صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

فواد ایزدی

ایزدی: تایید توافق در شورای امنیت، آمریکا را ملزم به اجرای آن نمیکند

به نظر می رسد هدف تیم مذاکره کننده ایرانی لغو تحریمها نیست بلکه هدف رسیدن به یک توافق است. در هر صورت تیم مذارکره کننده پای میز مذاکره خواهد ماند تا توافق شکل گیرد. اما نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد به نظر می رسد به آن توجهی نمی شود.نکته مهم دیگری که در بخشی از طرح تاکید شده است حفظ تحریمها در حوزه تروریسم، حقوق بشراست و حتی اگر کنگره به توافق با ایران رای دهد تحریمهای اصلی لغو نمی شود. این سوال مطرح است اگر قراراست تحریمهای اصلی دست نخورده باقی بماند پس چرا مذاکره صورت می گیرد.

کد خبر: 23578

دکترفواد ایزدی،کارشناس مسائل آمریکا،در ارزیابی خود از روند مذاکرات هسته ای و طرح کمیته روابط خارجی سنا برای محدود کردن اختیارات رئیس جمهور آمریکا در توافق با ایران به خبرگزاری آریا گفت: از آنجا که طرح کمیسیون روابط خارجی سنا با رای بالایی تصویب شد و 9عضو دموکرات به این طرح نیز رای دادند اوباما چاره ای جزعقب نشینی در مقابل طرح مذکورنداشت. جان کری نیزساعاتی پیش از رای گیری مشغول لابی با اعضای کمیسیون بود اما در نهایت این شکست بزرگی برای اوباما در نوع تعاملی که با کنگره دارد تلقی می شود. اوباما نتوانست کنگره را متقاعد نماید که این برای مذاکرات بسیار مشکل ایجاد خواهد کرد.
 
 

وی افزود: تیم آمریکایی امکان گرفتن امتیاز را دارد اما امکان دادن امتیاز را ندارد و این دادن امتیاز باید به تصویب کنگره برسد. تیم ایرانی با مجموعه ای مذاکره می کند که به لحاظ دادن امتیاز دستشان کاملا بسته است و لذا تیم مذاکره کننده باید مذکرات را متوقف می نمود تا مشخص شود آیا درگیری های درون سیستمی آمریکا خاتمه پیدا خواهد کرد. مذاکره برای لغو تحریمهاست اگر طرف مقابل نمی تواند در حوزه تحریم امتیازی دهد حداقل اصل مذاکره برای ایران زیر سوال می رود.
 

این کارشناس اظهار داشت: به نظر می رسد هدف تیم مذاکره کننده ایرانی لغو تحریمها نیست بلکه هدف رسیدن به یک توافق است. در هر صورت تیم مذارکره کننده پای میز مذاکره خواهد ماند تا توافق شکل گیرد. اما نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد به نظر می رسد به آن توجهی نمی شود.نکته مهم دیگری که در بخشی از طرح تاکید شده است حفظ تحریمها در حوزه تروریسم، حقوق بشراست و حتی اگر کنگره به توافق با ایران رای دهد تحریمهای اصلی لغو نمی شود. این سوال مطرح است اگر قراراست تحریمهای اصلی دست نخورده باقی بماند پس چرا مذاکره صورت می گیرد.
 

دکترایزدی خاطرنشان کرد:اوباما اگر مشکلی هم با کنگره نداشته باشد خود را ملزم به اجرای تعهدات مربوط به توافق نمی داند. اقدامی که طرف آمریکایی باید انجام دهد لغو تحریمهاست که مشمول تحریمهای اصلی نمی شود و تحریمهای هسته ای یک پنجم کل تحریمهاست که برای لغو آنها کنگره تصمیم گیرنده می باشد. چون کنگره در این باره تصمیم گیری می کند در آن زمان جنبه قانونی پیدا نمی کند. دولت این مسئله را مطرح می کند که به لحاظ حقوقی اقدام خاصی انجام نمی دهیم وهر زمان که الزام حقوقی ایجاد شد این کنگره است که این الزام حقوقی را تایید می کند.
بنابراین دولت آمریکا درعمل نیازی به این نیست که ملزم به انجام کاری قبل از رای کنگره باشد.
 

وی این نظر را که در صورت تایید توافقنامه هسته ای در شورای امنیت،توافق هسته ای دیگر ارتباطی با کنگره پیدا نمی کند و برای همه کشورها از جمله دولت آمریکا لازم الاجرا خواهد بود را کاملا غلط دانست و گفت:درآمریکا قوانین کنگره ، فدرال و قوانین بین المللی هم سطح هستند و بارها اتفاق افتاده است که قطعنامه یا معاهده بین المللی مورد پذیرش کنگره نبوده است واگر معاهده باشد آن راتصیوب نمی کند واگر قطعنامه باشد می تواند به راحتی قانونی تصویب کند و قطعنامه را لغو نماید. در تاریخ آمریکا موردی نبوده است که مسئول سیاسی آمریکا به یک قطعنامه شورای امنیت و بین المللی بیشتر از قانون کشور خود توجه کند.
 

دکتر ایزدی در پایان گفت:اگر توافق هسته ای یک پیمان رسمی نباشد نه در دورن آمریکا ونه در قالب قطعنامه شورای امنیت ضمانت اجرایی نخواهد داشت. متنی نوشته می شود که ایران را ملزم به اجرای اقداماتی می کند. چون تیم مذاکره کننده می خواهد آن را ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل ببرد احتمال استفاده از زور علیه ایران وجود دارد و از نظر حقوقی معنا پیدا می کند چون خود قبول کردیم که توافق هسته ای ذیل فصل هفتم باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر