صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

چرا معلمین و کارمندان شیعه در بلوچستان به شهادت می رسند؟

طی چند روز گذشته سومین معلم شیعه در بلوچستان نیز در یک سال اخیر به شهادت رسید. البته در این میان اگر کارمندان شیعه‎ی را هم که در یکسال اخیر شهید شده‎اند، به این تعداد اضافه کنیم این موضوع قابل تامل‎تر می‎شود.

کد خبر: 2673

طی چند روز گذشته سومین معلم شیعه در بلوچستان نیز در یک سال اخیر به شهادت رسید. البته در این میان اگر کارمندان شیعه‎ی را هم که در یکسال اخیر شهید شده‎اند، به این تعداد  اضافه کنیم این موضوع قابل تامل‎تر می‎شود.

به گزارش رجانیوز، با این وجود در کنار فعالیت‎های گروهک جیش‎العدل، بمب گذاری و حمله به پاسگاه‎های مرزی، ترور هدفمند معلمین و کارمندان شیعه ساکن در بلوچستان اصلی‎ترین و محوری‎ترین حوادث امنیتی و اطلاعاتی در یک سال اخیر در جنوب شرق محسوب می‎شود. درباره این ترورهای هدفمند نکات ذیل بسیار قابل تامل است:

 الف: همانطور که گفته شد این سومین معلم شیعه‎ای است که در چند ماه اخیر توسط تروریست ها در بلوچستان به شهادت می‎رسد. این در حالیست علاوه بر شهادت معلمین پیش از این نیز چند کارمند شیعه دیگر نیز در بلوچستان یه شهادت رسیده‎اند. دو مسئله اساسی در نگاه اول به ترورها خودنمایی می کند:

اول اینکه تعدد ترورها در یک سال اخیر نشان می‎دهد که این مسئله تبدیل به یک روند هدفمند شده و در قبال این ایجاد این ناامنی‎ها برنامه‎ریزی و نقشه راهی وجود دارد و دوم اینکه در گذشته به این شدت و به این صورت هدفمند شاهد چنین ترورهای در فاصله زمانی کم و انتخاب سوژه از میان گزینه‎های غیر نظامی در بلوچستان نبوده‎ایم و این اتفاقات با شرایط گفته شده یک روند جدید محسوب می‎شود. گرچه برخی ترورها در ظاهر شاید به هم مرتبط نباشد و یا ریشه‎های آشکاری از ارتباطات هدفمند در میان عوامل بوجود آورنده و یا گاهی مرتبط با گروه های تروریستی شناخته شده دیده نشود ولی برای خاص و متفاوت بودن و زمنیه‎سازی هدفمند شدن این ترورها علائم دیگری نیز وجود دارد که نشان می‎دهد، باید این ترورها به صورت چند لایه و هدفمند مورد بررسی قرار داد.

در این میان شهرهای سراوان و سرباز بیشترین مناطق مورد تهاجم تروریست ها بوده‎اند. هر کدام از این دو شهر ویژگی‎های خاص ژئوپولتیکی دارد که بر هدفمند بودن این ترروها می‎افزاید. سراوان شهری مرزی محسوب می‎شود که تروریست‎ها به راحتی پس از ترور به آنسوی مرز می‎گریزند و شهرستان سرباز نیز سال‎هاست لانه پنهان یکی از قدیمی‎ترین جریانات وهابی سیستان و بلوچستان می‎باشد.

ب: ترور معلمین شیعه در بلوچستان بار روانی گسترده‎تر و فضای روانی منفی بیشتری در بلوچستان حتی به نسبت برخی اقدامات گروهک‎ها ایجاد می‎کند. به همین دلیل کار ویژه برخی سرویس های اطلاعاتی در جنوب شرق طی چند ماه اخیر به این سمت گرایش پیدا کرده است. بیشترین دلیل برای ایجاد و زمینه سازی این نوع تروها را باید در ظرفیت بار روانی منفی اجتماعی که تولید می‎کند جستسجو کرد. این موضوع به خوبی نشان می دهد که در جنوب شرق ایجاد اختلافات اجتماعی میان شیعیان و اهل سنت مهم‎ترین هدفگذاری از ناامنی های یکسال اخیر می‎باشد.

ج: از ابتدای انقلاب تاکنون سناریوهای مختلفی برای تجزیه بلوچستان از خاک جمهوری اسلامی اجرایی شده است. در اویل انقلاب باکمک آمریکا و برخی کشورهای عربی گروه‎های تجزیه طلب در بلوچستان شکل گرفت. در آن سال‎ها گروهی به نام خلق بلوچ عملیات‎های مسلحانه‎ای برای تجزیه بلوچستان از خاک جمهوری اسلامی انجام می‎داد. اما به دلیل عدم استقبال مردم و هوشیاری دستگاه های نطامی و امنیتی خیلی زود این این گروه ها منهدم و از بین رفتند. در همین حال پس از چند سال جریان تجزیه در بلوچستان با سناریو دیگری پیگیری شد و این سناریو این‎بار در قالب طرح خاورمیانه جدید طراحی شده در دولت بوش پسر تلاش می‎کرد که بلوچستان ایران را همزمان با بلوچستان پاکستان و افغانستان به یک کشور مستقل تبدیل کند. این سناریو سال‎هاست همچنان به عنوان یک برنامه دراز مدت از طرف سرویس اطلاعاتی آمریکا و به خصوص موساد اسراییل دنبال می‎شود.

اساسا بوجود آمدن ده ها گروه ترویستی همچون جندالشیطان، جیش النصر، فرقان، انصار ایران و…  اینک جیش العدل برای زمینه‎سازی برای چنین طرح‎های صورت گرفته است. طبق یک پژوهش امنیتی مهم برای تجزیه بلوچستان از ایران توسط سرویس های اطلاعاتی سیا و موساد گام‎های چندگانه و مهمی تعریف شده است. یکی از گام‎های اولیه این طرح، مدعی است که در صورت پاکسازی قومی و مذهبی بلوچستان از قومیت ها و گروه های شیعی زمینه برای ایجاد یک بلوچستان مستقل فرآهم می شود.

بر اساس این گام باید بلوچستان طی یک فرآینده پیچیده امنیتی و سیاسی به صورت یکدست شود. در همین راستا مشاهده می‎شود که پیش از این عبدالمالک یکی از اصلی ترین هدف گذاری های عملیات های خود را در بیانیه ها خروج نیروهای شیعه از بلوچستان اعلام می کند. در همین حال گروهک جیش العدل و سرکرده این گروه یعنی محمد ظاهر نیز حتی برای خروج نیروهای شیعه در بلوچستان زمان نیز تعیین می‎کند!

در این راستا گروه‎های تروریست از طرف سرویس های اطلاعاتی وظیفه پیدا کرده اند که با ترور افراد غیر نظامی و ایجاد فضای رعب و حشت عمومی از یک سو فضای قرن‎ها همدلی شیعه و سنی در این استان را از بین ببرند و از سوی دیگر زمینه‎ساز فرآهم شدن شرایط اجرایی اولیه طرح های تجزیه طلبانه بشوند.

البته این موضوع در همان نگاه اول یک طراحی ناپخته و بدون در نظر گرفتن شرایط واقعی حاکم بر این مناطق ارزیابی می‎شود زیرا در بسیاری از نقاط بلوچستان سال‎هاست شیعیان و اهل سنت در کنار یکدیگر زندگی مسالمت آمیز و توهم با محبت داشته اند و خون شیعه و سنی در این استان توسط تروریست ها همزمان ریخته شده است.

از سوی دیگر طی ده ها سال اخیر هیچ جریان تجزیه طلبی در جنوب شرق  نتوانسته هیچگاه پایگاه اجتماعی تولید کند و همچنین اساسا مردم بلوچ استان سیستان و بلوچستان خود را از اصیل‎ترین اقوام آریایی و ایرانی می‎دانند که تجزیه‎طلبی را با نژاد و سنت‎های قومی و خونی خود مغایر می‎دانند. در نگاه تاریخی قوم بلوچ، سرزمین به منزله مادر معنا و مفهوم می‎یابد و هر نوع نگاه تجزیه طلبانه و یا همکاری برای تجاوز به بیگانه به آن را خیانت بزرگ و همردیف خیانت به مادر تلقی می کنند.

منبع:رجانیوز

نظرات بینندگان

ارسال نظر