صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

تمايل سوريه براي رابطه با مصر

کد خبر: 2318

فارس/ وزير اطلاع‌رساني سوريه با اشاره به تمايل سوريه براي برقراري روابط با مصر، تأکيد کرد که برخي از مخالفان در تلاشند تا هر طرحي را براي مذاکره با اين کشور به شکست بکشانند.

«عمران الزعبي» وزير اطلاع‌رساني سوريه برخي از مخالفان در صددند تا هر طرحي را که براي گفت‌وگو است، به شکست بکشانند.

خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) به نقل از الزعبي گزارش داد، موافقت سوريه با درخواست روسيه براي مشارکت در يک نشست مقدماتي در مسکو با هدف توافق بر سربرگزاري کنفرانس گفت‌وگو ميان طرف‌هاي سوري با گوهر و اصل گفتمان سياسي ملي سوريه از آغاز بحران اين کشور هماهنگ است.

وي با بيان اين مطلب افزود: دعوت روسيه [براي مشارکت در کنفرانس مسکو] واضح و صريح است... و بدون پيش شرط صورت مي‌گيرد و تمايل روسيه را به عنوان يک کشور براي حل بحران سوريه نشان مي‌دهد.

الزعبي با اشاره به اينکه حاکميت ملي و اراده مردمي موضوع گفت‌وگو نيست تأکيد کرد که هماهنگي ميان وزارت‌خانه‌هاي خارجه روسيه و سوريه در سطح بلندپايه‌ و مستمر وجود دارد.

وي تأکيد کرد اظهارات رئيس «هيئت تنسيق» (از مخالفان دولت سوريه) مبني بر اينکه مردم سوريه و قدرت‌هاي منطقه، آينده نظام و «بشار اسد» را تعيين مي‌کنند، شگفت آور است.

الزعبي در واکنش به اين اظهارات تصريح کرد: زماني که اين جمله را خواندم باور نمي‌کردم که ممکن است شخصي رضايت دهد که عربستان، قطر، اسرائيل يا ترکيه به عنوان قدرت‌هاي منطقه، سرنوشت دولت و بشار اسد رئيس جمهور سوريه را تعيين کنند.

وزير اطلاع رساني سوريه در ادامه خاطر نشان کرد: آنچه در حمله به سوريه مورد نظر است، هدف قرار دادن کشور سوريه است و دولت نيز از همان آغاز اين مسئله را گفت و همه امروز آن را درک مي‌کنند.

وي با اشاره به اينکه برخي کشورها در مبارزه با تروريسم جدي نيستند، تأکيد کرد: کافي نيست که عربستان فقط در نشست‌ها يا بيانيه‌هاي خود بگويد که ضد تروريسم است و با آن مبارزه مي‌کند، در حالي که برخي طرف‌ها از داخل اين کشور از اين تروريسم حمايت مي‌کنند و اين مسئله درباره قطر، ترکيه و اسرائيل نيز صدق مي‌کند.

الزعبي در پايان درباره رابطه سوريه با مصر تصريح کرد: مصر در جهان عرب يک کشور تأثيرگذار است... ما از نظر تاريخي تمايل داشته ايم که با مصر ارتباط داشته باشيم و آرزومنديم که اين کشور در همه مسائل جهان عرب نقش برجسته‌اي را ايفا کند.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر