صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

جلیل خبره

امنیت نظامی و اقتصادی؛ دوبال یک پرواز

در اوج برگزاری رزمایش و در حالی که هرروز اخبار جدی و غرور آفرینی از اقدامات و موفقیت های نیروهای مسلح کشورمان در رسیدن به اهداف تعیین شده، از محل برگزاری رزمایش مخابره می شد، اظهار نظر متفاوتی از جانب رییس جمهور در رسانه ها منتشر شد که قابل توجه و تامل بود.

کد خبر: 2587

چهارشنبه هفته گذشته، رزمایش بزرگ محمد رسول الله(ص) که از چهارم دی ماه با حضورنیروهای چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران، در گستره ای به به وسعت دو میلیون و ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع از شرق تنگه هرمز تا پایین تر از خلیج عدن آغاز شده بود، با برگزاری رژه یگان های دریایی به پایان رسید.

 فرماندهان  ارتش جمهری اسلامی ایران، انتقال پیام صلح ودوستی به کشورهای منطقه و هشدار بازدارندگی به کشورهایی که فکر  تعرض به ایران اسلامی د ارند را  از اهداف بزرگ این رزمایش معرفی کرده اند. مانوری کلان وچند منظوره که با حضور بیش از ۲۰ هزار نفر از نیروهای هوایی، دریایی، زمینی و قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

 همچنین در جریان این رزمایش، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و قرارگاه پدافندهوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در چندین مرحله به نیروهای فرامنطقه ای که قصد حضور در محدوده رزمایش را داشتند اخطار دادند و آنها را دور کردند. طبق اعلام قرارگاه پدافندهوایی خاتم الانبیا(ص) که گستره ای ۱۶۲ کیلومتری آسمان رزمایش را رصد می کرد، چندین پرواز فرامنطقه ای قصد حضور در منطقه را داشتند که به آنها اخطار داده شد.نیروی دریایی نیز اعلام کرد که دو ناو فرامنطقه ای در دو محدوده بدنبال حضور در منطقه رزمایش بودند که به آنها اخطار داده شد و آنها به موقع منطقه را ترک کرد.

 در اوج برگزاری رزمایش و در حالی که هرروز اخبار جدی و غرور آفرینی از اقدامات و موفقیت های نیروهای مسلح کشورمان در رسیدن به اهداف تعیین شده، از محل برگزاری رزمایش مخابره می شد، اظهار نظر متفاوتی از جانب رییس جمهور در رسانه ها منتشر شد که قابل توجه و تامل بود.

 دکتر حسن روحانی در مراسم تجلیل از تولیدکنندگان بخش کشاورزی که یکشنبه هفتم دی ماه در سالن اجلاس سران کشور های اسلامی برگزار شد برای پررنگ نشان دادن نقش خودکفایی محصولات کشاورزی  در فراین پیشرفت و توسعه کشور گفت:«ارتش، بسیج، سپاه وهمه نیروهای مسلح تامین کننده امنیت ملی و اقتدار هستند اما اگر ما در کشور  انواع سلاح وامکانات نظامی داشته باشیم ولی برای گندم، جو،گوشت، روغن و شکر به دیگران نیازمند باشیم و برای تامین مایحتاج مان دستمان را جلوی دیگران دراز کنیم، امنیت و اقتدار ایجاد نمی شود».

 اگرچه این جمله رییس جمهور به صورت مستقل  حرفی است منطقی و اصولی و در جریان توسعه و نیل به استقلال باید عرصه های گوناگون فرهنگی، اقتصادی، نظامی و سیاسی به موازات یکدیگر جلو بروند اما وقتی آن را در  زمینه و شرایط فعلی قرار می دهیم می تواند معانی متفاوت و بعضا متضادی را به ذهن متبادر سازد.

 هیچ عقل سلیمی منکر اهمیت امنیت غذایی و نقش خودکفایی اقتصادی در پیشرفت و توسعه کشور نیست. این نکته ای که بارها درسخنان مقام معظم رهبری منعکس شده و همچنین اسناد بالادستی مدیریت کلان اقتصادی کشور  نیز بر آن تاکید داشته است. اما باید توجه داشت که تقویت بنیه دفاعی کشور و تلاش برای پیشرفت در عرصه های تکنولوژیک نظامی نیز از جمله اصول بنیادینی است که غفلت از آن می تواند لطمات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. جمهوری اسلامی ایران در منطقه ای پرتنش قرار گرفته که همچون چهارراه حوادث بین المللی است. خطرات پنهان و پیدایی فراوانی هم که موجودیت و امنیت کشور را تهدید می کند باعث شده تا تلاش همه جانبه برای افزایش قدرت نظامی و دستیابی به آخرین تکنولوژی های روز دنیا در صنایع موشکی  منطقی و عاقلانه باشد.

در حالی که اجرای موفقیت آمیز رزمایش محمد رسول الله(ص) موجی از امید و شادی در جامعه ایجاد کرده و شگفتی کارشناسان و رسانه های داخلی و خارجی را به همراه داشته است،  اتخاذ چنین مواضعی هرچند با هدف اهمیت بخشی به عرصه های دیگر پیشرفت و توسعه چندان خوشایند نخواهد بود. البته نباید از حرکت تحسین برانگیز رییس جمهور و حضور در مراسم پایانی رزمایش که بازدید از  عملکرد نیروهای مستقر در منطقه و رژه یگان های دریایی را همراه داشت غافل شد. حرکتی که نشان داد روحانتی هم همچون سایر مدیران سطح اول نظام بر اهمیت توان نیروهای مسلح برای حفظ  نظام جمهوری اسلامی ایران واقف است.

منبع:رصد

نظرات بینندگان

ارسال نظر