صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

چرا پوتين مي گويد به توافق هسته اي با ايران نزديکيم؟

اگر توافق حاصل شود ايران احتمالا اين توافق را به شوراي امنيت مي برد و شوراي امنيت آن را تاييد مي کند که در اين صورت به لحاظ حقوق بين الملل مستمسکي ندارد که کنگره بخواهد مصوباتي داشته باشد که مخل روند مذاکرات باشد.

کد خبر: 278

درحالي که 3آذرماه بنابرتوافق ايران و 1+5در وين شهر اتريش مذاکرات هسته اي براي هفت ماه ديگر تمديد شد اين هفته 26آذرماه مذاکرات هسته اي ميان معاونان وزراي خارجه ايران و 1+5در ژنو برگزار شد .به گزارش سرويس سياسي خبرگزاري آريا ،سيدعباس عراقچي عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته اي کشورمان در پايان اين مذاکرات سه روزه جلسات ژنو را مفيد و خوب توصيف کرد و گفت که دور بعدي مذاکرات ايران و ١+٥ ماه آينده نيز در سطح معاونان وزيران خارجه ايران و ١+٥ خواهد بود.
در اين دور از مذاکرات معاونان وزراي خارجه ايران و آمريکا نيز با يکديگر گفتگو کردند و پس از آن نمايندگان ايران و فرانسه دو ساعت با يکديگر به صورت دوجانبه مذاکره کردند. نشست معاونان وزيران خارجه ايران و ١+٥ نيز روز چهارشنبه به صورت رسمي برگزار شد که دو ساعت بطول انحاميد. پس از آن، هيات ايراني با نمايندگان روسيه و چين به صورت جداگانه گفت وگو کرد.
مذاکره معاونان وزير خارجه ايران با سه کشور اروپايي آلمان، انگليس و فرانسه نيز در پايان اين دور از مذاکرات به صورت چهارجانبه برگزار شد.
در اين دور از گفت وگوها رياست هيات ايراني را «سيدعباس عراقچي» و «مجيد تخت روانچي» به ترتيب معاونان حقوقي و بين الملل و اروپا و آمريکاي وزير امور خارجه برعهده داشتند.
علاوه بر عراقچي و روانچي، «حميد بعيدي نژاد»، «داود محمدنيا»، «محمد اميري»، «حسين زماني نيا» و يک کارشناس حقوقي اعضاي تيم هسته اي ايران در اين مذاکرات بودند. رياست هيات آمريکايي را نيز «وندي شرمن» برعهده داشت.
اعضاي تيم مذاکره کننده آمريکا نيز در اين دور از مذاکرات علاوه بر شرمن، `مديرکل ارشد شوراي امنيت ملي آمريکا در امور ايران، عراق و کشورهاي خليج فارس، مشاور ارشد معاون وزارت امورخارجه در امور کنترل تسليحات و امنيت بين المللي، مديرکل شوراي امنيت ملي آمريکا در امور عدم اشاعه، مشاور حقوقي وزارت امور خارجه، مديرکل دفتر ايمني و امنيت اتمي وزارت انرژي، مشاور ارشد وزارت خزانه داري در امور تحريم ها و مشاور ارشد معاون وزارت امور خارجه` بودند.

پوتين: به توافق هسته‌اي با ايران خيلي نزديکيم
اما علاوه برآنکه عباس عراقچي اين دور از مذاکرات را خوب و مفيد توصيف کرد ،پس از اين دور از مذاکرات ولاديمير پوتين رييس جمهوري روسيه نيز در کنفرانس مطبوعاتي بزرگ در مسکو با بيان اينکه شش قدرت جهان به اينکه با ايران به توافق برسند "خيلي نزديک" هستند، گفت: براي توسعه روابط و همکاري هاي روسيه با ايران تلاش مي کنيم وتوافق هسته اي سبب تقويت همکاري ها خواهد شد.

ريابکوف: مذاکرات گروه 1+5 ايران نويد بخش است
در همين حال سرگئي ريابکوف مذاکره کننده ارشد هسته اي روسيه هم گفت که دور کنوني مذاکرات ايران و گروه 1+5 نويدبخش است.
ريابکوف که براي شرکت در مذاکرات ايران و گروه 1+5 در سطح مديران سياسي در ژنو بسر مي برد، در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد: در مجموع مي توان گفت: در اين دور از مذاکرات، در تمام جهات کار قابل توجه انجام گرفته است.
وي افزود: حتي در مسايلي که توافق وجود ندارد مواضع دوطرف به يکديگر نزديک مي شود.
مذاکره کننده ارشد هسته اي روسيه مذاکرات را اميدبخش توصيف کرد که در شرايط مساعد جريان يافته است.
وي اضافه کرد: طرف هاي ايراني و 1+5 تلاش خواهند کرد تا ماه مارس 2015 به توافق جامع دست بيابند.
ريابکوف روز سه شنبه هم گفت که روسيه از دور کنوني مذاکرات ايران و گروه 1+5 انتظار نتايج مثبت دارد.
وي در گفتگو با ايتارتاس اعلام کرد: انتظار نتايج مثبت از دور کنوني مذاکرات در مورد برنامه هسته اي ايران واقعي است.
`سرگئي لاوروف` وزيرامورخارجه روسيه هم اعلام کرد: دستيابي به توافق جامع در مذاکرات هسته اي ايران تا ماه ژوئن آينده امکان پذير است.
وي روز سه شنبه در گفت و گو با شبکه تلويزيوني `فرانس24` گفت: ترجيح مي دهيم واقع بين باشيم و بر اين عقيده ايم که دستيابي به توافق جامع در مورد برنامه هسته اي ايران امکانپذير است.
لاوروف خاطرنشان کرد که برنامه زماني جديد براي دستيابي به توافق جامع که تا پايان ماه ژوئن سال آينده تعيين شده براي حل مسايل فني و تکميل آن تنظيم شده است.
رييس دستگاه ديپلماسي روسيه گفت: فکر نمي کنم نيازي به تمديد اين تاريخ وجود داشته باشد.

با توافق نهايي ، تنش زدايي بين ايران و آمريکا آغاز مي شود
اما برخي از چهره هاي سياسي کشورمان نيز رسيدن به توافق هسته اي را نزديک مي دانند.
دکترصادق زيباکلام، تحليلگرمسائل سياسي،در گفتگو با خبرگزاري آريا گفت: عربستان، اردن و کشورهاي ديگر نمي توانند مانع توافق هسته اي ميان ايران و غرب شوند. البته مي توانند کار را براي ايران دشوارتر کنند، اما نمي توانند مانع شوند. در عين حال ايران مي تواند مستقل از روابط با غرب و آمريکا يک رابطه حداقلي با کشورهي عربي از جمله عربستان امارت و مصر برقرار کند اما متاسفانه به دليل آنکه سياست خارجي کشور دست کم در رابطه با اعراب دچار ضعفهاي بنيادي است موجب مي شود کار در حوزه هسته اي براي ايران دشوارتر شود. در نهايت اين کشورها نمي توانند مانع شوند اما مي تواند کار را مشکل تر کنند.
دکترزيباکلام گفت:در ضرب الاجل تعيين شده 7 ماه آينده توافق حاصل خواهد شد. فضاي مناسبات بين ايران و آمريکا بعد از 36سال دگرگون خواهد شد و شاهد آغاز تنش زدايي بين ايران و آمريکا خواهيم بود. اين دو کشور اگر بتوانند در خصوص مسئله اي که تا اين حد اهميت پيدا کرده، به توافق برسند، اين مسئله حکايت از آن خواهد داشت که دو کشورمي توانند پيرامون موضوعاتي چون مبارزه با داعش، عراق،افغانستان و حتي سوريه به توافق برسند.

کنگره به توافق نهايي پايبند خواهد بود
حسن بهشتي پور،کارشناس مسائل بين الملل، درباره مذاکرات هسته اي ژنو به خبرگزاري آريا گفت:مذاکرات جنبه حقوقي و کارشناسي خواهد داشت و از لحاظ سياسي مسئله را بررسي مي کنند و تلاش خواهند کرد تا 10 اسفند به يک توافق سياسي دست پيدا کنند تا فرصتي باشد ايران و1+5 از اسفند تا تيرماه 94 در مورد توافق جامع هسته اي به لحاظ فني جزئيات را در 3 ماه بعد بررسي کنند. به عبارت ديگر تا اسفند بر روي کليات و مسائل سياسي به توافق مي رساند و از اسفند به بعد درباره جزئيات بحث مي کنند و نگارش متني را که پرانتزهاي متعدد داشته وعملا متوقف شده است را از سر مي گيرند.
وي افزود:در صورتي که طرف آمريکايي از خود انعطاف نشان دهد توافق دست يافتني است ضمن آنکه ايران در دور قبلي پيشنهاداتي را مطرح کرده است اما جزئيات اين پيشنهادات مشخص نيست. آمريکا بايد نشان دهد که به دنبال دستيابي به توافق است. از طرف ديگر رژيم صهيونيستي نيز بايد مهار شود. اسرائيل در يک ويدئو کنفرانس به صراحت اعلام کرد که تلاش نمود تا مذاکرات به نتيجه نرسد و به دنبال تمديد مذاکرات بود.در نهايت منطقي به نظر مي رسد که به يک راهکاري که مورد توافق دو طرف باشد، برسند.
بهشتي پورتصريح کرد: اگر ايران و1+5 به توافق برسند و آمريکا اين توافق را امضا کند، کنگره به چند دليل مجبور است به آن وفادار باشد زيرا در آن وقت کنگره در مقابل دولت آمريکا قرار مي گيرد. اروپا با کنگره همکاري نخواهد کرد چون فرض بر آن است که اتحاديه اروپا توافق هسته اي را امضا کرده است متحدين آمريکا در اين خصوص خود را با کنگره هماهنگ نمي کند و کنگره عملا در انزوا قرار خواهد گرفت.
وي افزود:دوم آنکه اگر توافق حاصل شود ايران احتمالا اين توافق را به شوراي امنيت مي برد و شوراي امنيت آن را تاييد مي کند که در اين صورت به لحاظ حقوق بين الملل مستمسکي ندارد که کنگره بخواهد مصوباتي داشته باشد که مخل روند مذاکرات باشد. سوم آنکه رئيس جمهور آمريکا طبق قانون اساسي به حد لازم از اختيارات برخوردار است که اگر کنگره آمريکا مصوبات جديدي داشته باشد بتواند اين مصوبات را وتو کند. براي نقض وتو رئيس جمهور آمريکا به دو سوم راي نمايندگان مجلس و کنگره نياز است که اين ميزان راي در اختيار جمهوريخواهان نيست.

نظرات بینندگان

ارسال نظر