صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

نصیحت مکارم به «امامعلی رحمان»

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با اشاره به حمله به زنان باحجاب در تاجیکستان، خطاب به رئیس‌جمهور این کشور گفت: بهتر است مردم را به حال خودشان بگذارند تا وظایف شرعی را درباره حجاب انجام دهند.

کد خبر: 24877

خبرگزاری ایسنا: آیت‌الله مکارم‌شیرازی با اشاره به حمله به زنان باحجاب در تاجیکستان، خطاب به رئیس‌جمهور این کشور گفت: بهتر است مردم را به حال خودشان بگذارند تا وظایف شرعی را درباره حجاب انجام دهند.


این مرجع تقلید در درس خارج فقه خود با توصیه به رئیس‌جمهور و دولتمردان تاجیکستان اظهار کرد: در اخبار، مطالبی منتشر شد که رئیس‌جمهور تاجیکستان مطالب تندی درباره حجاب گفته و در پی آن در کوچه و خیابان چادر از سر زنان کشیده‌اند و جمعی از علمای تاجیکستان نیز علیه این اقدام قیام کرده‌اند.

 وی گفت: ما پیام دوستانه‌ای به رئیس‌جمهور تاجیکستان داریم و آن اینکه ما این کار را در زمان رضاخان تجربه کرده‌ایم و حتی عده‌ای در این راه کشته شده‌اند و در مسجد گوهرشاد جمع زیادی را شهید کردند؛ ولی مردم تسلیم نشدند و علیه رضاخان قیام کردند و حجاب اصیل را برگرداندند.

این مرجع تقلید ادامه داد: نصیحت ما این است که این کار را دنبال نکنند؛ چرا که به تصریح قرآن مسلمانان پایبند به حجاب هستند و چند آیه درباره حجاب وجود دارد و مسلمانان به واسطه حجاب در دنیا شناخته شده‌اند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی افزود: ما در شرایطی هستیم که باید بین ملت‌ها و دولت‌ها وحدت باشد؛ این مسئله باعث می‌شود بین دولت و ملت تاجیکستان اختلاف بیفتد و در این شرایط حساس سزاوار نیست.

این مرجع تقلید تصریح کرد: بهتر است مردم را به حال خودشان بگذارند تا وظایف شرعی را درباره حجاب انجام دهند، اصل حجاب چیزی نیست که آن را انکار کرد و یا مسلمانان را از آن منصرف نمود، جبهه‌بندی علما و مردم در برابر دولت می‌شود و این به مصلحت این کشور نیست.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: ما روابط خوبی با این کشور و دولت‌مردان آن داریم؛ آنچه در این زمینه‌ها آزموده شده و نتیجه منفی داشته را اطلاع می‌دهیم و امیدواریم این پیام ما در طرز فکر آنها بی اثر نباشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر