر: 27803

سخنرانی محمدرضا عارف بعد از ظهر سه شنبه در دانشگاه شهید باهنر کرمان با تدابیر امنیتی ویژه‌ای از سوی حراست و انتظامات دانشگاه همراه بود تا بتوانند از ورود خبرنگاران برای پوشش خبری این جلسه جلوگیری کنند.

با اینکه جلسات و برنامه‌های مهم دانشگاه به دلیل سخنرانی عارف لغو شده بود و نگهبانان ملزم به پذیرش افرادی بودند که کارت دانشجویی دانشگاه باهنر داشتند، اما در جلسه سخنرانی حضور دانشجویان اصلاح‌طلب از دانشگاه‌های دیگر نیز به چشم می‌خورد.

در ورود دانشجویان دانشگاه باهنر نیز گزینشی عمل شده بود و تمام دانشجویان حق ورود به تالار وحدت دانشگاه را نداشتند در حین سخنرانی نیز بسیاری از افراد توسط انتظامات از تالار اخراج شدند.

اما تدابیر مقدماتی امنیتی سخنرانی عارف که مشاور وی از چند روز پیش اعلام کرده بود اهداف انتخاباتی ندارد، حاشیه‌های دیگری نیز به دنبال داشت و پاسخ به پرسش‌ها بی ارتباط با حال و هوای انتخابات آینده نبود.

*سخنرانی محتاطانه عارف حوصله دانشجویان را سر برد

عارف که در سخنرانی یک ساعته خود سعی داشت جوی آرام را دنبال کند و بسیار محتاطانه سخن می‌گفت در ادامه پرسش و پاسخ‌ها سبب ایجاد تنش‌هایی شد که برخی از دانشجویان شعار مرگ بر فتنه‌گر را سر دادند.

عارف در حین سخنرانی خود که متوجه شده بود جلسه برای دانشجویان کسل‌کننده است، گفت: می‌دانم که شما برای حرف‌های سیاسی این جا آمده‌اید، اما من حرف‌های شعارگونه سیاسی زده‌ام.

دانشجویانی که انتظار چنین سخنرانی را نداشتند، ترجیح دادند با طرح پرسش‌هایی به جواب‌های خود برسند، اما بخش پرسش و پاسخ نیز به مذاق دانشجویان خوش نیامد، چرا که از ابتدا با اعتراض آنها روبه‌رو شد.

* لزوم تحول در حوزه علوم انسانی

از نظر دانشجویان پرسش‌های مطرح‌ شده در واقع سئوالات از پیش‌ تعیین‌شده‌ای بودند که هیچ جذابیتی برای این جلسه نداشت.

سئوال اول که توسط مجری قرائت شد، مبنی بر اینکه «نظر عارف در مورد حوزه علوم انسانی دانشجویان چیست»، موجب تعجب و خنده دانشجویان شد که مجری دانشجویان را به سکوت دعوت ‌کرد.

عارف پاسخ داد: بازنگری در تمام حوزه‌ها در شورای انقلاب فرهنگی قرار گرفته بود، برخی از گروه‌ها مانند گروه‌ پزشکی بازگشایی شد و دیدگاه‌هایی وجود داشت که برخی از دروس پایه و دروس بالینی کاربرد خاصی ندارد.

وی افزود: البته آن زمان یکی از دغدغه‌ها و آرزوی تمام اساتید این بود که چرا نباید دروس ما تالیفات ایرانی باشند، گروه‌های پزشکی، مهندسی و سپس علوم انسانی بازگشایی شد، زیرا مبتنی بر تمام نظریه‌های اسلامی از جمله اقتصاد، جامعه شناسی، علوم تربیتی، روانشناسی، مدیریت و... بود.

عارف ادامه داد: دو دیدگاه مطرح شده بود، یکی اینکه دانشگاه‌ها تعطیل بماند تا نظریه‌ها به صورت کتاب درسی دربیاید که نیاز به زمان طولانی داشت و برای تشویق صاحبنظران مشترک حوزه و دانشگاه سازمانی تشکیل شد تا تالیف نظریه‌هایی در علوم انسانی داشته باشند.

وی افزود: چند مرکز پژوهشی حوزه و دانشگاه نیز ایجاد و گام‌هایی برای ارتباط حوزه و دانشگاه برداشته شد و به دلیل گرفتاری اساتید و مسئولیت‌هایی که روحانیون داشتند به تدریج ارتباط نزدیک آنها کمرنگ شد و همیشه این مسئله مطرح و جزء مطالبات مقام معظم رهبری بوده است.

عارف با اشاره به اینکه در نهایت شورای عالی انقلاب فرهنگی ستادی را ایجاد کرد، گفت: در این ستاد کارهای خوبی صورت گرفته اما هنوز خروجی ارزشمندی که مبنای حرکت دانشگاه باشد را شاهد نبوده‌ایم.

