صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

تقوي:‌ پيشنهاد محوريت همگرايي اصولگرايان را به ناطق نوري داديم

ما نبايد دور شخصيتي مثل آيت الله مصباح خط بکشيم و بگوييم متعلق به يک حزب است. آيت‌الله مصباح يک شخصيت فوق حزبي و گروهي است و همه بايد از انديشه ايشان استفاده کنند.

کد خبر: 2505

به گزارش زمان سيد رضا تقوي عضو جامعه روحانيت مبارز در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاري فارس، به تشريح آخرين وضعيت جلسات همگرايي اصولگرايان، نحوه شکل‌گيري اين جلسات همگرايي و دليل غيبت برخي اعضاي موسس پرداخت که در ادامه مي‌آيد:

فارس: باتوجه به سفرهاي متعدد حضرتعالي به استان‌هاي مختلف کشور در جهت تقريب جريان اصولگرايي تحليل خود را از آخرين آرايش اصولگرايان در استان‌ها بفرماييد.
تقوي: ما در شرايطي اين همگرايي اصولگرايان را آغاز کرديم که جمع کثيري نيروي مومن و مخلص و انقلابي يک حالت سرخوردگي پيدا کرده بودند و در انزوا به سر مي‌برند و نسبت به وضع فعلي در آينده جامعه خيلي اميدوار نبودند. مقام معظم رهبري هم بارها بر روي بحث‌ نيروي مومن تاکيد کردند يکي از مواردي که حضرت آقا صراحتا بر آن تاکيد داشتند و در ديدار با کارگزاران نظام فرمودند اين بود که نبايد نيروي مومن به بهانه اعتدال کنار زده شوند. بنابراين وقتي منزوي نشدن نيروهاي مومن و اين فضا را ديديم حرکت همگرايي اصولگرايان را شروع کرديم.

*هسته مرکزي همگرايي اصولگرايان 50 نفره است
بنده با همه سران موثر اصولگرايي صحبت کردم و حرکت و برنامه‌ريزي خودم را به آنها گفتم و خواستم کمک کنند تا ما اين نيروها را جمع کنيم. همه آنها همکاري و آن را تائيد کردند منتهي برخي خيلي اميدوار نبودند و مي‌گفتند کسي به حرف نمي‌رود و شما موفق نمي‌شويد ولي ما کار خود را شروع کرديم و در تهران يک هسته‌اي مرکزي متشکل از 50 نفر نيروي موثر اصولگرا ايجاد کرديم تا در ارتباط با حوزه اصولگرايي مسائل را به بحث بگذارند.

فارس: برخي جريانات با انتشار برخي اخبار جهت دار مدعي مي‌شوند که تمام اصولگرايا در اين نشست‌هاي همگرايي شرکت نمي‌کنند؟
تقوي: حتي کساني که در جلسات ما شرکت نمي‌کنند حرکت ما را مورد تائيد قرار داده‌اند و در مصاحبه‌ها و مواضع حرکت فعلي را خوب عنوان کرده‌اند اما برخي‌شان اميد ندارند اين حرکت به جايي برسد و بخشي هم مي‌گويند برخي چهره‌هايي اصولگرايي نبايد به جلسات بيايند و معترض هستند.
جواب آنها اين است که در جلسات ارث و ميراثي تقسيم نمي‌کنيم و پست و مقام به کسي نمي‌دهيم بلکه فقط مي‌خواهيم دور هم صحبت کنيم آيا در اين فضا هم اين مجموعه نمي‌تواند در کنار يکديگر صحبت همديگر را گوش کنند؟ ما بايد تنگ‌نظري را کنار بگذاريم و اصولگرايان با سلايق مختلف را جمع کنيم و نظرات آنها را بشنويم من به اين دوستان گفتم به جلسات بيايند تا اگر ايرادي دارند بگويند و ذهن دوستان خود را پاک و با خود هماهنگ‌شان کنند بايد کنار يکديگر بنشينيم و صحبت کنيم و با فاصله نمي‌شود، لذا ما مسئله همگرايي را آغاز کرديم و شرايط زماني در آن مقطع به گونه‌اي بود که بسيار از نيروي اصولگرايي به لزوم اين همگرايي رسيده بودند تا کسي آنها را دور هم جمع کند.
فارس: وضعيت استان‌ها در حال حاضر چگونه است؟
تقوي: استان‌ها به مراتب در اين زمينه پيش است و وحدت و يکپارچگي آنها بيشتر است تا اينجا که پيش آمده‌ايم آينده خوبي را پيش‌بيني مي‌کنيم و موفقيت‌هايي به دست آورده‌ايم. از جمله اينکه با اين جلسات اصطکاک و درگيري بين نيروهاي اصولگرا را کم کرده‌ايم و خود احزاب اصولگرايي مي‌بينيم که با يکديگر گفت‌وگو مي‌کند و اين کار از همين جلسات شروع شده است و فکر همگرايي در بين اصولگرايان سراسر کشور آغاز شده است.
فارس: نظر آيت‌الله مهدوي‌کني در باره اين حرکت وحدت و همگرايي که شما آغاز کرده‌ايد چه بود؟ چراکه صحبتي در اين خصوص با ايشان داشتيد.
تقوي: شخصيت آيت‌الله مهدوي‌کني در اين سطح بي‌بديل بود و پشتوانه عظيمي براي نيروهاي مومن و حزب‌الله بود. شخصيتي که مورد احترام امام و رهبر معظم انقلاب و از جهات مختلف مورد اعتماد مراجع بود و از اين رو روحانيت کشور براي ايشان احترام قائل بود؛ ما به هر استاني مي‌رفتيم و هر نظري که از قول آقاي مهدوي‌کني اعلام مي‌کرديم همه آن را مي‌پذيرفتند و يک مقبوليت ملي داشتند به ويژه در سطح روحانيت کشور حرف و نظر آيت‌الله مهدوي کني واقعا يک جامعيت داشت که هيچ کس در نظر ايشان خدشه‌ وارد نمي‌کرد.
ما اول از خود ايشان خواستيم اين کار را تقبل کنند منتهي به خاطر شرايط سني و ايرادتي که داشتند فرمودند که شما برويد و تا اين اواخر هم از من گزارشي مي‌گرفت گاهي تلفني و گاهي حضوري و راهنمايي هم داشتند لذا ما با اجازه و عنايت ايشان اين حرکت را آغاز کرديم.

فارس: روايتي از شما به نقل از آيت‌الله مهدوي‌کني منتشر شده بود مبني براينکه گفته بوديد ايشان از برخي اصولگرايان گله‌مند بودند که حتي احترام ريش‌سفيدان را هم نگه نمي‌دارند.
تقوي: بله اين گلايه‌ها را نسبت به گذشته به خصوص انتخابات رياست جمهوري قبل اين اعتراض را داشتند و به همين جهت هم بود که خودشان شخصا اين موضوع را نپذيرفتند چون اول پيشنهاد اين بود که خودشان اين حرکت همگرايي را بپذيرند اما ايشان گفت اصولگرايان به حرف نمي‌خوانند و به ريش‌سفيد من هم توجه نکردند و نصيحت هم کردم اما آقايان نپذيرفتند.
فارس: ايشان هيچ گاه درباره جايگزيني خود در جامعه روحانيت صحبتي کرده بودند؟
تقوي: خير مطلبي را مطرح نکرده بودند به هر حال آيت‌الله موحدي کرماني قائم‌مقام ايشان بودند. چند نفر هم در معرض کانديداتوري بودند که نهايت به آيت‌الله موحدي کرماني رسيديم.
فارس: آيت‌الله شبستري هم که آقا فرمودند ايشان در تبريز باشد.
تقوي: بله و آقاي امامي کاشاني هم خودشان گفتند مرا مطرح نکنيد و چون اين بزرگان به حدي از خود ساختگي رسيده‌اند که دنبال اين مسائل نيستند و اگر صحبت مي‌شد که يکي از آقايان مطرح است سايرين اصلا به صحنه نمي‌آمدند. آيت‌آلله موحدي کرماني به اتفاق آرا به عنوان دبيرکل معرفي شدند.
فارس: براي جلسه فوق‌العاده انتخاب دبيرکل از آقايان هاشمي، ناطق و روحاني براي حضور در جلسه دعوت شد؟
تقوي: براي آن جلسه، به هر سه اين بزرگواران دعوتنامه داريم. حتي آقاي امامي کاشاني هم با اينها صحبت کردند.
فارس: دليل توجهيي‌شان براي عدم حضور چه بود؟
تقوي: دلايل آن را نمي‌دانم.
فارس: با توجه به غيبت‌هاي طولاني اينها ديگر عضو جامعه روحانيت مبارز محسوب نمي‌شوند؟
تقوي: البته براي موسسان جامعه روحانيت ويژگي خاصي در اساسنامه قائل شده است.
فارس: يعني عطف به همين موضوع در جلسات شرکت نمي‌کند؟
تقوي: بله.

*آيت‌الله مصباح شخصيتي فراجناحي است
فارس: در بحث همگرايي اصولگرايان شما ديداري هم با آيت‌الله مصباح داشتيد درباره جزئيات آن صحبت کنيد.
تقوي: اگر جلسات همگرايي مورد تائيد ايشان نبود براي سخنراني به تهران تشريف نمي‌آوردند بنده گزارشي نيز خدمت ايشان دادم. ما معتقديم که ايشان در قالب يک گروه يا يک حزب قرار نمي‌گيرد. بزرگان مي‌توانند به عنوان يک چهره ملي براي کليه نيروهاي مومن مفيد باشند. ما نبايد دور شخصيتي مثل آيت الله مصباح خط بکشيم و بگوييم متعلق به يک حزب است. آيت‌الله مصباح يک شخصيت فوق حزبي و گروهي است و همه بايد از انديشه ايشان استفاده کنند.

*پيشنهاد محوريت همگرايي اصولگرايان را به ناطق نوري داديم
فارس: براي همگرايي اصولگرايان با آقاي ناطق هم ديدار داشته‌ايد يا خواهيد داشت؟
تقوي: البته جلساتي با آقاي ناطق داشته‌ايم.
فارس: در اين خصوص؟
تقوي: ما روزهاي اول که مي‌خواستيم کار را شروع کنيم به ايشان در جلسه‌اي گفتم که شما تجربه خوبي از گذشته داريد، به صحنه بيايد و محور همگرايي اصولگرايي باشيد که به دلايلي نپذيرفتند.

*آيت‌الله مصباح گفت هرچه آيت‌الله مهدوي‌کني و يزدي براي خبرگان بگويند چشم بسته مي‌پذيرم
فارس: مطرح شده بود که آقاي مصباح توصيه کرده بودند جامعتين به بحث انتخابات مجلس ورود نکنند اين درست است؟
تقوي: خير نگفتند که نبايد ورود کنند بلکه روي راهکارها نظراتي دارند؛ در ارتباط با انتخابات خبرگان که آن زمان آيت‌الله مهدوي کني در سلامت به سر مي‌برند گفتند هر آنچه آيت‌الله مهدوي و آيت‌الله يزدي امضا کنند من چشم بسته قبول دارم و حرفي نمي‌زنم. براي خبرگان اين را مي‌گفتند اما درباره انتخابات مجلس گفتند مجموعه‌اي از نيروهاي مورد قبول اصولگرايان انتخاب و نظرخواهي کنيم تا روي کساني که توافق نيست راي‌گيري شود و هر چه درآمد همه حمايت کنند. اين راه درست است و ما هم قبول داريم.
فارس: به عنوان آخرين سوال به موضوع شوراي سياست‌گذاري ائمه جمعه بپردازيم، مطرح است که صحبت‌‌هاي خطباي جمعه را اين شورا به آنها مي‌دهد. لطفا در اين خصوص و کارکرد اين شورا بفرمائيد.
تقوي: اين حرف غلط است که ما در تهران نشسته‌ايم و به ائمه جمعه مي‌گوييم شما چه چيزي بگوييد نه ما اين مديريت را مي‌پسنديم و قبول داريم و نه ائمه جمعه چرا که آنها نيروهاي آزادمنشي هستند که خودشان صاحب‌فکر و انديشه هستند و افرادي نيستند که که ما براي آنها تعيين کنيم چه بگويند و چه نگويند اما بر اساس وظايف سازمان خود اطلاعاتي که در جهان و ايران وجود دارد را به آنها منتقل مي‌کنيم. ما خبررساني مي‌کنيم، آيا به اين معناست که ما تاکيد کرده‌ايم چه بگويند؟ خير ما خبر را آزاد فرستاده‌ايم و هر کسي متناسب با ذهن و نياز خود آن را بيان مي‌کند چون ائمه جمعه کار زياد دارند و دفتر آنچناني ندارند و در مناطق دور افتاده هستند دسترسي به خبرها ندارند لذا ما در اينجا خبرهايي بر اساس مسئوليت سازماني خود جمع مي‌کنيم و از طريق سايت براي آنها مي‌فرستيم اما آنها در گفتن يا نگفتن آزاد هستند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر