صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

سرمقاله اعتماد/ اصلاح رفتار سياسي دوگانه بزرگ‌ترين خدمت است

کي دو هفته است که برخي نمايندگان مجلس پا را در يک کفش کرده‌اند تا دولت را متهم به برداشت از صندوق توسعه ملي کنند. سايت‌هاي وابسته به جريان اصولگرا نيز آن را خبر مناسبي يافته‌اند و پياپي درباره موضوع از اين و آن نقل خبر مي‌کنند و اگر اين روزها براي آنان مصادف با ٩ دي نبود شايد باز هم ول کن ماجرا نبودند. در اين ميان دولت هم تا حدي عصباني برخورد و کل ماجرا را تکذيب مي‌کند.

کد خبر: 2368

«اصلاح رفتار سياسي دوگانه بزرگ‌ترين خدمت است» عنوان يادداشت روز روزنامه اعتماد است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

يکي دو هفته است که برخي نمايندگان مجلس پا را در يک کفش کرده‌اند تا دولت را متهم به برداشت از صندوق توسعه ملي کنند. سايت‌هاي وابسته به جريان اصولگرا نيز آن را خبر مناسبي يافته‌اند و پياپي درباره موضوع از اين و آن نقل خبر مي‌کنند و اگر اين روزها براي آنان مصادف با ٩ دي نبود شايد باز هم ول کن ماجرا نبودند. در اين ميان دولت هم تا حدي عصباني برخورد و کل ماجرا را تکذيب مي‌کند. در نهايت هم معلوم شد که واقعيت ماجرا نه اين است و نه آن و شايد هم، هم اين است و هم آن. يعني پول از صندوق به صورت اماني برداشته شده و دولت امور خود را در پايان سال گذشته انجام داده و بعد هم آن را به صندوق بازگردانده است. ادعاي مخالفان اين است که اين کار غيرقانوني است. ضمن آنکه به بخش برگشت دادن پول اشاره نمي‌کنند و اينکه اين نکته را نيز مغفول مي‌گذارند که چرا چنين پولي برداشت شده و آيا دستان دولت براي پرداخت هزينه‌هاي جاري بسته نبوده است؟ البته دولت ادعاي ديگري هم دارد، مبني بر اينکه، اظهار اين خبر مبتني بر افشاي نامه‌يي سري است و آن را مصداق افشاي اسناد سري و اين کار را تشويش اذهان عمومي دانسته است. در اين باره ذکر چند نکته ضروري است.
۱- اگر اين خبر مبتني بر افشاي سند طبقه‌بندي و سري است، پس چگونه اصل آن تکذيب مي‌شود؟ بنابراين بهتر بود که دولت در اين مورد با دقت بيشتري پاسخ مي‌داد.
۲- آيا دولت يا هر نهاد ديگري حق دارد هر گونه اقدامي را از طريق طبقه‌بندي کردن از چشم جامعه دور کند؟ به نظر مي‌رسد که حتي اگر چنين کند، مردم مي‌توانند بر حسب تشخيص خودشان آن را نپذيرند. مشروط بر اينکه از دلايل افشاي آن بتوانند در دادگاه دفاع کنند. در اين باره بايد به قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات و نيز منطق حقوق شهروندي مراجعه کرد.


۳- نفس اقدام نمايندگان قابل دفاع است. حتي در نهايت به نفع دولت نيز هست. دولت متوجه مي‌شود افرادي هستند که با هر انگيزه‌يي مي‌خواهند از دولت مچ‌گيري کنند. چه انگيزه آنان خير باشد و چه شر، مهم نيست. مهم وجود چنين افرادي است و همين امر موجب مي‌شود که دولت دقت بيشتري در اجراي وظايفش کند و از قانون تخطي نکند. هر چه ناظران اقدامات دولت بيشتر باشند، به نفع دولت است. در غير اين صورت، اگر دولت خود را در فضاي غير نظارتي حس کند، به سرنوشت دولت قبلي دچار مي‌شود که عملا فارغ از هر نظارتي کار مي‌کرد و نتيجه‌اش براي مردم و جامعه و حتي خود آن دولت بر همگان روشن است، و خدا نياورد روزي را که اين سرزمين بخواهد تجربه دوباره‌يي از آن دوران داشته باشد.
۴- فارغ از نکات فوق آيا مي‌توان از نمايندگان اصولگرا سوال کرد شما که در برابر اين برداشت موقت اين حجم از پول که صرف امور جاري و ضروري و مطابق بودجه کشور شده اين همه حساس هستيد، کشوري که به دست شما و دوستان‌تان در گرداب تحريم فرو رفته و مشکلات زيادي براي تامين بودجه داشته است، آيا تاکنون و به صورت جدي حتي يک سوال کوچک و مشابه هم از دولت همفکر خود که هشت سال بر اداره و امور مردم سوار بود کرده‌ايد؟ آيا تاکنون هيچ مطالعه‌يي کرده‌ايد که صندوق ذخيره ارزي در دولت پيش با چه سرنوشتي مواجه شد؟ آيا تاکنون زحمت اين را به خود داده‌ايد که بپرسيد؛ بالاي ۸۰۰ ميليارد دلار درآمد ارزي چگونه صرف شد؟ در حالي که ارقام بودجه در اين موارد که اجازه خرج کردن به آن دولت را مي‌داد کمتر از نصف اين رقم است. پس بقيه آن کجا رفته و چگونه خرج شده است؟ جالب اينکه در همين روزها هم وزراي اين دولت را به دليل تصميماتي که در دولت همفکر شما گرفته شده است مورد سوال قرار مي‌دهيد!! اين دوگانگي رفتار براي کشور صد برابر بدتر از اقداماتي است که با آن به مخالفت پرداخته مي‌شود. اين رفتارهاي دوگانه، بي‌اعتمادي به نمايندگان را تشديد مي‌کند و از اينکه هست بدتر مي‌شود.
۵- نکته مهم ديگر اين است که، آن طور که دولت مي‌گويد، درج اين خبر با استفاده از اسناد سري و طرح مفاد آن به صورت علني صورت گرفته است. آيا اين نمايندگان و همفکران آنان در ساير نهادها با استفاده‌هاي مشروع ديگران از اسناد داراي طبقه‌بندي پايين از سري هم، همين‌گونه برخورد مي‌کنند يا در آنجا فريادشان نسبت به در خطر بودن امنيت ملي بلند مي‌شود و خواهان مقابله و محاکمه و زندان افشاکنندگان هستند؟ واقعيت را نبايد ناديده گرفت که ريشه بخش مهمي از مشکلات سياسي در جامعه ما، وجود رفتارهاي به‌شدت دوگانه است. اگر نمايندگان منتقد بتوانند بر اين دوگانگي رفتاري خود فايق شوند، خدمت بزرگي براي کشور کرده‌اند. در غير اين صورت خير.

نظرات بینندگان

ارسال نظر