صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

منبع عراقي مدعي تجديدنظر در توافق‌نامه الجزاير شد

کد خبر: 233

ايسنا / سايت اخبار العراق به نقل از منابع آگاه در وزارت امور خارجه اين کشور مدعي شد که ايران آماده تجديد نظر در خصوص توافق‌نامه الجزاير است.

اين منبع مدعي شد که ايجاد توافق‌نامه جايگزين براي توافقنامه الجزاير که در سال 1975 با ايران امضاء شد، نتايج مثبتي خواهد داشت که مهم‌ترين آن برگشتن به خط تالوگ و کنترل کامل عراق بر دهانه اروند رود است.

بنابر گزارش اخبار العراق، هيات دولت عراق، وزير امور خارجه اين کشور را مسوول مذاکره با طرف ايراني براي ايجاد توافق‌نامه جايگزين توافق‌نامه الجزاير کرده است.

توافق‌نامه الجزاير توافق‌نامه‌اي است که بين ايران و عراق در ششم مارس 1975 و تحت نظارت رييس‌جمهور وقت الجزاير امضاء شد.

اين منبع عراقي اعلام کرد: ما روابط تاريخي مشترکي با ايران داريم و بايد اين روابط برابر و بر اساس اصول قوانين بين‌المللي باشد. مهم‌ترين مساله در سياست خارجي ما در شرايط فعلي، پشت سر گذاشتن گذشته با استناد با قوانين و توافق‌نامه‌هاي بين‌المللي و عرفي است که اين امر به ما در ايجاد فرصتي بزرگ‌تر براي ايجاد امنيت و ثبات در منطقه کمک خواهد کرد.

اين منبع که نامي از او برده نشده افزود: وزارت امور خارجه پيش‌تر و بيش از دو سال پيش پيشنهادي را مبني بر امضاي توافقي فراگيرتر که به واسطه آن بتوان مشکلات را پشست سر گذاشت و به تقويت روابط موجود پرداخت، مطرح کرد.

او ادامه داد: ما مذاکراتي با طرف ايراني درباره مسايل موجود داشتيم که براي ما بسيار مهم بودند علاوه بر آن مساله مرزها و آب‌ها و مشکل مرزي در اروند رود (مطرح شد). طي مذاکرات دو جانبه‌يي که بين وزارت‌خانه‌هاي خارجه ايران و عراق و هيات‌هاي آن‌ها انجام شد، زمينه مساعدي براي ما فراهم شد. هم‌چنين کميته‌هاي فني زيادي رفتند و به بررسي و تعيين خطوط مرزي رودخانه اروند رود به ويژه خط تالوگ پرداختند به ويژه اين که در نتيجه تغييرات غيرطبيعي و ديگر مسايل خط تالوگ مورد (تغيير) قرار گرفته است، (بر اين اساس) بر بازگشت به وضعيت قبل توافق کرديم که اين به نفع منافع دو کشور است و تجاوزي هم به مرزهاي دو طرف نخواهد بود.

به گفته اين منبع، در خصوص اروندرود کميته‌هاي فني نيازمند آن هستند که همه چيز را به حالت قبل برگردانند به خصوص در دهانه اروند رود که براي بنادر عراق بسيار مهم است. دولت عراق نيز کميته‌هاي فني براي پاکسازي اروند رود تشکيل داد و تغييراتي که بايد ايجاد شود، مشخص شد و البته اين مساله بايد به روش ديپلماتيک حل و فصل شود.

وي افزود: عراق با ايران به چارچوبي رسيده که طي آن مي‌توان به بازنگري در اين منطقه و بازگردان امور به حالت عادي آن پرداخت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر