صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

رييس جمهور: بايد به راه قرآن بازگرديم

رئيس‌جمهور با تاکيد بر اينکه بايد به قرآن و راه قرآن بازگرديم گفت: راه نجات مسلمان بازگشت به قرآن است. حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس‌جمهور عصر امروز پنجشنبه در افتتاحيه پنجمين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن کريم دانشجويان مسلمان، با بيان اينکه قرآن راه هدايت، پيشرفت، توسعه، تمدن، وحدت، برادري و خودباوري را به ما نشان مي‌دهد، گفت: مگر مسلمانان قرون اوليه دروازه‌هاي علمي جهان را نگشودند، مگر بزرگ‌ترين تمدن بشري به دست مسلمانان ساخته نشد. ما آن روزي عقب مانديم و از پيشرفت فاصله گرفتيم که از قرآن جدا شديم.

کد خبر: 2205

تسنيم/ رئيس‌جمهور با تاکيد بر اينکه بايد به قرآن و راه قرآن بازگرديم گفت: راه نجات مسلمان بازگشت به قرآن است. حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس‌جمهور عصر امروز پنجشنبه در افتتاحيه پنجمين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن کريم دانشجويان مسلمان، با بيان اينکه قرآن راه هدايت، پيشرفت، توسعه، تمدن، وحدت، برادري و خودباوري را به ما نشان مي‌دهد، گفت: مگر مسلمانان قرون اوليه دروازه‌هاي علمي جهان را نگشودند، مگر بزرگ‌ترين تمدن بشري به دست مسلمانان ساخته نشد. ما آن روزي عقب مانديم و از پيشرفت فاصله گرفتيم که از قرآن جدا شديم.

وي با تاکيد بر اينکه بايد به قرآن و راه قرآن بازگرديم، تصريح کرد: راه نجات ما مسلمان بازگشت به قرآن است. مبارک‌ترين ميلاد براي ما مسلمان، ميلاد قرآن است که مي‌تواند مقدر بشر و مسلمانان براي پيشرفت باشد.

روحاني افزود: ميلاد قرآن ميلاد نور و هدايت است و تولد وحي الهي کلام خدا و سخن گفتن خدا با انسان‌ها افتخاري بس بزرگ است و افتخاري بالاتر از اينکه خدا با ما سخن گفته است نه ديروز همين امروز هم سخن مي‌گويد که اگر قرآن را با دل و جان بخوانيم صدا و نداي حق را مي‌شنويم.

رئيس‌جمهور با بيان اينکه قرآن نه زمان دارد و نه مکان و چشمه‌اش هميشه جوشان بوده و خواهد بود و ما هستيم که بايد در حد توان‌مان از اين چشمه جرعه‌اي بياشاميم، گفت: مگر تحول و حرکت از آن جهان خلقت است قرآن هم مداوم در حال تحول است. ما امروز برداشت‌هايي از اين چشمه زلال مي‌کنيم که بشر 100 سال پيش توان برداشت آن را نداشت و اين چشمه هر روز پيام و سخني نو دارد.

روحاني با اشاره به ما ربيع و ميلاد پيامبر اکرم(ص) گفت: چه زيباست که قرآن ريشه پيوند ميان همه مسلمانان باشد و چه زيباتر که به درستي از قرآن بهره جوئيم.

وي خاطرنشان کرد: خداوند متعال سه کتاب پيش روي ما گشوده است. کتاب خلقت و آفرينش، کتاب تاريخ و عبرت از گذشتگان و کتاب قرآن مجيد اين سه کتاب هستند. ما بايد عاقبت ديگران را در اين تاريخ ببينيم بايد ببينيم که ديگران چگونه پيشرفت کرده‌اند، چگونه شکست خوردند و چگونه پيروز شدند.

رئيس‌جمهور با بيان اينکه بايد نسل جوان، دانشگاهيان، اساتيد و محققان بيش از پيش از قرآن استفاده و بهره جويند، گفت: امروز بيش از ديروز نيازمند وحدت، علم، پيشرفت، خودباوري، ايستادگي و استقامت هستيم و همه اينها را قرآن به ما مي‌آموزد و راه آن را به ما نشان مي‌دهد.

وي با بيان اين سوال که چرا بايد ديگران امروز در دنيا به خود جرات دهند که براي سرنوشت مسلمانان تصميم بگيرند و در سرزمين‌هاي اسلامي چکمه‌پوش‌هاي آنها حضور داشته باشند و براي دنياي اسلام و اسلام تصميم‌گيري کنند؟ گفت: چرا با تصميم ديگران منافع جهان اسلام و آينده جهان اسلام در مسير ديگري قرار بگيرد. ما مسلمانان مي‌توانيم با فهم، عمل و پناه به قرآن راه درست را انتخاب کنيم.

رئيس‌جمهور اضافه کرد: کتاب قرآن کتاب سياست هم هست و چارچوب جامعه صحيح بشري و اسلامي را براي ما ترسيم مي‌کند.

روحاني گفت: ما در جمهوري اسلامي ايران با انقلاب بزرگ اسلامي به رهبري امام راحل و ادامه آن با هدايت مقام معظم رهبري و با حضور مردم در صحنه افتخار مي‌کنيم که مسير قرآن را انتخاب کرديم و امروز بسياري از مسلمانان جهان که اهل قرآن هستند به قرآن، اسلام و معرفت و فرهنگ قرآني‌شان افتخار مي‌کنند.

وي تصريح کرد: اگر خودباوري و وحدت در ميان مسلمانان و بازگشت به هويت اسلامي پايبند باشيم مي‌توانيم مسير آينده کشورهاي اسلامي را بهتر از امروز بسازيم.

به گزارش تسنيم، رئيس‌جمهور در ابتداي سخنان خود با بيان اينکه برگزاري اين دوره از مسابقات قرآن کريم را با آغاز امامت امام عصر به فال نيک مي‌گيريم، اولين روز سال ميلادي را گرامي داشت و گفت: انس با قرآن آن هم اگر از نسل جوان و آن هم از دانشگاه و دانشگاهيان باشد جلوه‌اي خاص دارد.

وي افزود: مهمترين پيوند جهان اسلام و مسلمانان جهان بي‌ترديد قرآن مجيد است. مناسک، زکات، حج، جهاد، امر به معروف و نهي از منکر نيز ما مسلمانان را به يکديگر نزديک و متصل مي‌سازد، اما هدايت ما مسلمانان بعد از دوران حيات پيامبر بي‌ترديد توسط کتاب خداوند و خاندان رسالت است.

روحاني با بيان اينکه تنها کتابي که در همه اديان اسلامي به همان صورت حفظ شده و حتي يک خط و يا يک کلمه آن تحريف نشده است، گفت: تورات و انجيل هم است، اما آن کتابي که به همان صورت اوليه که نازل شده باقي مانده يعني با سوره حمد آغاز و با سوره ناس ختم شده، کتاب قرآن است.

رئيس‌جمهور اضافه کرد: کتاب قرآن تنها مايه رحمت براي ما مسلمانان نيست. اين کتاب مايه رحمت و برکت و مايه نور و هدايت براي همه مردم تاريخ بوده و خواهد بود. قرآن مجيد راه تفکر را براي بشر باز کرد و تنها کتاب ويژه مسلمانان نيست، بلکه کتاب معرفت، حکمت و جهان‌بيني جديد است. قرآن هم اخلاق دارد و هم شريعت، هم طريقت، هم معرفت و هم حکمت.

روحاني گفت: قرآن فقط براي ما نيست که آيات بسيار زيباي آن را مختص يک جامعه بدانيم. امروز اگر انس و جن هم جمع شوند همانند اين کتاب را نمي‌توانند بنويسند و ظاهر و زيبايي‌اش تکرار ناپذير است و همه انسان ها و متفکران هم جمع شوند نمي‌توانند يک سوره مانند آن را خلق کنند.

وي با بيان اينکه مهمتر از زيبايي ظاهر قرآن عمق باطن آن است، گفت: قرآن فقط براي آن نيست که فضا و زيبايي آن را در جامعه به کار بگيريم و تنها براي آن نيست که آيات آن را بفهميم و عمل کنيم، بلکه بالاتر از آن راه را به ما نشان مي‌دهد.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر