صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

حضور زنان در اين مکان الزامي است!

در مجلس گاهي براي برخي مسائل مربوط به زنان مثل مشاغل خانگي، حقوق و مسئوليت‌هاي زنان، افزايش مرخصي و ارائه تسهيلات به بانوان قانونگذاري مي‌شود، گاهي قوانين گذشته مثل موضوع ارث ‌بري همسران متوفي از عرصه و اعيان اصلاح مي‌شود و گاهي هم خانم‌هايي که در بيرون از مجلس با ما در ارتباط هستند، از خانه‌دار تا افراد پژوهشگر و فعال اجتماعي پيشنهاداتي را براي طرح در مجلس با ما مطرح مي‌کنند که بعضا تبديل به طرح و قانون مي‌شود.

کد خبر: 220

باحجاب/ «به نظر من خانم ها در مجلس يک رسالت بزرگ و تکليف بزرگي را بر عهده دارند و آن اين است که خلأهاي موجودي را که بر اثر سنت هاي غلط در جامعه ما در رابطه با زن وجود دارد، اين ها به حکم زن بودن بهتر از مردها مي فهمند و آن خلأها را بايد در تدوين قانون پر کنند… اگر زن ها بخواهند در مجلس به معناي حقيقي کلمه نقش نمايندگي را ايفا کنند با چهار نفر نمي شود، بايستي بيشتر در مجلس شوراي اسلامي باشند»
از بيانات مقام معظم رهبري، حضرت آيت اللّه خامنه اي


مجلس تبلور اراده ملت، زبان گوياي امت، منعکس کننده توقعات و انتظارات همه آحاد جامعه به طور يکسان و با لحاظ عدالت و مساوات است. خوشبختانه امکان حضور زنان به عنوان نمايندگان مردم با تأسي به دستورات اسلام و حمايت بنيانگذار جمهوري اسلامي، حضرت امام خميني (قدس سره الشريف) از بدو تأسيس خانه ملت فراهم شده و طي دوره هاي اول تا پنجم حضور نمايندگان زن ـ اگر چه به کندي ـ رو به افزايش بوده است. ارتقاء آگاهي ها در ميان زنان، ورود بانوان متعهد، تحصيلکرده و مجرب به عرصه هاي مختلف اجتماعي و فزوني تعداد نامزدهاي انتخاباتي زن، گذر از مراحل بحراني دوران انقلاب و تصحيح نحوه نگرش عمومي نسبت به حوزه اختيارات و وظايف زنان فرصتي را فراهم آورده تا به تدريج شاهد حضور مؤثر بانوان ـ چه به لحاظ کمي و چه کيفي ـ در صحن سرنوشت ساز مجلس شوراي اسلامي باشيم.
نمايندگان زن مجلس همچون ساير نمايندگان در خانه ملت وظايف نمايندگي خود را دارند و علاوه بر آن وظيفه مضاعف آنها اين است که توجه مجلس را به حل مسائل و مشکلات زنان جلب کنند.
اين واقعيتي انکارناپذير است که نمايندگان زن به دليل آشنايي با روحيات، وضعيت و مشکلات زنان، توان افزونتر و قدرت تحليل و استدلال محکم تري را در بيان آمال و آرزوها و آلام و دغدغه هاي اين نيمه پيکره جامعه دارند.
فاطمه آليا بيان نمودند: نمايندگان خانم مجلس همانند عرصه خانواده در مجلس هم علاوه بر وظايف نمايندگي، قانونگذاري، حضور در کميسيون‌ها، نظارت و شرکت در فراکسيون‌هاي مختلف، وظيفه مضاعفي براي جلب توجه مجلس به حل مسائل و مشکلات مربوط به بانوان دارند که مورد انتظار زنان جامعه است. وي درباره نسبت نمايندگان زن به نمايندگان مرد مجلس، افزود: البته خيلي خوب است که مجلس از نظر تعداد نمايندگان زن اصلاح شود ولي آنچه مورد انتظار جامعه است اين است که همه ما نمايندگان اعم از زن و مرد با نگاه واقع‌بينانه و عدالت‌محور فرهنگ اسلامي و قرآني را براي پيشرفت جامعه و قرار گرفتن زنان و مردان در سر جاي خود مورد توجه قرار دهيم.
در مجلس گاهي براي برخي مسائل مربوط به زنان مثل مشاغل خانگي، حقوق و مسئوليت‌هاي زنان، افزايش مرخصي و ارائه تسهيلات به بانوان قانونگذاري مي‌شود، گاهي قوانين گذشته مثل موضوع ارث ‌بري همسران متوفي از عرصه و اعيان اصلاح مي‌شود و گاهي هم خانم‌هايي که در بيرون از مجلس با ما در ارتباط هستند، از خانه‌دار تا افراد پژوهشگر و فعال اجتماعي پيشنهاداتي را براي طرح در مجلس با ما مطرح مي‌کنند که بعضا تبديل به طرح و قانون مي‌شود. اين سه حوزه در واقع مهم‌ترين بخش‌هايي است که تلاش براي قانونگذاري جهت حل مشکلات و تسهيل امور بانوان صورت مي‌گيرد.
با توجه به مطالب بالا مي توان نتيجه گرفت که ضرورت حضور بانوان در صحن مجلس و به عنوان نماينده نبايد ناديده گرفته شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر