صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

گاردین:تهران یک‌شبه پوستش را کشیده است+عکس

کد خبر: 24827

«این روزها تهران تبدیل به یک گالری بزرگ شده است» این عبارتی است که رسانه‌های خارجی در توصیف حال و هوای این روزهای شهر تهران به کار می‌برند. طرح «نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر»‌ مجموعه‌ای از نقاشی‌های اساتید ایرانی و خارجی را در بیش از هزار و 600 سازه تبلیغاتی در سطح شهر فراروی رهگذران این کلانشهر گذاشته است؛ یک طرح بزرگ فرهنگی که سفره آن تنها به مدت 10 روز پیش‌روی مردم گسترده است؛ مدت زمانی که خیلی کوتاه است.
 

گاردین: تهران یک‌شبه پوستش را کشیده است

این روزها تهران شهر تابلوهای رنگین، زیبا و مشهور شده است؛ آثار هنری که یا خالقشان هنرمندان ایرانی یا خارجی هستند. در انتخاب آثار هنری به نمایش درآمده روی بیلبوردهای سطح شهر سخاوتمندانه عمل شده است؛ نه انحصاری در ملیت صاحبان اثر بوده و نه انحصاری در قدمت و تاریخ پدید آمدن آثار. رهگذران که از خیابان می‌گذرند ناخواسته نظرشان به این آثار هنری برجسته و البته اطلاعات مربوط به آنها که در زیر تصویر اثر درج شده، جلب می‌شود و اطلاعاتی به مجموع اطلاعات فرهنگی‌شان افزوده می‌شود. این نگارخانه زیبا در مقایسه با هجوم بیلبوردهای تبلیغاتی، آرامش و زیبایی را به ظاهر شهر تهران هدیه کرده است.

گاردین: تهران یک‌شبه پوستش را کشیده است


روزنامه گاردین نیز ضمن انعکاس این طرح جالب توجه فرهنگی- هنری نوشته است: «‌بیلبوردهای تهران معمولاً به محلی برای تبلیغات آخرین کالاهای تجاری، لوازم خانگی و چیپس و پفک تبدیل می‌شود، اما حالا انگار شهر تهران یک‌شبه پوستش را کشیده و جوان‌سازی کرده است. در پروژه‌ای که هدف از آن ترغیب هر چه بیشتر مردم به بازدید از موزه‌ها است، شهردار تهران، آثار هنری هنرمندان مشهور ایرانی و خارجی را جایگزین بیلبوردهای تبلیغاتی شهر کرده است. تصویر آثاری از پابلو پیکاسو، رنه مگریت و هنری ماتیس به مدت 10 روز شهر تهران را تبدیل به یک گالری بزرگ شهری می‌کنند.»

گاردین: تهران یک‌شبه پوستش را کشیده است


با وجود همه تأثیرات مثبتی که «نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر»‌ می‌تواند بر ظاهر شهر تهران و روحیه ساکنانش بگذارد، اما این بیلبوردها تنها قرار است به مدت 10 روز مهمان پایتخت باشد. هزینه‌های چاپ این طرح‌ها در ابعاد بزرگ و جلوه زیبای آنها در سطح شهر همه و همه توجیهی برای این مطالبه جامعه هنری است که این آثار هنری مدت بیشتری بر نمای سطح شهر باقی بمانند تا تأثیرات مثبت خود را تمام و کمال بر پایتخت‌نشینان غرق در کسب و کار و امور روزمره زندگی بگذارد.

 

 

گاردین: تهران یک‌شبه پوستش را کشیده است

 

گاردین: تهران یک‌شبه پوستش را کشیده است


منبع : روزنامه جوان

نظرات بینندگان

ارسال نظر