صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

غلامعباس توسلی

ائتلاف با احمدی‌نژاد برگ برنده‌اصولگرایان

مجلس دهم تنها سنگر اصولگرایان خواهد بود و اگر این سنگر نیز از دست برود، برای مدتی حداقل تا انتخابات 96 جریان اصولگرایی از عرصه قدرت دور خواهد ماند. به‌نظر می‌رسد اصولگرایان در برخورد با موضوع احمدی‌نژاد و ائتلاف با او دچار یک سردرگمی شده‌اند چراکه بنابر آنچه بیان شد از یک سو نزدیکی به دولت قبل موجبات شکست آنها را فراهم آورد و از سوی دیگر به لحاظ طرفدارانی که در مناطق دورافتاده و شهرستان‌ها هنوز حامی احمدی‌نژاد هستند، ائتلاف با او می‌تواند برگ برنده‌ای باشد که صرف‌نظرکردن از وی بسیار سخت خواهد بود بنابراین به نظر می‌رسد رایزنی اصولگرایان تا لحظه آخر بر سر ائتلاف با احمدی‌نژاد ادامه پیدا کند.

کد خبر: 22857

آرمان/ انتخابات، عرصه انتقال نرم قدرت است از این‌رو طبیعی است در بزنگاه‌های انتخاباتی بیشترین تحرکات از سوی گروه‌ها و جناح‌های سیاسی صورت پذیرد. دراین کارزار، گروهی که مدتی قدرت را به دست داشته‌اند تمایل به حفظ وضع موجود دارند و طرف دیگر تلاش می‌کند تا زمام را از آنها باز پس گیرد. بنابراین در یک کلام می‌توان گفت سیاست عرصه قدرت است و انتخابات مهم‌ترین نمود آن. انتخابات ریاست جمهوری سال92 یک رقابت تمام‌عیار بود و انتقال قدرت در آن با تمام وجوهش صورت پذیرفت.

 

 

اصولگرایان که 8 سال قوه مجریه را در دست داشتند در یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری تمام تلاش خود را به کار بستند اما برخلاف میل آنها جریان قدرت از اصولگرایان به اعتدالگرایان انتقال پیدا کرد؛ در تبیین و تحلیل این رخداد سیاسی باید گفت آنچه در خرداد92 رخ داد، واکنشی بود به کنشگرانی که دو دوره قبل قدرت اجرایی را در دست داشتند. به‌عبارت دیگر دولت‌های نهم و دهم که سمبل دولت اصولگرا بودند و با شعارهایی همچون تحقق عدالت و مبارزه با مفاسد اقتصادی به حفظ قدرت همت گماردند بعد از 8 سال شاهد تشدید اختلاف طبقاتی و همچنین افزایش شمار تخلفات مالی حتی در میان برخی مقام‌های ارشد دولت بودند. این عوامل موجب شد تا یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری متفاوت با دوره قبل باشد.

 

 

احمدی‌نژاد در انتخابات گذشته به مظهر رفتارهای کارشناسی‌نشده و بیان مسائل غیرواقع تبدیل شد و از آنجایی که اصولگرایان حامی وی بودند این خصلت به پای آنان نیز نوشته شد و هر چند تلاش کردند تا مرزی با احمدی‌نژاد در نظر افکار عمومی ترسیم نمایند اما نگاه تردیدآمیز جامعه به این جریان موجب شد تا رقیب بر کرسی ریاست‌جمهوری بنشیند. حال انتخابات ریاست‌جمهوری تمام شده و انتخابات مجلس دهم در راه است. از آنجایی که حمایت از احمدی‌نژاد در گذشته علاوه بر تشتت، موجب ناکامی اصولگرایان شد، امروز آنها می‌خواهند رفتاری متفاوت نشان دهند لذا رویکرد آنها به سمت تکذیب اصولگرایی احمدی‌نژاد می‌رود مضاف بر آنکه از هر تریبونی برای انتقاد به رئیس‌دولت قبل استفاده می‌کنند چراکه انتخابات پیش‌رو از حساسیت بیشتر و چه بسا سرنوشت‌سازتری برخوردار است.

 

 

به‌عبارت دیگر مجلس دهم تنها سنگر اصولگرایان خواهد بود و اگر این سنگر نیز از دست برود، برای مدتی حداقل تا انتخابات 96 جریان اصولگرایی از عرصه قدرت دور خواهد ماند.

به‌نظر می‌رسد اصولگرایان در برخورد با موضوع احمدی‌نژاد و ائتلاف با او دچار یک سردرگمی شده‌اند چراکه بنابر آنچه بیان شد از یک سو نزدیکی به دولت قبل موجبات شکست آنها را فراهم آورد و از سوی دیگر به لحاظ طرفدارانی که در مناطق دورافتاده و شهرستان‌ها هنوز حامی احمدی‌نژاد هستند، ائتلاف با او می‌تواند برگ برنده‌ای باشد که صرف‌نظرکردن از وی بسیار سخت خواهد بود بنابراین به نظر می‌رسد رایزنی اصولگرایان تا لحظه آخر بر سر ائتلاف با احمدی‌نژاد ادامه پیدا کند.
* فعال سیاسی و استاد دانشگاه

نظرات بینندگان

ارسال نظر