صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

عارف: جنبش دانشجويي نبايد به تريبون جريان‌هاي سياسي تبديل شود

رييس بنياد اميد ايرانيان با بيان اينکه جنبش دانشجويي نبايد به تريبون جريان‌هاي سياسي خارج از دانشگاه تبديل شود،گفت: متاسفانه کمتر از اين تجربه استفاده مي‌شود، به گونه‌اي که بعدا دانشجو متوجه مي‌شود که اين فعاليت و اظهارنظرش غلط بوده است.

کد خبر: 222

ايسنا / رييس بنياد اميد ايرانيان با بيان اينکه جنبش دانشجويي نبايد به تريبون جريان‌هاي سياسي خارج از دانشگاه تبديل شود،گفت: متاسفانه کمتر از اين تجربه استفاده مي‌شود، به گونه‌اي که بعدا دانشجو متوجه مي‌شود که اين فعاليت و اظهارنظرش غلط بوده است.

محمدرضا عارف در نشست مشترک‌ تشکل‌هاي دانشجويي دانشگاه‌هاي دولتي و آزاد که عصر روز گذشته(پنج‌شنبه) به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه در اردوگاه شهيد باهنر برگزار شد، با اشاره به فراسيدن ايام جانسوز رحلت پيامبر اکرم(ص) و امام حسن مجتبي(ع) و امام رضا(ع) و روز وحدت حوزه و دانشگاه گفت: من افتخار مي‌کنم شش سخنراني در ماه آذر که ماه دانشجو است، داشتم و افتخار مي‌کنم در جمع شما دانشجويان حضور دارم چراکه اگر بخواهيم به آرمان‌ها و دستاوردهاي انقلاب برسيم بايد به دانشجويان اتکا کنيم.

وي ادامه داد: اين جلسه در زماني برگزار مي‌شود که جنبش دانشجويي با چالش‌هايي روبه‌رو بوده و هست و مسئولان وزارت علوم بايد توجه به امور دانشجويان را در اولويت بگذارند و بايد تلاش کنيم که اين روند اصلاح شود.

رئيس بنياد اميد ايرانيان با اشاره به ارزش جوانان در کشور تصريح کرد: نگاه به جوانان بايد نگاه اعتماد باشد که اوج آن در هشت سال دفاع مقدس است و بنده شک ندارم که اگر تهديدي براي کشور ايجاد شود، مطمئنا دانشجويان در خط مقدم آن خواهند بود و در مباحث اجتماعي نيز همينطور، مثلا در بحران‌هايي مانند حوادث قريب‌الوقوع حضور دانشجويان را مي‌توان ديد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: به عنوان يک معلم دانشگاه اعتراف مي‌کنم که دستاوردهاي علمي ما مرهون دانشجويان خواهد بود و اگر مي‌خواهيم رفاه و آرامش را در کشور داشته باشيم و برنامه‌هاي کلان‌مان را عملياتي کنيم، بايد به جوانان اتکا کنيم، حتي در دهه‌هاي اول انقلاب زماني که در وزارت علوم خدمتگذار بودم، به دانشجو و جوان احترام مي‌گذاشتم.

وي با بيان اينکه نگران جنبش دانشجويي هستيم، خاطرنشان کرد: اين شرايط، در شأن دانشجو و انقلاب فرهنگي ما نيست و اگر امروز مديران در دانشگاه‌ها با دانشجويان همکاري نمي‌کنند بايد گذشته دانشجويي آن مدير را بايد بررسي کرد، به طوري که اگر با دانشجو همفکري شود حتي مي‌توان مشکلات بودجه‌اي دانشگاه‌ها را هم حل کرد.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با يادآوري اينکه شاخصه‌هاي بودجه‌اي زيادي داريم و هزينه‌هايي داريم که نمي‌توان آن را کنترل کرد، ابراز داشت: بار اين هزينه‌ها به دوش دانشگاه و دانشجويان خواهد افتاد.

عارف اضافه کرد: اگر خطايي از سوي دانشجو صورت پذيرد، او را متهم مي‌کنند. بايد مواظب بود تا اين به امر دچار نشويم چراکه دانشجويان قديم در امور عام‌المنفعه پيشتاز بودند و بايد به اين سمت برويم و بايد از رفتارهاي تند، پرهيز شود و رفتار خود را به گونه‌اي کنترل کنيم.

رئيس بنياد اميد ايرانيان با اشاره به شبکه‌هاي اجتماعي مجازي عنوان کرد: شبکه‌هاي اجتماعي و فضاي مجازي براي ما يک فرصت است و اگر از اين فرصت خوب استفاده کنيم مي‌توانيم به نتيجه‌هاي خوبي رسيد و بايد دانست اگر موضع اشتباهي در اين فضا اظهار کرديم، ممکن است پشيماني به بار آورد، پس بايد با حوصله و سعه صدر اظهار نظر کرد به گونه‌اي که اخلاق و سياست را در موازات يکديگر به پيش ببريم چراکه هدف، عملکرد را توجيه نمي‌کند و مسير براي ما مهمترين چيز است که با خرد جمعي مي‌توان راه‌هاي رسيدن به هدف را هموار کرد.

وي در خصوص استقلال فکري جنبش دانشجويان بيان کرد: جنبش دانشجويي نبايد به تريبون جريان‌هاي سياسي خارج از دانشگاه تبديل شود و نبايد پرچم جريان‌هاي سياسي توسط دانشجويان در دانشگاه به اهتزاز درآيد. متاسفانه کمتر از اين تجربه استفاده مي‌شود، به گونه‌اي که بعدا دانشجو متوجه مي‌شود که اين فعاليت و اظهارنظرش غلط بوده است.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با تاکيد بر استمراز حرکات جنبش دانشجويي بيان کرد: بايد حرکات دانشجويان مستمر و دائمي باشد و بايد شرايط استمرار آن را درک کنيم و سعي داشته باشيم در چارچوب عمل کنيم و اگر درصدد اصلاح آئين‌نامه هستيد، بايد به گونه‌اي آن را در از طريق مراجع مربوطه پيگيري کنيد تا به مشکل برنخوريد.

عارف افزود: بايد بر رسيدن به حداقل آسيب‌پذيري، برنامه‌ريزي کنيد و بايد آسيب‌ها و هزينه‌هاي غيرضروري حذف شود. به طوري که اين روند بايد با دانشجويان بعد از خود تحويل داده شود چراکه اين جنبش به امانت نزد شماست.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به همسويي جنبش دانشجويي با تشکل‌هاي ديگر يادآور شد: راهي جز ارتباط با تشکلات همسو نداريد، پس بايد دنبال وحدت به معني واقعي و همدلي با تشکلات دانشجويي ديگر باشيد چراکه اهداف اين جنبش به نوعي مشترک است و حتي مي‌توان با رقبا نيز همفکري کرد زيرا يکي از مشکلات اين جنبش انحصارطلبي است و بايد يک رقابت بدون الصاق برچسب به ديگري در اين جنبش مطرح شود.

وي با بيان در دانشگاه رقابت بر سر جذب حداکثري باشد، گفت: بايد کساني که با شما حتي دشمني دارند، جذب شوند تا بيايند و اصلاح‌ شوند. حتي بعد از فارغ‌التحصيلي همان طيف سازنندگي کشور شرکت داشته باشند.

رئيس بنياد اميد ايرانيان در ادامه به جهاد علمي اشاره کرد و ادامه داد: مطالبه نظام از دانشجويان همين بحث جهاد علمي است؛ يعني بحث آموزش و تحصيل و بايد دانست که با شعار نمي‌توان کشور را اداره کرد و حرف اول و آخر را علم مي‌زند.

عارف اظهار داشت: دانشجويان ما يک حالت خمودگي و نااميدي در آنها مشهود است و بايد اين فضا تغيير کند. البته بايد گفت اين فضا يعني فضاي نااميدي و امنيتي و تک‌بعدي شدن دانشگاه‌ها توسط اشخاصي بر محيط دانشگاه‌ها تحميل شد و اکنون نيز اين اشخاص درصدد هستند تا همين وضعيت ثابت بماند اما شما دانشجويان بايد اين فضا را تغيير بدهيد.

اين استاد دانشگاه با بيان اينکه انتقاد يکي از فعاليت‌هاي دانشجويان است، تصريح کرد: دانشجو بايد منتقد باشد اما اين انتقاد بايد سازنده و بجا باشد يعني حتي بايد از دولت همسو نيز انتقاد کرد اما اين انتقاد درست و سازننده باشد که از اين رو مي‌توان به برگزاري کرسي‌هاي آزادانديشي در دانشگاه‌ها اشاره کرد.

وي تاکيد کرد: بايد مسائل و مشکلات کرسي‌هاي آزادانديشي بايد حل شود به گونه‌اي که بعد از برگزاري کرسي‌هاي آزادانديشي افراد بازداشت نشوند که اين شايسته دانشجويان ما نيست.

رئيس بنياد اميد ايرانيان در خصوص انتخابات آتي مجلس خاطرنشان کرد: جنبش دانشجويي نمي‌تواند بي‌تفاوت از کنار مسائل سياسي و انتخابات بگذرد و بايد در آن حضور داشته باشد و بايد در صحنه‌ها نيز پيشتاز باشد و انتخابات مجلس نيز از جايگاه بالايي برخوردار است که بايد همگان بخصوص گروه‌هاي سياسي مخالف و همچنين گروه‌هاي سياسي موافق براي حضور در انتخابات تشويق شوند.

عارف درباره ذات اصلاح‌طلبي يادآور شد: ذات اصلاح‌طلبي مسئوليت‌پذير است چراکه اصلاح‌طلبان در انقلاب سهيم بودند و به حريفان خود مي‌گويند بايد آماده ورود به ميادين انتخاباتي باشند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به عملکرد مجلس در رابطه با استيضاح رضا فرجي دانا وزير سابق علوم ابراز داشت: اين عملکرد جاي گلايه دارد.

وي با تاکيد بر اينکه ما مجلسي مي‌خواهيم که با اقتدار کامل به کار خود برسد، عنوان کرد: براي داشتن اين مجلس، بايد جديت بيشتري داشته باشيم و به نظر مردم احترام بگذاريم و هر تصميمي مانند تصميم انتخابات سال 92 بايد تنها از سوي مردم اتخاذ شود. اگر مي‌خواهيم مشکلات کشور را رفع کنيم، بايد مجلس شايسته‌اي داشته باشيم و در اين راستا بايد برنامه‌ريزي‌هاي لازم را انجام دهيم. در اين راستا همگان را بايد تشويق به حضور جدي و مشارکت در انتخابات مجلس کنيم، گروه‌هاي همسو و غيرهمسو نيز مي‌توانند در اين انتخابات مشارکت داشته باشند.

عارف با يادآوري اينکه مجلس آينده بايد کاردان باشد و بتواند مشکلات را رفع کند، تاکيد کرد: دولت به تنهايي نمي‌تواند مشکلات را حل کند و در اين راستا مجلس بايد به دولت کمک کند؛ در اين راستا دولت بايد در فضايي کار کند که آرامش لازم را داشته باشد تا بتواند مشکلات مردم را رفع کند.

وي در بخشي ديگري از اين نشست به پرسش هاي دانشجويان پاسخ داد.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به سوال يکي از دانشجويان درباره نامه «مهرداد بذرپاش» نماينده مردم تهران به وي در مورد مسايل کشور گفت: وقت ندارم به اين مسايل بپردازم، اما حق هر فردي مي دانم که موضع خود را بيان کند.

وي افزود: اگر مشکلات کشور را بررسي کنيم مشخص مي شود که اين مشکلات مربوط به يکسال اخير نبوده و مربوط به دولت گذشته است.

عارف يادآور شد: در اين راستا مجلس چه کمکي به دولت کرده که اين مشکلات حل شود.

وي همچنين در پاسخ به سوال دانشجوي ديگري مبني بر اينکه آيا تعريف اصلاح‌طلبي بعد از انتخابات 92 تغيير کرده يا نه، گفت: تعريف اصلاح‌طلبي ربطي به انتخابات ندارد.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: همواره شعارهايي که مطرح کرديم مبتني بر خردورزي، اخلاق بوده و همواره اعتقاد داشتيم که بايد اصلاح را از خود شروع کنيم، اينها تعاريفي است که از گذشته وجود داشته و بعد از انتخابات 92 تغييري نکرده است.

عارف در پاسخ به سوال دانشجويي مبني بر اينکه ارتباطش با دولت يازدهم چگونه است، افزود: رابطه‌ام با دولت روحاني رابطه خوبي است، البته دوستان کمتر به مشورت نياز دارند، از اين رو خيلي زمينه ارتباط کاري با هم نداريم.

وي يادآور شد: همه عزيزان زحمت مي کشند و من هم در حد وسع ناچيزم، اگر نياز باشد در خدمت آنان هستم.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به سوال دانشجوي ديگري مبني بر اينکه آيا روزنامه کيهان صداي حاکميت نظام است، گفت: روزنامه کيهان صداي روزنامه کيهان است.

وي در پاسخ به سوال دانشجوي ديگري درباره سازوکار حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس افزود: براي ما فراتر از يک اتحاد، يک اجماع مورد توجه است.

عارف ادامه داد: اين اجماع را بايد از داخل استان ها و شهرستان ها شروع کنيم و دوستان راهکارهاي خود را در اين زمينه ارائه کنند.

وي افزود: به اين موضوع خوشبين هستيم که ان‌شاءالله با فرض اخلاق، خرد جمعي و عقلانيت به راحتي به اجماع برسيم.

عارف گفت: هنوز راهکارها و راهبردهاي اجماع را مدون نکرده ايم، اما از شما جنبش هاي دانشجويي مي خواهيم که در اين راستا به ما کمک کنيد.

وي خاطر نشان کرد: آرزويم اين است در انتخابات آتي دو فهرست باشد، اصلاح‌طلب و رقبا که بطور قطع باعث مي شود که مجلس ارزشمندي داشته باشيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر