صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

خاتمي: امنيت کشور را نمي توان با ايجاد فضاي امنيتي تامين کرد

رييس جمهور اسبق کشورمان در جمع نمايندگان 70 تشکل دانشجويي سراسر کشور با بيان اينکه آزادي و نبودن فضاي امنيتي در دانشگاه ها از هوا براي تنفس کردن، لازم تر است، گفت: امنيت کشور را با ايجاد فضاي امنيتي نمي توان تامين کرد.

کد خبر: 249

رييس جمهور اسبق کشورمان در جمع نمايندگان 70 تشکل دانشجويي سراسر کشور با بيان اينکه آزادي و نبودن فضاي امنيتي در دانشگاه ها از هوا براي تنفس کردن، لازم تر است، گفت: امنيت کشور را با ايجاد فضاي امنيتي نمي توان تامين کرد.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام والمسلمين «سيدمحمدخاتمي» در ديدار نمايندگان 70 تشکل دانشجويي سراسر کشور از دانشگاه هاي دولتي و آزاد، با اشاره به رحلت پيامبر عظيم الشان اسلام گفت : اين روزها در ميان همه مظلومان عالم و جهان، پيامبر اکرم (ص) مظلوم ترين است و آيين او مظلوم ترين است؛ اسلامي که او آورد به صورت دگرگونه اي عرضه مي شود چرا که در تاريخ انحرافاتي بزرگ ايجاد شد.

بر اساس گزارش روابط عمومي دفتر حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد خاتمي، وي افزود: در روزگار ما اسلام – که براي آزادي انسان، سربلندي او و کنده شدن انسان از زمين بدون ترک زمين آمده بود و اسلامي که براي عدالت به معناي عام کلمه آمده بود و اسلامي که هدف بعثت پيامبرش به گفته خود آن بزرگوار، تتميم مکارم اخلاق بود- به گونه اي ديگر عرضه مي شود؛ اسلام خشن، اسلام کشتار، اسلام سرکوب و اسلامي که براي انسان ارزش قايل نيست و توهمات تنگ و تاريک عده اي قدرت طلب يا واپس گرا به عنوان اسلام عرضه مي شود و بهترين زمينه را براي اسلام هراسي در دنيا از سوي قدرت هاي بزرگي فراهم مي کند که منافع خود را در سلطه بر ملت ها و کشورهاي ديگر تعريف کرده اند. نام امام حسن(ع) يادآور صلح در عين پافشاري بر ارزش ها و معيارهاي انساني و مکتب امام رضا (ع) را دانشگاهي بزرگ براي انسان و اسلام است

خاتمي همچنين با اشاره به ايام شهادت نوادگان پيامبر اسلام، نام امام حسن مجتبي (ع) را يادآور صلح در عين پافشاري بر ارزش ها و معيارهاي انساني خواند و مکتب امام رضا (ع) را دانشگاهي بزرگ براي انسان و اسلام ناميد و ابراز خوشحالي کرد که در اين هنگامه در جمع دانشجوياني است که در پي کسب دانش هستند و اسلام را منشا عزت جامعه مي خواهند و مي کوشند از چهره رحماني اسلام در برابر چهره انحرافي و خشني - که در منطقه عرضه مي شود- دفاع کنند.

وي در اين جمع به تشکيل جمهوري اسلامي که از متن انقلاب برآمده است، اشاره کرد و گفت: جمهوري اسلامي مورد نظر انقلاب و امام به مردم، رأي مردم، حرمت و حقوق مردم احترام مي گذارد و در عين حال که مي خواهد مردم آزاد باشند و مملکت پيشرفته باشد، مي خواهد از ارزش هايي که زندگي را لطيف و پيشرو مي کند نيز برخوردار کند. ارزش هايي که فقدان آن در دنياي امروز مشکلات فراواني را ايجاد کرده است.

خاتمي ادامه داد: براي داشتن اين آرمان هاي بزرگ بايد آنچه از محروميت ها و فشارها و کمبودهاست ، تحمل کنيم و اين هزينه زيادي در برابر آن آرمان ها محسوب نمي شود.

**نخستين و مهم ترين رسالت دانشجو کسب دانش و مهارت است

رييس بنياد باران با دعوت دانشجويان به عميق تر شدن و ژرف انديشي درباره جايگاه خود و اينکه از کجا آمده اند و به کجا مي روند، بيان کرد: دانشگاه، خانه دانش و کانون دانش، پژوهش، انديشيدن و نوآوري است. امروز چرخ هاي جامعه پيشرفته و پيچيده بشري در عرصه اقتصاد، سياست و فرهنگ بر مدار دانش مي چرخد و دانشجو قلب دانشگاه است و اولين و مهم ترين رسالت دانشجو کسب دانش و مهارت است براي اينکه زندگي را براي خود و جامعه اش بهبود ببخشد.

وي دانش و آگاهي را در دنياي امروز پايه و مايه قدرت دانست و اظهار کرد: اگر روزگاري ثروت، نيروي نظامي و همبستگي هاي قبيله اي مايه قدرت بود، امروز پايه قدرت جوامع به دانش است يعني قدرت آنها بر مبناي کسب دانش و توان آنها در به کار بردن اطلاعات در راه بردن جامعه ارزيابي مي شود. اين دانش است که در کسب ثروت در دنيا تحول ايجاد کرده است و بر پايه همين دانش است که امروز بشر مجهز به ابزارهاي مجهز و مهيب نظامي شده است.

** دانش هم گرداننده چرخ هاي زندگي و هم پايه و مايه قدرت در روزگار ماست

خاتمي گفت: دانش هم گرداننده چرخ هاي زندگي است و هم پايه و مايه قدرت در روزگار ماست بنابراين مهم ترين رسالت دانشجو و دانشگاه، تلاش براي به دست آوردن دانش است و بايد در دانش خود روزآمد باشد و مهارت هاي دانش بنيادي را که براي ارتقاي سطح زندگي جامعه و بهبود آن لازم است به دست آورد و در اين راه ما بايد تلاش مضاعفي داشته باشيم زيرا به علل مختلف دچار عقب ماندگي هستيم.

وي با يادآوري اينکه روزگاري جهان اسلام و ايران، کانون آگاهي و دانش بوده است افزود: گرچه ماهيت آن دانش با دانش امروز متفاوت است اما دنياي اسلام به ويژه ايران يکي از کانون هاي دانش بوده است و امروز ما خيلي از آن روزها فاصله داريم و جهان نيز از آن روزها فاصله گرفته است. امروز دانش در جاي ديگري توليد مي شود و ما حتي توان مصرف کنندگي دانش توليد شده در دنيا را کم داريم.

** دانشجويان و دانشگاهيان تلاش مضاعف کنند تا عقب ماندگي تاريخي ما در کسب دانش جبران شود

خاتمي تاکيد کرد: دانشجويان و دانشگاهيان تلاش مضاعف کنند تا عقب ماندگي تاريخي ما در کسب دانش جبران شود و در دنياي رقابتي امروز با قدرت هاي موجود رقابت کنند.

وي با اين توضيح که منظورش از دانش، دانش جديد است گفت: دستاوردهاي دانش جديد اگر نگوييم زاده تمدن جديد است لااقل در سايه تمدن جديد است که دانش جديد رشد مي کند و جا را براي ديگر معرفت ها تنگ مي کند و البته دستاوردهاي بزرگ زيادي داشته است و ما نيز نيازمند آن دستاوردهاي بزرگ و مهم هستيم اما به شما دانشجوي ايراني، شمايي که گذشته اي متفاوت با گذشته دنياي مدرن داريد و شما که اکثرتان به آيين اسلام وابسته ايد، تذکري مي دهم که در شناخت هويتتان اهميت دارد؛ هويتي که متاسفانه گم کرده ايم و لااقل سرگشته ايم؛ توجه داشته باشيد که اين دانش جديد همه مشکل را حل نمي کند بلکه مشکلاتي نيز ايجاد مي کند.

خاتمي با اشاره به قرن هجدهم و اصالت علم و در ادامه تقسيم بندي تاريخ بشر از نگاه پيشواي پوزيتيويسم به دوران اسطوره (که دين در اين دوره بود)، دوران فلسفه و دوران علم توضيح داد: آنچه او مي گفت اين بود که الان دوران علم است و برپايه اين علم است که بايد زندگي را ساخت و بهشت موعود اديان را در زمين ايجاد کرد. حتي در برابر اديان الهي چيزي به نام دين انسانيت مطرح کرد و هدف، انسان زميني و سعادت او برخورداري بيشتر از مزاياي زندگي مادي بود. از آن دوران خيلي گذشته است و حتي ژرف انديشان غربي، امروز ديدگاه هاي آگوست کنت را سطحي و بي بنياد مي دانند. دوراني که مي پنداشتند علم همه مشکلات را مي تواند حل کند و بهشت براي انسان ايجاد کند، گذشته است به ويژه آن که تمدن جديد که مبتني بر علم است در دورن و بيرون مرزهاي خود مشکلات متعددي را ايجاد کرده است.

وي توضيح داد: شما استعمار را مي بينيد که حاملان علم و آنها که قدرت علمي بيشتر داشتند، ايجاد کردند و در کشورها دخالت کردند و منابع آنها را به غارت بردند و در برخي کشورها اگر توانستند حکومت هاي فاسد را به عنوان ابزار خود انتخاب کردند و اگر نتوانستند با کودتا و براندازي، حکومت هاي مستبدِ ظالمِ فاسد را ايجاد کردند و علاوه بر بردن منابع مادي آنها، ملت ها را تحقير کردند و درون مرزهاي خود با وجود دستاوردهاي زياد اما با مشکلات فراواني به ويژه مشکلات رواني روبه رو شدند و اين را من نمي گويم بلکه خود بزرگان و انديشمندان غرب متوجه اين بحران شدند. امروز از اين که دانش جديد بتواند پاسخگوي همه مشکلات باشد مورد نفي قرار گرفته است.

خاتمي با يادآوري اينکه فکر نکنيم همه آگاهي هاي معتبر در دانش جديد است گفت: ما در سنت فکري خود از عقل سخن مي گوييم و نيز از منبعي که آفريننده عقل است در حالي که آن دانش امروز عمدتا زاده بخش و رويه اي از عقل است که به عقل ابزاري معروف شده است. ما علاوه بر اينکه بايد عقل ابزاري و دانش را داشته باشيم اما بايد بدانيم که مقامي گسترده تر براي عقل قائليم و هيچ چيز نمي تواند خلايي را که فقدان دين در زندگي انسان ايجاد مي کند ،پر کند و فلاکت هايي که به خاطر فقدان بينش و گرايش ديني و اتصال به منبعي که عقل ، عشق و عاطفه را آفريده است، ايجاد مي شود ، بايد مورد توجه قرار دهيم.

** تا ندانيم از کجا آمده ايم نخواهيم دانست به کجا مي رويم

وي گفت: ممکن است اين پرسش در ذهن شما ايجاد شود که به نام دين نيز خيلي ستم شده و مسايل غلط توجيه شده است؛ چه بسا حکومت هاي جباري که توجيه ديني شده اند؛ چه بسا دين فقط در ظواهر خلاصه شده و از روح دين غفلت شده است، اين نشانه آن است که به خود دين نيز جفا شده است. روح دين روحي است که اگر وجود داشته باشد و به بينش معنوي و عرفاني توجه کنيم مي توانيم از علم به معناي امروزش بهترين استفاده را کنيم و از مشکل تک ساحتي ديدن انسان و فقط به عقل ابزاري نگاه کردن و به عقلي که به رويه زندگي مي پردازد و آن سوي زندگي را يا نفي مي کند يا از آن غافل مي شود، در امان باشيم و بتوانيم به هويت خاص خود با وجود بهره بردن از علم توجه کنيم. ما کيستيم؟ از کجا آمده ايم و تا ندانيم از کجا آمده ايم نخواهيم دانست به کجا مي رويم.

خاتمي تاکيد کرد: رسالت اول دانشگاه هاي ما اهتمام به دانش و کسب مهارت است و در عين حال توجه به معرفت و آگاهي و اينکه ابعاد وجودي انسان بزرگتر از آن است که علم جديد مورد توجه قرار مي دهد. بايد به روح دين و ديني که پيامبران بزرگ آورده اند توجه و اهتمام کنيم و در دنياي امروز که از سويي گرفتار ماده زدگي و ماده گرايي است و از سويي گرفتار خشونت گرايي، ظاهرگرايي و قشري گري است، تعادلي براي انسان و انسان متعادل را ايجاد کنيم.

رييس بنياد باران در ادامه خطاب به دانشجويان گفت: از سوي ديگر بايد توجه داشته باشيد که کانون روشنفکري هستيد و روشنفکر، دغدغه انسان و سرنوشت انسان را دارد و براي انسان دل مي سوزاند و مي خواهد انسان را بشناسد و انسان حرمت داشته باشد؛ يعني دغدغه انسان داشتن، انديشيدن به انسان و مشکلات او و تلاش براي رفع آن از دغدغه هاي روشنفکر است.

وي افزود: اگر روشنفکر هستيد بايد براي تک تک افراد اين جامعه دلسوزي داشته باشيد و معتقد باشيد همه مردم و اين انسان ها حرمت و کرامت و حق دارند و مهم ترين حق آنها، حق حاکميت بر سرنوشت است؛ اين انسان ها مستحق اين نيستند که حکومت هاي ديکتاتور بر آنها حاکم باشند و مستحق زندگي در فقر و بي عدالتي و تبعيض نيستند و بايد زن و مرد زمينه رشد داشته باشند و اين انسان در عرصه تعيين سرنوشت خود مشارکت داشته باشد و به اين معنا دانشگاه سياسي ترين جايي است که بايد به انسان و سرنوشت انسان و کشور بيانديشد و توجه کند که لازمه آن نقد است.

**اگر قدرت بي مهار باشد و مورد نقد قرار نگيرد هم به ديکتاتوري مي انجامد و هم به فسادهاي بزرگ

خاتمي به دانشجويان توصيه کرد: شما براي آنکه از مسير منحرف نشويد بايد خود را به نقد مجهز کنيد؛ نقد خود، نقد جامعه و نقد قدرت. اگر قدرت بي مهار باشد و مورد نقد قرار نگيرد هم به ديکتاتوري مي انجامد و هم به فسادهاي بزرگ. فسادهاي بزرگ در متن قدرت هايي ايجاد مي شود که دست خود را باز مي دانند و به کسي پاسخگو نيستند.

وي در ادامه يادآور شد که اصلاح طلبان و دانشجويان نيز بايد خود را نقد کنند. نقد جامعه نيز لازم است. آيا انديشيده ايم که اگر مردم سالاري مي خواهيم، آيا فرهنگ و زمينه اين مردم سالاري در جان يکايک انسان هاي جامعه هست؟ چرا نيست و علت آن چيست؟

خاتمي با تاکيد بر اهميت نقد قدرت ها که به راي و حاکميت مردم تن دهند، هشدار داد که نقد مچگيري نيست. نقد بيان خوبها و بدهاست و تلاش براي از بين بردن يا کم کردن بدي ها و تقويت خوبيهاست.

وي افزود: دغدغه شما به عنوان دانشجوياني که اتصالي به اسلام دارد بايد اهتمام به حق و حرمت مردم باشد و نظام هاي مردم سالار که شايسته انسان امروز است. شما صاحب يک انقلاب بزرگ و عظيم هستيد که جمهوري اسلامي برآمده از آن است. جمهوري اسلامي يعني مردم سالاري و حق حاکميت مردم و حاکميت برآمده از اراده مردم و پاسخگويي قدرت و حکومت در برابر مردم و قدرت داشتن مردم به جابجايي حکومتها بدون توسل به زور است.

** ما همه مزاياي جمهوري و علاوه بر آن اخلاق و عدالت را که روح اسلام است مي خواهيم

خاتمي گفت: ما همه مزاياي جمهوري اعم از آزادي، آزادي بيان و تجمعات و تعيين کننده بودن راي و حق حاکميت بر سرنوشت را مي خواهيم و علاوه بر آن اخلاق و عدالت را که روح اسلام است مي خواهيم. ما اين جمهوري اسلامي را مي خواهيم. جمهوري که هم مردم آزاد باشند و هم اخلاق بر آن حاکم باشد نه آنکه بداخلاقانه ترين رفتارها و گفتارها به نام گفتمان انقلابي و اسلامي بر جامعه تحميل شود. چقدر دروغ گفته مي شود؟ و دروغ گويان مصونيت دارند. مساله فقط اين نيست که کساني گرفتار و در محدوديت هستند بلکه بخش هاي قابل توجهي از جامعه ما که امروز مورد پسند گروه هايي نيستند ترور شخصيت مي شوند و آن گروه ها غافل از اين هستند که چون چنين رفتارهايي با فطرت انسان همخواني ندارد، افراد و گروه هاي مورد تهاجم و تهمت محبوب تر مي شوند و دروغگويان و تهمت زنندگان از چشم جامعه مي افتند.

** دروغ خيلي زود معلوم و برملا مي شود

وي با اشاره به دوره استالين که مي گفتند دروغ را بايد چنان بزرگ گفت که قابل باور باشد يادآوري کرد: دروغ را ممکن است در وهله اول باور کنند اما دروغ خيلي زود معلوم و برملا مي شود و اعتماد افراد جامعه آسيب مي بينند.

رييس بنياد باران گفت: بد است که در يک جامعه اسلامي بداخلاقي حاکم باشد به ويژه اگر کم کم بداخلاقي نهادينه شود.

وي با تاکيد بر اهميت عدالت به معناي وسيع کلمه و نه فقط عدالت اقتصادي يادآور شد که عدالت يعني دادن حق انسان به او و مهم ترين حق انسان حق حاکميت بر سرنوشت خود است؛ اينکه به درستي گفته مي شود راي مردم حق الناس است، اين حق الناس بايد رعايت و تبيين و پاسداري شود تا عدالت، اجرايي شود.

خاتمي از برخي گرايش ها و بينش هاي غلطي که چهره اسلام را زشت نشان مي دهد و تحمل اين را ندارد که تفسير و برداشت ديگر از اسلام حضور داشته باشد و مي زند و نابود مي کند و بخصوص امروز در منطقه حضور دارد و چهره زشتي از اسلام به تصوير مي کشد، انتقاد کرد.

وي دانشجويان را صاحبان انقلاب اسلامي خواند و افزود: انقلاب براي آزادي انسان ها آمد و براي انسان هاي اين جامعه اعم از اينکه مسلمان باشند يا نباشند حق شهروندي قايل شد. اين درحاليست که مي بينيد در منطقه اسلام را چطور معرفي مي کنند که با برداشت هاي تنگ و تاريک و ضدمردمي از اسلام و رفتارهاي جريان هاي افراطي بزرگترين خدمت را به کساني مي کنند که با اسلام و انقلاب و با مردم و جامعه مخالفند و موج اسلام هراسي را دامن مي زنند. در اينجاست که دانشگاه رسالت بزرگي دارد.

** حوزه و دانشگاه نمي توانند يکي شوند اما اهداف مشترک مي توانند داشته باشند

خاتمي در ادامه به سالروز وحدت حوزه و دانشگاه اشاره کرد و گفت: حوزه و دانشگاه که نمي توانند يکي شوند؛ نه دانشگاه مي تواند در ذيل حوزه تعريف شود و نه حوزه مي تواند با دانشگاه ادغام شود؛ رسالت آنها با هم متفاوت است اما اهداف مشترک مي توانند داشته باشند. حوزه مي تواند از دانش روز و موضوع شناسي دانشگاه استفاده کند و احکام متناسب بياورد و دانشگاه مي تواند از حوزه که مبلغ روح اسلام است، بهره ببرد و حوزه بايد روح اسلام که عبوديت حق تعالي و اخلاق و انسانيت و عدالت است را بشناسد و بشناساند. رسالت حوزه سنگين است تا همسويي حوزه و دانشگاه در مسير بهبود جامعه تامين شود.

وي انجمن هاي اسلامي دانشگاه ها را داراي رسالت بسيار حساسي دانست و گفت: انجمن ها بايد تلاش کنند جنبه هاي اعتقادي خود را تقويت کنند. گاهي سستي هايي در جوانان ديده مي شود و گاهي دچار دلزدگي مي شوند اما انجمن اسلامي بايد در تقويت ديني جامعه بکوشد و بخصوص از چهره رحماني اسلام دفاع کند؛ اسلامي که مردم سالاري مي خواهد و از حق مردم دفاع مي کند و قدرت را مورد نقد قرار مي دهد.

** استبداد و استبدادزدگي تاس لغزنده ايست

خاتمي با تاکيد براينکه انجمن اسلامي بايد پيشتاز دفاع از حقوق مردم باشد و آزادي هاي اساسي در قانون اساسي را محور قرار دهد، درد بزرگ تاريخي را استبدادزدگي خواند و گفت: بايد در انقلاب اسلامي و قانون اساسي بر آنچه ضد استبداد است و به حقوق مردم پرداخته، بيشتر تکيه شود. استبداد و استبدادزدگي تاس لغزنده ايست که اگر غفلت کنيم هم مردم و هم حاکمان در آن مي افتند. در عين حال دانشجوي بيدار بايد نسبت به مصالح ملي و عزت ملي حساس باشد و توطئه هايي که از بيرون عليه ملت و کشور هست غافل نماند.

** دانشگاه بايد مستقل باشد و از بيرون فرمان نگيرد

وي در ادامه بر ضرورت توسعه خواهي و نه توسعه طلبي تاکيد و اظهار کرد: بايد خواهان پيشرفت کشور باشيم و دولت در برخورداري از تکنيک و فعاليت ها بايد از نظرات کارشناسي دانشگاه استفاده کند و دانشگاه بايد مستقل باشد و از بيرون فرمان نگيرد بلکه تصميم ساز باشد، فکر کند و راهکار ارايه دهد و حکومت ها از اين راهکارهاي علمي استفاده کنند.

رييس بنياد باران توجه به اخلاق مداري را ضروري دانست و خطاب به دانشجويان يادآور شد: در مسيري که داريد صبر و استقامت داشته باشيد.

وي با اشاره به حضور 70 تشکل دانشجويي در قالب يک جمع ابراز خوشحالي کرد که چنين همبستگي بين تشکل هاي دانشجويي وجود دارد و اين را موضوع مهمي دانست.

خاتمي به دانشجويان توصيه کرد که تشکل هاي دانشجويي چه ادوار و چه دانشگاه هاي مختلف با يکديگر همبستگي بيشتري داشته باشند و با ديگر تشکل هاي موجود و ديدگاه هاي مختلف در دانشگاه نيز به بحث و گفت وگو بپردازند.

رييس پيشين جمهوري اسلامي ايران، فضاهاي امنيتي و نظامي را در خور هيچ جامعه اي ندانست، چه رسد به جامعه اي که انقلابش اسلامي و مردمي بوده است.

وي گفت: چرا بايد از مردم ترسيد؟ امنيت اين است که ما مردم را باور داشته باشيم و در زندگي مان مشارکت دهيم. فضاي امنيتي و سخت افزارانه در دنياي امروز نمي تواند امنيت واقعي را تامين کند.

** امنيت کشور را با ايجاد فضاي امنيتي نمي توان تامين کرد

وي با بيان اينکه آزادي و نبودن فضاي امنيتي در دانشگاه ها از هوا براي تنفس کردن، لازم تر است، به دانشجويان گفت: فعاليت هاي خود را درون نظام تعريف کنيد؛ اگر ما ناروايي هايي مي بينيم براي اين است که به نظام جفا مي شود. کساني گرايش خاص و سليقه هاي خود را به عنوان نظام مطرح و سعي مي کنند همه را دفع کنند جفا مي کنند. اين ما هستيم که مدافع نظام هستيم؛ ما مدافع ارزش هاي نظام و مدافع حرکت در چارچوب قانون اساسي هستيم و بايد با آن طرف هم گفت وگو کنيم و به اين نتيجه برسيم که امنيت کشور را با ايجاد فضاي امنيتي نمي توان تامين کرد.

خاتمي در ادامه و در پاسخ به پرسش ها و نقدهاي دانشجويان از عملکرد دولت روحاني بيان کرد: شما در عين حال که محدود نيستيد و مي توانيد دولت و ارکان قدرت را نقد کنيد اما متوجه باشيد که دولت مشکلات بزرگي دارد. درست است آنچه گفته شده هنوز همه اش حاصل نشده است اما مگر قرار بوده همه اينها يک شبه حاصل شود؟

وي با بيان اينکه آقاي روحاني و دولتش بر شعارهاي خود ايستاده اند، يادآور شد که بايد به دولت کمک کرد. مشکلات فراوان است و واقعا ويرانگري هايي که در سال هاي قبل رخ داده –نمي خواهم بگويم سوءنيت بوده- مملکت را با مشکلات زيادي مواجه کرده است و تلاش دولت قابل قبول است.

** اگر مشکلات خارجي حل شود بسياري از مشکلات داخلي حل خواهد شد

خاتمي با بيان اينکه اگر مشکلات خارجي حل شود بسياري از مشکلات داخلي ما هم ان شاء الله حل خواهد شد يادآوري کرد که با اين حال نبايد اولويت دادن به مسايل خارجي ما را از پرداختن به مسايل داخلي غافل کند.

وي با اشاره به خواست ها و مطالباتي که جامعه دارد از جمله موضوع رفع حصر يادآور شد که دولتي که متکي به رأي مردم است نيز همان خواسته ها را دارد.

خاتمي با بيان اينکه بايد صبور باشيم و پيش برويم درباره اعتدال و اصلاحات گفت: اعتدال يک روش است و اصلاحات يک گفتمان است که 200 سال است که اين گفتمان شکل گرفته و گرچه خواستهاي متفاوتي در اين زمينه بوده و ممکن است سليقه هاي مختلف در آن باشد اما اصلاحات گفتماني است که مردم پاي آن ايستاده اند.

خاتمي دربخش ديگري از سخنان خود گفت: مهم ترين خواست مردم ما در 200 سال گذشته اين بوده که استبداد نمي خواستند آزادي مي خواستند، وابستگي نمي خواستند استقلال مي خواستند، عقب افتادگي نمي خواستند پيشرفت مي خواستند، تبعيض و فساد نمي خواستند عدالت مي خواستند و اکثريت جامعه ما اينها را بر اساس هويت تاريخي خود يعني اسلام مي خواست و طبعا قرائتي از اسلام که توانسته اين انقلاب را ايجاد کند، همان اسلامي است که با آزادي و استقلال و پيشرفت سازگار است و قرائت هايي از اسلام که ضد آزادي و ضد پيشرفت جامعه است، ربطي به انقلاب ملت ما و جريان اصلاح طلبي اصيل ندارد. اين گفتمان هست و مخالفانش بارها تلاش کردند که آن را حذف کنند ولي چون در متن وجدان جامعه ما بود نتوانستند.

** گفتمان اصلاحات ريشه در عمق وجدان جامعه ما دارد

وي افزود: همين گفتمان اصلاحات است که مشروطيت را پيروز کرد اما به علل گوناگون ديکتاتوري رضاخان از آن بيرون آمد. بعد از شهريور 20 همين گفتمان بود که به صورت ملي شدن صنعت نفت يک حکومت مردمي را ايجاد کرد که باز به خاطر اشتباهات خودمان و توطئه خارجي، با کودتاي 28 مرداد ملت ما با مشکل مواجه شد اما مردم عقب ننشستند و انقلاب اسلامي شد. روح انقلاب اسلامي، اصلاح خواهي و اصلاح طلبي است و مگر انقلاب اسلامي با شعار استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي پيروز نشد و مگر مردم به جمهوري اسلامي راي ندادند؟

وي تصريح کرد: انصافا تحول بزرگي ايجاد شد اما گرايش هاي ديگري هم هست که اين را قبول ندارد. راه درست راه حفظ انقلاب و نظام اين است که به اين گفتمان که با همه مشکلات باقيمانده و از ميدان بيرون نرفته اهتمام کنيم و اساس نظام، انقلاب و جمهوري اسلامي را بر اين گفتمان قرار دهيم و اين است که کشور را نجات مي دهد. گفتمان اصلاحات ريشه در عمق وجدان جامعه ما دارد.

** بايد زمينه اعتدال، تعامل، گفت وگو و بحث و صحبت فراهم شود

خاتمي با بيان اينکه اطلاح طلبان روش اعتدالي را تاييد مي کنند گفت: ما معتقديم بايد زمينه تحقق اين خواست مردم فراهم شود؛ بايد زمينه اعتدال، تعامل، گفت وگو و بحث و صحبت فراهم شود.

رييس بنياد باران اظهار کرد: اصلاح طلبان بارها گفته اند با براندازي و براندازان مخالفند. براندازان جايي در ميان جامعه ندارند. ما اين کشور و نظام و پيشرفت آن را مي خواهيم و همه در چارچوب اين قانون اساسي حرکت مي کنيم ممکن است نقد به قانون اساسي هم مطرح باشد اما مبناي حرکت در جامعه قانون اساسي است و قانون اساسي ظرف يکبار مصرف نيست که دور بيندازيم و ما پايبند به اين قانون اساسي هستيم و مي گوييم هر کسي به اين قانون پايبند باشد با هر عقيده اي، شهروند جمهوري اسلامي است و از همه حقوق شهروندي بايد برخوردار باشد و اگر ديگران چيز ديگري مي گويند اختلاف ما در همينجاست و بايد صبوري و گفت وگو کنيم.

در اين ديدار دانشجويان با تجليل از ويژگي هاي شخصيتي سيدمحمد خاتمي، خواستار حضور بيشتر وي در شهرهاي مختلف ايران و گفت وگوي رودر رو با مردم و دانشجويان مناطق مختلف کشور شدند و از وضعيت کنوني دانشگاه ها و فضاي امنيتي حاکم بر دانشگاه و نحوه رفتار دولت با دانشجويان انتقاد کردند. يکي از مهم ترين دغدغه هاي مورد اشاره دانشجويان، انتخابات آينده مجلس شوراي اسلامي بود که از خاتمي درخواست حضور جدي تر در عرصه سياسي کشور داشتند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر