صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

خنثي سازي آخرين عمليات ترور يکي از دانشمندان هسته‌اي توسط سپاه

سرهنگ باقري معاون عمليات فرماندهي حفاظت سپاه از خنثي سازي آخرين عمليات ترور يکي از دانشمندان هسته‌اي توسط صهيونيست‌ها با اقدام به موقع حفاظت سپاه خبر داد.

کد خبر: 2406

فارس / سرهنگ باقري معاون عمليات فرماندهي حفاظت سپاه از خنثي سازي آخرين عمليات ترور يکي از دانشمندان هسته‌اي توسط صهيونيست‌ها با اقدام به موقع حفاظت سپاه خبر داد.

سرهنگ باقري معاون عمليات فرماندهي حفاظت سپاه در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به سي‌امين سالگرد تشکيل سپاه حفاظت هواپيمايي در پنجم دي‌ماه سال 63 گفت: در آن سال ظرف چند ماه قريب به 5 هواپيما از ايران ربوده شد که 2 فروند آن مسافري و بقيه در حوزه‌هاي ديگر بوده‌اند.

وي افزود: لذا در آن زمان امام(ره) به آقاي محسن رضايي فرمانده وقت سپاه ابلاغ کردند که حفاظت از هواپيماها به سپاه واگذار شود و تأکيد کردند از اين پس سپاه را مسئول مي‌دانم.

* موفقيت سپاه در 13 درگيري هوايي

باقري ادامه داد: از آن زمان که سپاه اين مسئوليت را به عهده گرفت 130 مورد اقدام به هواپيماربايي داشتيم که در 13 مورد درگيري‌ شده و هم مهاجمين و هم برادران امنيت پرواز آسيب ديده‌اند اما در هيچکدام از اين موارد مهاجمين در عمليات خود موفق نبوده‌اند.

معاون عمليات فرماندهي حفاظت سپاه، تصريح کرد: به همين دليل در حوزه هوانوردي هيچگونه مسافر خارجي و داخلي در ايران دغدغه امنيت در پرواز را ندارد علت آن هم فقط توانمندي، آموزش و تخصص نيست بلکه سپاه به صورت ارزشي از امنيت پرواز در زمين و هوا حراست کرده و مي‌کند.

* برخي‌ کشورهاي اروپايي اقدامات سپاه حفاظت هواپيمايي را کپي مي‌کنند

باقري در بخش ديگري از گفت‌وگو تأکيد کرد: در سازمان ايکائو، سپاه حفاظت هواپيمايي به عنوان يکي از قطب‌هاي تأمين امنيت در حوزه هوانوردي معرفي شده است.

وي ادامه داد: سپاه پاسداران امروز به عنوان يک الگو در حوزه تأمين امنيت پرواز مطرح است و برخي کشورهاي اروپايي امنيت پرواز ايران در زمين و آسمان را الگوي خود قرار داده‌اند و تلاش مي‌کنند عيناً اقدامات ما را کپي کنند.

باقري گفت: در کشورهاي غربي هرجا بخواهند در اين حوزه مثالي بزنند مي‌گويند امنيت پرواز را بايد مثل ايران در فرودگاه‌هايمان داشته باشيم.

* شرط آمريکا براي پروازهاي انگليس

معاون عمليات فرماندهي حفاظت سپاه، اظهار داشت: به عنوان مثال وقتي در چهار سال پيش تهديد به بمب‌گذاري در فرودگاه لندن صورت گرفت و پرواز لندن-آمريکا به زمين نشست از 20 کيلومتر اطراف فرودگاه را بستند و مسافران 5 کيلومتر پياده طي کردند و اجازه ندادند هيچ ماشيني به هواپيما نزديک شود، در آن زمان آمريکا اعلام کرد پروازهايي که از لندن مي‌آيند بايد حفاظتي مثل حفاظت هواپيمايي ايران داشته باشند تا اجازه فرود در آمريکا را بدهيم.

* جزئياتي از هواپيماربايي پرواز تهران-دمشق

باقري در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: آخرين اقدام عملي هواپيماربايي پرواز تهران-دمشق بود و فردي که بخشي از دليل اين کارش سياسي بود اقدام به ربايش هواپيما کرد که با هوشياري و دقت‌نظري که دوستان ما داشتند اين فرد بازداشت شد و از هرگونه اقدام ديگر بازماند.

وي افزود: اين فرد که ايراني بود به صورت مسافر و کاملاً قانوني وارد هواپيما شده بود و حتي براي ايجاد ارعاب اقدام به کتک‌کاري با مسافرها کرده بود که خوشبختانه بازداشت شد و اکنون مراحل قانوني را طي مي‌کند.

* امنيت پرواز در ايران بالاتر از استاندارد ايکائو

معاون عمليات فرماندهي حفاظت سپاه، با اشاره به شيوه‌هاي آموزشي-حفاظتي در سپاه گفت: هيچکس از اقدامات آموزشي ما آگاه نيست و ما از غربي‌ها الگو نگرفته‌ايم. ما در حوزه آموزش و تجهيزات ابداعاتي داريم و بر اساس استانداردها اقدام کرده‌ايم.

باقري گفت: زماني که بازرسان سازمان ايکائو به ايران آمدند و از اقدامات ما بازديد کردند اعلام کردند ايران در حوزه امنيت پرواز‌ها بالاتر از استانداردهاي ايکائو عمل مي‌کند.

* داعش و گروه‌هاي سلفي بدنبال هواپيماربايي در ايران بودند

باقري در خصوص هواپيماربايي در چند سال اخير گفت:‌ از سال 89 به بعد هم اقداماتي بوده ولي عملياتي نشده است و افرادي با انگيزه‌هاي سياسي، اعتقادي، رواني و اقتصادي علي‌الدوام در اين حوزه براي ما تهديد هستند.

معاون عمليات فرماندهي حفاظت سپاه، تأکيد کرد:‌ در حوزه داعش و ساير گروه‌هاي سلفي نيز آنها در صدد اين بودند که بخواهند از اين طريق به کشورمان ضربه بزنند ولي خوشبختانه نتوانسته‌اند اقدام عملي داشته باشند.

* تقدير رئيس جمهور از اقدامات سپاه حفاظت در جلسه اخير

وي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو اظهار داشت: رئيس‌جمهور اخيراً در جلسه‌اي از سپاه براي حفاظت از شخصيت‌ها قدرداني و همکاران ما را مورد تقدير قرار داد و از اقدامات سپاه در اين حوزه اعلام رضايت کرد.

* سپاه مسئول رسمي حفاظت از شخصيت‌هاي هسته‌اي است

باقري همچنين به موضوع حفاظت از شخصيت‌هاي هسته‌اي اشاره و تصريح کرد:‌ طبق قانون مسئوليت رسمي حفاظت از شخصيت‌هاي هسته‌اي به عهده سپاه است اما ساير ارگان‌ها نيز در حوزه اختيارات خود وظايفي دارند اما حفاظت از شخصيت‌ها به عهده سپاه است.

* ترور ناموفق دانشمند هسته‌اي توسط صهيونيست‌ها با حضور سپاه

معاون عمليات فرماندهي حفاظت سپاه، گفت: در دو سال اخير دشمن صهيونيستي اقدام به عمليات ترور يکي از دانشمندان هسته‌اي کرده بود که با حضور به موقع برادران حفاظت سپاه اين عمليات خنثي و از آن جلوگيري شد.

* درخواست‌هايي از 5 قاره براي آموزش حفاظتي از سپاه

وي در ادامه خاطرنشان کرد: ما براي پيشرفت در اين حوزه از هيچ کشور يا نهادي استفاده نکرديم اما اکنون درخواست‌هايي از پنج قاره در حوزه آموزش، جزوات درسي و انتقال تجربيات هم در حفاظت شخصيت‌ها و هم حفاظت هواپيمايي از سپاه صورت گرفته است.

باقري اظهار داشت: اگر امروز در حفاظت شخصيت‌ها و هواپيماها آرامش برقرار است دليل آن نبودن دشمن نيست بلکه هوشياري برادران حفاظت سپاه است زيرا دشمنان انقلاب از هر زاويه‌اي که بتوانند به دنبال ضربه زدن به ما هستند.

* اعلام رضايت فرمانده معظم کل قوا از عملکرد سپاه حفاظت

معاون عمليات فرماندهي حفاظت سپاه در پايان با اشاره به اعلام رضايت مقام معظم رهبري از عملکرد حفاظت سپاه گفت:‌ ايشان در جلسه‌اي ضمن اعلام رضايت از عملکرد همکاران ما اعلام کردند هر وقت در اين حوزه خبري نيست دليل آن اين است که شما کار خود را خوب انجام داده‌ايد.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر