صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

محمدحسین جعفریان

هزینه را برای مفسدان افزایش دهید

پس از فرمان روشن رهبر انقلاب برای مبارزه عملی با فساد، در روزهای اخیر رسانه‌ها بخوبی وارد گود شده‌اند. نخستین و مهمترین گام برای رسیدن به این مقصود، روشن ماندن تنور مطالبه است. نباید به گونه‌ای باشد که مانند بسیاری از موارد دیگر، چند هفته بعد دوباره همه چیز به بایگانی سپرده شده و به خانه اولمان بازگردیم. در این بین رسانه بزرگ یا همان رسانه ملی می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد.

کد خبر: 27

پس از فرمان روشن رهبر انقلاب برای مبارزه عملی با فساد، در روزهای اخیر رسانه‌ها بخوبی وارد گود شده‌اند. نخستین و مهمترین گام برای رسیدن به این مقصود، روشن ماندن تنور مطالبه است.

نباید به گونه‌ای باشد که مانند بسیاری از موارد دیگر، چند هفته بعد دوباره همه چیز به بایگانی سپرده شده و به خانه اولمان بازگردیم. در این بین رسانه بزرگ یا همان رسانه ملی می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد. هم اکنون برای بسیاری از امور ریز و درشت در رسانه ملی برنامه‌های ثابت و فصلی متعددی تعریف شده است. مثلاً برای فوتبال یا دیگر ورزشها انواع و اقسام برنامه‌ها را داریم. برای آشپزی و خانواده و سلامت و مناسبتهای مذهبی و بازار و غیره. چه خوب است تا دیر نشده برنامه‌ای هفتگی توسط مدیریت جدید رسانه ملی برای پیگیری نتایج عملی مبارزه با فساد در یک شبکه و زمان پربیننده تعریف شود.

وجود چنین برنامه‌ای خاصه اگر حرفه‌ای و با انگیزه طراحی شده و روابط جناحی بر آن حاکم نباشد می‌تواند برکات بی‌حد و حصری برای مردم و نظام داشته و حتی در کوتاه مدت تأثیر معجزه آسای آن را همگان ببینند. زیرا وقتی سخن از مبارزه با فساد به میان می‌آید، افقهای بسیار وسیع و گسترده‌ای را شامل می‌شود. از کارت معافیت جعلی فوتبالیستهایی که با درآمدهای میلیاردی از وظیفه حداقلی خود در قبال مردم و سرزمینشان می‌گریزند تا رشوه دهی و رشوه خواری‌ها، آلودگی به زندگی اشرافی توسط برخی دولتمردان، رانتخواری‌ها در بازارهای کالا و سرمایه، قاچاق، پارتی بازی‌هایی که داد مردم را درآورده است، سوءاستفاده‌ها از مقام و منصب‌ها و آلودگی‌های برخی شرکتها که در سایه بی‌تفاوتی نهادها و مراکز مربوطه با دار و ندار مردم بازی می‌کنند و…

در فرمان راهگشای رهبر انقلاب، تأکید بر «مبارزه عملی» نکته‌ای کلیدی است. خوب است در فواصل زمانی مختلف، پس از این هر بار از مسؤولان مربوطه و رؤسای قوای سه گانه که دلسوزانه درصدد تحقق این فرمانند، نتایج کار و برنامه‌هایشان خواسته شده و از طریق رسانه‌ها به مردم اطلاع رسانی شود. همه می‌دانیم که راز موفقیت در مبارزه با فساد، خشک کردن سرچشمه‌هاست. برخورد با دانه درشتها هم توده مردم را راضی می‌کند و هم درس می‌شود برای آنها که مترصد طی کردن چنین بیراهه‌هایی هستند. در کشورهای دیگری هم که مبارزه با فساد موثر و نتیجه بخش بوده، این مسیر طی شده است. به طور مثال در چین که از این نظر می‌تواند یک الگو برای کل جهان باشد، حتی بالاترین مقامهای حزبی و دولتی نیز با اندک لغزشی به پای میز محاکمه کشیده می‌شوند. این سیاست چنان هزینه فساد و کجروی را در این کشور بالا برده است که اغلب مدیران ارشد، پس از افشای پرونده‌های فسادشان، پیش از هر دادگاهی، به زندگی خود پایان می‌دهند. پس باید به سمتی برویم که هزینه اختلاس و دزدی و دروغگویی و رانتخواری و رفتارهای مشابه چنان سنگین باشد که هیچ مقام و مسؤول یا شهروندی جرأت حتی اندیشیدن به آن را نیابد چه رسد به ارتکابش. نه آنکه مفسدان راست راست بگردند و از همه هم طلبکار باشند، تنها از این راه است که می‌توان به افق مورد نظر رهبر انقلاب و مردم نگران این سرزمین رسید.

منبع:قدس آنلاین

نظرات بینندگان

ارسال نظر