صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

داریوش قنبری

قنبری: دو استراتژی انتخاباتی «احمدی‌نژاد»

شنیده‌ها حکایت از آن دارد که محمود احمدی‌نژاد فعالیت‌های خود را برای انتخابات مجلس دهم آغاز کرده است

کد خبر: 22856

آرمان/ شنیده‌ها حکایت از آن دارد که محمود احمدی‌نژاد فعالیت‌های خود را برای انتخابات مجلس دهم آغاز کرده است. رئیس دولت‌های نهم و دهم شخصیتی نیست که به‌راحتی از صحنه سیاست‌ورزی دور شود. همان روزی که دوران ریاست‌‌جمهوری‌اش پایان یافت، محافل خصوصی خود را حفظ کرده و ارتباط با اطرافیان و دولتمردان خود را به‌گونه‌ای سامان داد که بتواند در صحنه سیاست فعالیت کند. طیف حامیان احمدی‌نژاد با نگاه انتخاباتی برای آینده فعالیت می‌کند و نمی‌توان منکر شد که به انتخابات مجلس سال جاری نظر دارند؛ علاوه بر آن برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده هم برنامه‌ریزی می‌کنند.

 

 

اما بعید است که رئیس‌جمهور سابق در انتخابات مجلس شرکت کند و وارد فضای انتخاباتی شود که البته به‌معنای غیبت او نیست چراکه همه نیروهای خود را به کار خواهد گرفت تا آنها را راهی مجلس کند. احمدی‌نژاد دو استراتژی را دنبال می‌کند؛

 

نخست، وحدت با اصولگرایان که در این وحدت شرط و شروطی را مطرح خواهد کرد. یکی از مهم‌ترین شروط احمدی‌نژاد برای وحدت با اصولگرایان، سهم‌خواهی قابل‌توجه از کرسی‌های مجلس است. او خواهان این است که تعداد قابل‌توجهی از طرفدارانش در لیست اصولگرایان قرار گیرند چراکه به‌راحتی از گروهی دنباله‌روی نمی‌کند.

 

 

سناریو دوم درحالی متصور است که او نتواند شروطش را به اصولگرایان بقبولاند. در این صورت به شکل مستقل کار خواهد کرد و در این مسیر، تلاش خود را مصروف چهره‌های برتر دولتش خواهد کرد که در انتخابات می‌توانند سبد رایی داشته باشند که استانداران و وزرای دولت‌های نهم و دهم می‌توانند ازجمله این افراد باشند.

از سوی دیگر این احتمال وجود دارد که رحیم‌مشایی نیز در انتخابات مجلس شرکت کند.

 

با توجه به اینکه او نتوانست در انتخابات ریاست‌جمهوری حضور داشته باشد و از طرفی واقف است که دیگر در صحنه ریاست‌جمهوری نخواهد توانست کاندیدا شود، قطعا به انتخابات مجلس نگاهی جدی دارد.

 

افرادی مانند مشایی و چهره‌های دیگر دولت احمدی‌نژاد همه تلاش خود را به کار خواهند گرفت که در انتخابات سال جاری به مجلس راه پیدا کنند و از نام و عنوان خود بهره ببرند. البته احمدی‌نژاد در قدرت نیست و امکاناتی که دوستانش می‌توانستند در گذشته استفاده کنند را دیگر ندارد که این خود نکته مهمی است که می‌تواند دست آنها را در انتخابات خالی بگذارد. اما نباید تاثیر حضور برخی از اطرافیان احمدی‌نژاد را نادیده گرفت. اینکه از واژه تاثیر استفاده می‌شود به این دلیل است که ثابت کرده‌اند در صحنه‌های انتخاباتی بعضا از روش‌های نامتعارف استفاده می‌کنند. این روش شاید حنای رنگ‌باخته باشد اما در برخی مناطق می‌تواند عده‌ای را راغب کند. روش‌های پوپولیستی هنوز هم در جامعه ما می‌تواند جواب دهد.
* فعال سیاسی

نظرات بینندگان

ارسال نظر