صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

توضیح باهنر درمورد «افزايش نمايندگان»

نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: حتي اگر طرح «افزايش تعداد نمايندگان» در مجلس به تصويب برسد بعيد است که در انتخابات مجلس دهم اعمال شود. محمدرضا باهنر به دليل هفت دوره نمايندگي در مجلس شوراي اسلامي و البته شخصيت و سابقه کار حزبي‌اش از افراد «موثر» در مناسبات مجلس محسوب مي‌شود.

کد خبر: 2417

تسنيم / نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: حتي اگر طرح «افزايش تعداد نمايندگان» در مجلس به تصويب برسد بعيد است که در انتخابات مجلس دهم اعمال شود.

محمدرضا باهنر به دليل هفت دوره نمايندگي در مجلس شوراي اسلامي و البته شخصيت و سابقه کار حزبي‌اش از افراد «موثر» در مناسبات مجلس محسوب مي‌شود.

نائب رئيس دوم مجلس که از سال‌ها پيش در جامعه اسلامي مهندسين به کار تشکيلاتي و سياسي در جريان اصولگراي کشور مي‌پردازد اعتقاد زيادي به ضرورت تشکيل احزاب قوي در کشور دارد، وي پس از رحلت مرحوم عسگراولادي، دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري شد.

مشروح گفت‌وگوي تسنيم با محمدرضا باهنر را در ادامه مي‌خوانيد.

تسنيم: با توجه به شعار اعتدال دولت آقاي روحاني و مشي اصول گرايانه شما و تشکل متبوعتان تحليل و موضع شما در قبال دولت چيست؟

باهنر: ببينيد همواره مشي بنده و به طور کلي مشي جامعه اسلامي مهندسين معمولا اين بوده که تا جائيکه مي‌توانيم به دولت‌هايي که سرکار مي‌آيند کمک و مساعدت کنيم. چرا که الان کشور دچار برخي مشکلاتي است که فرا‌تر از جناح‌ها و اصولگرا و اصلاح طلب و اصولگرا و معتدل و... است.

حل اين مشکلات اصلي کشور همزمان تدبير، خرد جمعي، شجاعت مي‌خواهد و به قول معروف ارز و عرضه را باهم نياز داريم.

برخي از اين مشکلات موجود ناشي از بي‌تدبيري‌هاي خودمان بوده و برخي از اين‌ها هم نه، خميرمايه اصلي آن تحريم و فشار‌ها است که بايد به گونه‌اي براي آن راه حل پيدا کرد.

بنابراين سياست راهبردي ما در جامعه اسلامي مهندسين و همچنين در مجلس تا آنجا که نقش داريم کمک به دولت است که البته اين به معني عدم نظارت و رصد نيست.

يک جاهايي دولت کارهايي انجام مي‌دهد که مفيد حل مشکلات نيست و يا مشکلات را بيشتر مي‌کند در اين شرايط ما عهدمان با خدايمان اين است که دوست و رفيق و هم جناح و هم باند و هم جبهه‌اي بودن را کنار بگذاريم و حق نداريم به دليل دوستي يا نزديکي به برخي، مسائل را کمتر رصد کنيم.

براي مثال در‌‌ همان جريان مذاکرات هسته‌اي نيز ضمن اينکه گفتم افراد مذاکره کننده افراد متدين و متخصصي هستند اما به اين مفهوم نيست که کار را‌‌ رها کنيم بلکه بايد مرتبا رصد کنيم، خط قرمز‌ها را مرتبا گوشزد کنيم تا از خطوط قرمز نظام عبور نکنند. به طور کلي يعني اينکه ما دنبال مچ گيري نيستيم بلکه به دنبال دستگيري هستيم.

يعني کمک کنيم از خطوط قرمز عبور نشود اما اگر کسي از اين خطوط عبور کند بايد مثل «شير» بايستيم و بدون رودربايستي بر منافع کشور و نظام پافشاري کنيم.

البته اين موضوع در مورد بقيه امور اجرايي دولت هم هست و با همه با همين روش رفتار مي‌کنيم.

تسنيم: عملکرد دولت يازدهم را در مسائل اصلي و مباحث کلان اقتصادي کشور چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

باهنر: ببينيد به نظر مي‌رسد دولت يازدهم به طور کلي از مسائل اقتصادي فهم خوبي دارد اما شايد در جمع بندي و تصميم گيري نهايي گاهي ملاحظاتي داشته باشد. يعني به برخي راه حل‌ها مي‌رسند اما در هنگام عمل به دلايلي وارد عمل نمي‌شوند.

براي مثال در بحث يارانه‌ها که من حالا وارد خوب و بد اين موضوع و نوع اجراي آن نمي‌خواهم بشوم از اواسط دولت دهم مشخص بود اين شيوه پرداخت براي کشور کسري بودجه انباشته‌اي را پديد مي‌آورد و برخي مشکلات را حاد‌تر مي‌کند، لذا بايد فرآيند پرداخت يارانه‌ها را کمي تغيير بدهيم.

در اين شرايط يا بايد درآمدهاي هدفمندي را افزايش داد که به معناي گراني دوباره است و يا بايد هزينه‌ها را کاهش داد و يا اينکه همين جور کج دار و مريز کار را با قرض و... ادامه دهيم، ادامه دادن اوضاع هر روز ضرر است.

مجلس حدود يکسال و نيم قبل به اين نتيجه رسيده و مسئوليت آن را هم قبول کرده که بايد يارانه درآمدهاي بالا را قطع شود و به دولت هم گفته‌ايم اگر نمي‌خواهد زيربار اين مسئوليت برود مجلس حاضر است مسئوليت را بپذيريم.

اما دولت زير بار نمي‌رود و دلايلي دارد که يکي از آن‌ها اين است که نمي‌توانيم همه افراد درآمد بالا را شناسايي کنيم، آخرين استدلال آقاي جهانگيري که در رسانه‌ها مطرح کرد اين بود که عده‌اي از درآمد بالايي‌ها را شناسايي کرديم اما همه را نه، و اگر يارانه آن عده را قطع کنيم اعتراض مي‌کنند که چرا يارانه افراد ديگر با درآمد بالا را قطع نکرديد؟

اين حرف درست است اما در اين حد درست نيست که کار را متوقف کنيم. بالاخره اين تصميم شجاعت مي‌خواهد، دوباره تاکيد مي‌کنم يک عده‌اي هستند که اين مبلغ در زندگيشان موثر است و تاثيرش هم خيلي بالا است و لغو يارانه اين خانوار‌ها سبب ضربه سنگين به زندگي‌اش مي‌شود و ما موافق آن نيستيم.

بايد يارانه را هدفمند کنيم و در اختيار افرادي قرار دهيم که اين يارانه در زندگي آنان موثر باشد.

اگر در اين موضوع و برخي موضوعات ديگري که راه حل آن مشخص شده تصميم گيري و اجرا صورت نگيرد مشکلات بيشتر مي‌شود.

تسنيم: در شرايط فعلي برخي مباحث گوناگون در باره دو انتخابات سال 94 مطرح است، به نظرتان براي ورود به مسائل انتخابات چه الزاماتي را بايد در نظر گرفت؟

باهنر: دو انتخابات جدي و مهم داريم که هردو به نوبه خود تاثيرگذار و مهم هستند. من ضمن اينکه با رسانه‌اي شدن و مطرح شدن زودهنگام بحث‌هاي انتخابات در کشور و افکار عمومي مخالفم و آن را ظلم به جامعه و انقلاب مي‌دانم دليلش هم اين است که اينقدر در جامعه مشکلات اساسي وجود دارد که مردم با آن درگيرند مانند بيکاري و تورم و... که حوصله اينکه عده‌اي مرتب بر طبل انتخابات بکوبند را ندارند.

اما معنا و مفهوم اين حرف اين نيست که نخبگان و فعالان سياسي به فکر انتخابات نباشند، چرا که نتيجه اين انتخابات‌ها بسيار مهم و تاثيرگذار در کشور و آينده انقلاب است ولي اين کار‌ها در اين مقطع که با انتخابات فاصله داريم بايد در درون تشکيلات‌ها و جمع‌هاي غير رسانه‌اي مطرح و بررسي شود.

تسنيم: مدتي است در خانه ملت طرح استاني شدن انتخابات مجلس شوراي اسلامي به گوش مي‌رسد، نظر شما درباره اين طرح چيست؟

باهنر: اين بحث بسيار مهم است و تاثير آن در جاهاي مختلف کشور متفاوت است، در زمينه استاني شدن انتخابات هنوز به جمع بندي دقيق در اين زمينه نرسيده‌ايم، البته اين طرح ابعاد گوناگوني دارد ولي استاني شدن انتخابات در نقاط مختلف کشور بازخوردهاي متفاوتي دارد.

در واقع هنوز مشخص نيست که اين طرح در مجلس راي بياورد يا نه.

اين مسئله براساس مطالعاتي که شده فوايدي دارد اما به شرط‌ها و شروط‌ها، مثلا به نظر مي‌رسد اگر نمايندگان مجلس استاني شدند بيشتر فرصت مي‌کنند به وظايف قانوني خود برسند و از پرداختن به مسائلي که در حوزه وظايف قانوني نماينده‌ها نيست کمي جلوگيري مي‌شود؛ نگاه کلان نمايندگان به برطرف کردن مشکلات ملي معطوف مي‌شود.

اما طرح استاني شدن انتخابات مجلس مشکلاتي هم دارد چون ما احزاب مشخص و استخوان داري در کشور نداريم ممکن است در اين روش افرادي که مشهور‌تر هستند در استان‌ها راي بياورند.

تسنيم: در انتخابات دور دهم مجلس آيا تعداد نمايندگان مجلس افزايش پيدا مي‌کند؟

باهنر: درباره افزايش تعداد نماينده‌ها در استان‌ها بايد بگويم بر اساس قانون هر 10 سال 20 نماينده بر مبناي افزايش جمعيت مي‌تواند به مجلس اضافه شود. البته اين به معناي الزام نيست چرا که قانون مي‌گويد مي‌تواند مي‌تواند و نگفته الزام.

مشکلي که هست اين است که هنگام مطرح کردن اين موضوع در مجلس چون همه استان‌ها خواهان افزايش تعداد نمايندگان خود هستند مشکلاتي پيش مي‌آيد که سبب مي‌شود احتمال دهيم اين طرح رأي نياورد.

به همين دليل ممکن است اين طرح به انتخابات سال 94 نرسد و اين انتخابات به احتمال زياد بر اساس همين روش فعلي با همين تعداد برگزار مي‌شود.

تسنيم: بيکاري و معضل اشتغال يکي از مشکلاتي است که اکثر خانواده‌ها با آن درگير هستند و به نظر مي‌رسد اقدام فوري و عاجلي براي آن انجام نمي‌شود نظرتان در اين باره چيست؟

باهنر: در زمينه بيکاري قبول دارم بايد کار بشود ولي معتقديم بايد بخش خصوصي براي رفع اين معضل وارد شود.

ببينيد در برخي حوزه‌ها کارهاي خوبي انجام شده و مردم نيز به دليل اين تحولات دفعي متوجه مي‌شوند مانند کاهايي که در زمينه بهداشت و درمان صورت گرفت و اقدامات خوبي در کشور انجام شد.

اما در برخي مشکلات ما کار‌ها بايد تدريجي صورت بگيرد چرا که دفعي بودنش آسيب زا است و بهره وري را کاهش مي‌دهد.

براي مثال در ابتداي انقلاب يکي از آرزوهاي ما اين بود که به جاي پزشکان افغاني، فيليپيني، هندي و پاکستاني پزشکان ايراني جايگزين شوند. اين اتفاق الان افتاده و حتي در برخي مناطق پزشکان عمومي بيش از حد نياز هستند اما اين اتفاق مثبت چون

تدريجي رخ داده کسي متوجه آن نشده و بحث تعداد دانشجو‌ها و پذيرش دانشگاه که اصلا قابل قياس نيستند و الان شش ميليون دانشجو اريم.

بنابراين کارهاي تدريجي که بهره وري هم بالا‌تر است اما تبليغاتش کمتر است.

در حوزه اشتغال هم متاسفانه در کشور عادت کرده‌ايم کل بيکاري را بايد سيستم بوروکراسي دولت حل کند در صورتي‌که دولت با مازاد نيرو رو به رو است و ما شش ميليون بيکار فارغ التحصيل داريم که منتظرند وارد دولت شوند!

اول بايد باور کنيم حل همه اين مشکل به‌عهده دولت نيست.

ببينيد قديم اگر کسي مي‌خواست شاغل شود چندسالي حاضر بود شاگردي کند تا کار را ياد بگيرد و بعد خودش استادکار شود اما الان افراد مي‌خواهند از‌‌ همان ابتدا وارد کاري شوند که تصورشان است جايگاه‌شان آنجا است. البته شايد بزرگ‌ترين مشکل ما در کشور همين مسئله بيکاري است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر