صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

طرح ۷ ماده‌ای عمان برای آتش‌بس یمن

طرح ۷ ماده‌ای سلطان نشین عمان برای برقراری آتش‌بس در یمن

کد خبر: 21974

تسنیم/ سلطان نشین عمان قصد دارد طرحی هفت ماده ای را بزودی برای برقراری آتش بس در یمن ارائه دهد که در آن بر نقش سیاسی انصار الله تاکید شده است.

به گزارش پایگاه خبری ایلاف، منابع عربی در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از طرح آتش بس هفت ماده ای سلطان نشین عمان برای توقف تجاوز عربستان سعودی به خاک یمن خبر دادند.

به گفته این منابع خبری عربی، این طرح آتش بس هفت ماده ای طی ساعات‌های آینده یا روزهای آینده مطرح خواهد شد.

پایگاه خبری ایلاف در این باره نوشته است: از منابع خود در پایتخت های کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و کشورهای بزرگ عربی آگاهی یافته ایم که سلطان نشین عمان طرح کامل شده ای را که آمادگی ها برای مطرح شدنش را سپری کرده در دست دارد که به اصطلاح معروف دیپلماتیک در آشپزخانه های دیپلماتیک این کشور بر روی شعله های آرام در حال پختن است ! و باعث می شود آتش بس در ماجرای یمن محقق شود.

هم اکنون ناظران و افراد نزدیک به تهیه کنندگان این طرح آتش بس از صورت گرفتن مشورت های وسیع و گسترده از سوی مقامات سلطان نشین عمان با طرف های گوناگون سیاسی حکایت دارد و گفته می شود مسقط نمی خواهد این طرح کامل شده با مخالفت کسی مواجه شود از این رو بررسی ها در این باره به صورت جدی و پیوسته صورت می گیرد.

به گفته این منابع که به قرارگاه تصمیم گیری در مسقط بسیار نزدیک است، سلطان نشین عمان این طرح را می خواهد با هدف نجات یمن از بحران کنونی و تحقق صلح فراگیر در داخل این کشور مطرح سازد.

مقامات سلطان نشین عمان می خواهند یک حل و فصل سریع برای نزاع در این کشور و درگیری بین طرف های یمنی و عربستان سعودی مطرح سازند و این طرح هفت ماده دارد که عبارتند از :

1 – عقب نشینی جماعت انصار الله ( حوثی ها ) و نیروهای علی عبدالله صالح از تمام شهرهای یمنی و وادار کردن این نیروها به بازگرداندن تسلیحات نظامی که از انبارهای ارتش یمن به دست آورده اند.

2 – بازگشت مشروعیت به جمهوری یمن که در برگیرنده بازگشت عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری کنونی یمن به قدرت است و وی ریاست دولت و فعالیت های قانونی را از سر بگیرد.

3 – شتاب بخشیدن برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در نزدیک ترین فرصت ممکن.

4 – توافق بر سر تشکیل دولت جدید دربرگیرنده تمام اقشار ملت یمن و احزاب در این کشور .

5 – این که جماعت انصار الله حوثی به یک حزب سیاسی تبدیل شود و در زندگی سیاسی یمن به شیوه مشروع شرکت داشته باشد.

6 – برگزاری کنفرانس بین المللی حامیان یمن باهدف کمک به اقتصاد این کشور و اجرای پروژه های سرمایه گذاری در این کشور.

7 – ارائه پیشنهادی مبنی بر وارد کردن ( عضویت ) یمن در ساختار و ترکیب شورای همکاری کشورهای عرب حوزه خلیج فارس .

بر اساس این گزارش، کارشناسان بخش سلطان نشین عمان بر این باورند که مسقط برگه های بسیاری را برای ایفای این نقش در اختیار دارد و می تواند نقش میانجی را بین این کشورهای درگیر ایفا کند، سوای این باید گفت روابط مسقط با ریاض هم بسیار گسترده است و با دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس هم روابط دوستانه ای دارد و حتی این کشورها دهها سال است که روابط قوی با جمهوری اسلامی ایران دارد.

پیش از این نیز جمهوری اسلامی ایران طرح 4 ماده ای را برای پایان جنگ در یمن ارائه کرده بود که با موافقت احزاب سیاسی یمن از جمله انصار الله و مخالفت عربستان و دولت در تبعید یمن مواجه شد.

طرح چهار ماده ای ایران به شرح زیر است:

1 ــ برقراری آتش‌بس و توقف سریع کلیه حملات نظامی خارجی

2 ــ ارسال فوری و بدون وقفه کمکهای انسان‌دوستانه (و پزشکی) برای مردم یمن

3 ــ از سرگیری گفتگوی ملی یمنی و تحت هدایت مردم یمن و با مشارکت نمایندگان تمام احزاب سیاسی و گروه‌های اجتماعی این کشور

4 ــ تشکیل دولت فراگیر وحدت ملی یمن.

نظرات بینندگان

ارسال نظر