صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

علاقه سعودی‌ها به گنبد آهنین اسرائیل!

گزارشی از دیدار پیش‌روی کمپ دیوید؛ جزئیاتی از درخواست‌ها از آمریکا/ علاقه سعودی‌ها به گنبد آهنین اسرائیل! به نظر می رسد جایی که بیش از همه نیاز به قوت قلب دارند دقیقاً همان جایی است که آمریکا کمترین توانایی و بیشترین اکراه در فراهم کردن آن را دارد.

کد خبر: 24919

خبرگزاری "آسوشیتدپرس" (AP) گزارش داد: «سران کشورهای خلیج [فارس] هراسان از گفتگوهای هسته ای آمریکا با ایران چشم امید خود را به باراک اوباما بسته اند تا در اجلاس "کمپ دیوید" قول های مساعدی بالاتر از حرف و سلاح به این کشورها بدهد.» 

 

در این راستا "یوسف العتیبه" سفیر امارات در آمریکا به آسوشیتدپرس گفته است: «فکر می کنم ما به دنبال نوعی ضمانت امنیتی هستیم، با توجه به رفتار ایران در منطقه، با توجه به اوجگیری تهدید افراطیگری.

درگذشته با توافق امنیتی یک فرد خاص با آمریکا دوام آورده ایم. فکر می کنم امروز به چیزی به صورت نوشته نیاز داریم. چیزی که قانونی و رسمی باشد.»

 

او هم چنین گفته است: «فکر نمی کنم حتی یک کشور در شورای همکاری خلیج [فارس] وجود سپر دفاعی برای منطقه را ایده بدی بداند.»

 

آسوشیتدپرس در مورد انتظارات کشورهای شورای همکاری خلیج [فارس] - شامل عربستان، کویت، امارات، قطر، بحرین و عمان - از جلسات دیدار با اوباما می نویسد: «انتظارات این کشورها عبارتند از "فروش تسلیحات، وعده سیستم دفاع موشکی هماهنگ جدید، مانورهای مشترک بیشتر، همکاری بهتر در عرصه امنیت فضای مجازی، بعلاوه امنیت مرزی و دریایی، هماهنگ کردن عملکرد سیستم های دفاع موشکی این کشورها".»

 

 

یک مقام ارشد عربستان به این خبرگزاری گفت: «عربستان خواهان یک سیستم دفاع موشکی شبیه به آن چیزی است که آمریکا برای اسرائیل فراهم کرده است.

این مقام ارشد که به علت فاش کردن بی مجوز فهرست خواسته های عربستان در اجلاس کمپ دیوید به صورت ناشناس با آسوشیتدپرس مصاحبه کرده، گفته است که عربستان همچنین خواستار "دسترسی به تجهیزات نظامی پیشرفته، موشک، هواپیما و ماهواره، به اضافه همکاری های بیشتر با آمریکا در زمینه فناوری و آموزش" هستند.

 

 

در این میان جان کری از اعلام دقیق پیشنهادات اطمینان بخش اوباما در اجلاس کمپ دیوید طفره رفته، اما گفت: «فقط می توانم به صورت کلی بگویم به تشدید و تقویت رابطه امنیتی-نظامی آمریکا و کشورهای شورای همکاری خلیج [فارس] مربوط می شود، به اضافه برخورد با چالش های جدیدی که در منطقه با آن مواجهیم که اولین آن ها مداخله ایران در امور کشورهای منطقه است.»

 

او گفت مقامات آمریکایی در صدد توسعه مجموعه تعهداتی هستند که "فهم امنیتی جدید و مجموعه اقدامات امنیتی تازه ای" را ایجاد خواهد کرد.

 


همچنین "عادل الجبیر" وزیرخارجه عربستان در پاریس در دیدار با کری گفته بود: "انتظار دارد اجلاس کمپ دیوید به راه هایی بینجامد که اقدام مشترک را در همه زمینه ها تأثیرگذارتر و گسترده تر کند، چه امنیت مجازی و چه دفاع در مقابل موشک های بالستیک یا آموزش و تجهیز نظامی."

 


"جون آلترمن" عضو مرکز مطالعات راهبردی و بین الملل آمریکا معتقد است: "هیچ کاری نیست که آمریکا بتواند کشورهای خلیج [فارس] را با انجام آن آرام کند." او می گوید: «به نظر می رسد جایی که آن ها بیش از هرجایی نیاز به قوت قلب دارند دقیقاً همان جایی است که آمریکا کمترین توانایی و بیشترین اکراه در فراهم کردن آن را دارد."

او ادامه می دهد: «حدس می زنم اجلاس [در پایان] همه را اندکی ناراضی نگه خواهد داشت.»

 

 

به گزارش آسوشیتدپرس، «سناتور "لینزی گراهام" نماینده کارولینای جنوبی و رئیس کارگروه نظارت بر کمک های خارجی سنا علیه هرگونه پیشنهاد بسته های سنگین تسلیحاتی در ازای حمایت کشورهای خلیج [فارس] از توافق هسته ای هشدار داد.

 

 

گراهام گفت مخالف بالابردن توانایی های نظامی متحدین عرب نیست، اما "اگر نشانه ای از مرتبط بودن با توافق ایران وجود داشته باشد، هر چه در توان دارم خواهم کرد تا مطمئن شوم حتی یک فشنگ یا هواپیما دستگیر آن ها نمی شود."»

 

 

 جام نیوز

نظرات بینندگان

ارسال نظر