وی افزود: اساتید حوزه و هم اساتید علوم انسانی باید این مطالبه سه دهه‌ای را ساماندهی کنند تا هیچ نظریه غربی و شرقی به تنهایی مطرح نشود و در کنار نظریه غربی نظریه دانشمند شرقی نیز آورده شود.

تیم مذاکره کننده گاف نداده است

سئوال: نظر شما در مورد اظهارات اخیر شریعتمداری در ارتباط با مسائل هسته‌ای و مذاکرات چیست؟

عارف بیان داشت: ما اگر مدعی اصلاح‌طلبی هستیم بنا نیست که هرچه را ما می‌خواهیم بگویند، این با منش اصلاح‌طلبانه ما سازگار نیست، کشور باید به سمتی برود که هر گروهی در آزادی کامل نظرات خود را بیان کند.

وی افزود: اما در عین حال آن چه که ما اصرار داریم، اصرار بر اخلاق است، تیم مذاکره‌کننده ما اولا از قوی‌ترین کارشناسان هستند و همچنین از متعهدترین تیم مذاکره‌ای برخوردار هستیم، من با آقای ظریف از زمان دیپلم که وارد سانفرانسیسکو شد، آشنایی دارم، واقعا متدین و دردمند به ارزش‌های انقلاب است، بقیه هم اینگونه هستند.

عارف گفت: ببینید در چه فضایی مذاکره می‌کنند در مقابل ۶ ابرقدرت و کارشناسان مار خورده افعی شده که خداوند لطف کرده و تیم ما در مقابل آنها کم نیاورده و هیچ گافی نداده‌اند و در چارچوب سیاست‌های مقام معظم رهبری شفاف عمل کرده‌اند.

*مقابل غرب کوتاه نمی آییم

وی تاکید کرد: تیم مذاکره‌کننده ما به خوبی متوجه خطوط قرمز هستند، نه خودشان مایل هستند و نه مردم اجازه عبور از خطوط قرمز را به آنها می‌دهند به هرحال ما انقلاب کردیم و سی و چند سال با تمام غرغرها و مستبدهای دنیا جنگیدیم و از آرمان‌های خود کوتاه نمی‌آییم.

*آیا عارف باز هم به نفع روحانی کنار می‌رود؟

سئوال: کناره‌گیری از انتخابات ۹۲ به اختیار چه کسی بوده است؟ و آیا در صورت دوباره شرکت در انتخابات به نفع آقای روحانی کنار می‌کشید؟

عارف پاسخ داد: آقای روحانی که رئیس جمهور است و نمی‌تواند در انتخابات مجلس شرکت کند.

وی ادامه داد که این سئوال مهمی است و اجازه بدهید با شرایطی که اکنون داریم من جزئیات را پاسخ ندهم.

عارف با بیان اینکه فضای سال ۹۱ طوری برنامه‌ریزی شده بود که اصلاح‌طلبان امیدی به پیروزی نداشتند، عنوان کرد: در سال ۹۲ تعدادی از جوانان عزیز که از سال ۸۶ در خدمت آنها بودم، حضور من را با توجه به شرایط کشور و انقلاب ضروری دیدند.

وی افزود: من هم مشورت‌های زیادی با جوانان انجام دادم، جوانانی که بریده بودند و هیچ انگیزه و امیدی نداشتند به تدریج بحث پیروزی چه شوخی و چه جدی مطرح شد و من هم با نگاه ارزشی و فرهنگی جلو آمدم و فضا را گرم کردم.

عارف یادآور شد: گفته بودم که اگر بزرگانی مانند آقای هاشمی و خاتمی بیایند من کنار می‌کشم، من برای ادای وظیفه آمدم و به ارزیابی دیگران در مسئولیت‌های دیگران موفق بودم و از اول هم شعار اخلاق، عقلانیت و خرد جمعی باور ما است.

وی افزود: هیچ برنامه‌ریزی رسمی و تشکیل قدرت نبوده و من به صورت نانوشته کم‌کم ائتلاف‌هایی نه از جوانان بلکه از بزرگان آغاز شد و هیچ تصمیمی به کناره‌گیری نداشتم، اما نظرسنجی‌ها کم‌کم تغییر کرده بود.

عارف گفت: یکی از دوستان به من زنگ زد و گفت فضای جوی کرمان مناسب نیست نیا، گفت شما برنامه گلزار و ملاقات با آقای جعفری را داشته‌ای و در برنامه دیگر نیا، رئیس ستاد ما به دلیل یک مسئله شب قبل استعفا داد و من در شرایطی که ستاد نداشتم مورد استقبال مردم کرمان قرار گرفتم.

وی خاطرنشان کرد: کناره‌گیری من یک تعهد اخلاقی بود که گفته بودم با روی کارآمدن بزرگان به کنار می‌کشم و زمانی که نامه آقای خاتمی آمد.

منبع: فارس

نظرات بینندگان

ارسال نظر