صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

مظاهر کروژده

ژیژک؛ از هالوصفتی انسان لیبرال امروز تا مبارزه‌ی جهانی با نولیبرالیسم

اصطلاحاتی مانند حقوق بشر، دموکراسی و آزادی و جنگ علیه تروریسم، اصطلاحاتی دروغین هستند که ادراک ما از وضعیت را در هاله‌ای از راز می‌پیچند، به‌جای اینکه به ما اجازه دهند به آن‌ها بیندیشیم. دقیقاً به همین اعتبار، آزادی‌های ما خود در خدمت لاپوشانی و تداوم ناآزادی عمیق‌تر ما قرار دارند.

کد خبر: 21964

اسلاوی ژیژک (Slavoj Zizek) فیلسوف، نظریه‌پرداز، جامعه‌شناس و منتقد فرهنگی است که امروزه در صدر اخبار تحلیلی در زمینه‌ی نقد جامعه‌ی لیبرال و نظام سرمایه‌داری قرار دارد. وی 21 مارس 1949 در شهر لیوبلیانا کشور اسلوونی به دنیا آمد. در دانشگاه لیوبلیانا فلسفه خواند و کمی بعدتر در پاریس فرصت تحصیل در روان‌کاوی نزد شاگرد لکان، ژ. میلر را یافت. در بازگشت به اسلوونی، شغلی پژوهشی به دست آورد و جامعه‌ی روان‌کاوی نظری را بنیان نهاد. در 1990 در جنبش آلترناتیو در اسلوونی بسیار فعال بود و نامزد ریاست‌جمهوری در نخستین انتخابات چندحزبی بود. وی هم‌اکنون استاد فلسفه در دانشگاه اسلوانیا و همچنین یکی از اعضای هیئت‌رئیسه‌ی مؤسسه‌ی مطالعات فرهنگی در اسن آلمان است.(1) هر متفکر سیاسی ملاک انتخاب مفاهیم خود را مبتنی بر شرایط انضمامی خودش پی می‌جوید. اینکه اسلوونی به‌عنوان دیار ژیژک، با چه مشکلات و معضلاتی دست به گریبان است و اینکه ژیژک علت آن‌ها را در کشور تازه‌استقلال‌یافته‌ی خود چه می‌داند، دقیقاً آغاز بحث است. یوگسلاوی سابق، که دیکتاتوری مارشال تیتو را مشاهده کرده و در عین حال تجربه‌ی نزاع‌های مذهبی و قومی را در دل خود جای داده و نیز با لیبرالیسم تازه‌وارد غربی نیز آشناست، همان چارچوب جامعه‌شناختی‌ای است که در یک بستر فلسفی، ژیژک را به تفکر و قلم زدن وامی‌دارد و در یک بستر شناخت‌شناسی، شناخت صحیح را از مخدوش شناسایی می‌کند و با ارائه‌ی روش‌شناسی مطلوب، به مشکلات جامعه‌ی خود و جهان معاصر پاسخ رهایی‌بخش می‌دهد.

 
ژیژک، پست‌مدرنیسم و نظام لیبرال‌دموکراسی
 
حوزه‌های مداخله‌ی ژیژک که اغلب او را متفکری پست‌مدرن می‌نامند، بسیار وسیع است و شامل سینما، سایبر اسپیس، شناخت‌شناسی، الهیات، موسیقی، اپرا و نظریه‌ی اجتماعی می‌شود. با این حال، او شیفتگی پست‌مدرنیسم به تفاوت‌ها و ویژگی‌ها را رد می‌کند و هوادار تعالی‌گرایی فلسفی و تعهد به عام‌گرایی سیاسی است. قلم وی بسیار ثقیل است و مفاهیمی که مطرح می‌کند، از عمق بسیاری برخوردارند که نیاز به تعمق و تأمل قابل توجهی دارد. با این همه، همان‌طور که فیلسوف معروف معاصر رندال کالینز معتقد است، هیچ اندیشه‌ای در خلأ شکل نمی‌گیرد و در موافقت یا مخالفت با سایر اندیشه‌ها، در یک شبکه اندیشه‌ای تکوین می‌یابد. ژیژک نیز از این قاعده مستثنا نیست و ریشه‌ی تفکرات او را در اندیشه‌ی طیف گسترده‌ای از فیلسوفان کلاسیک و معاصر می‌توان جست‌وجو کرد. اندیشه‌ی وی بیشتر در موافقت با هگل و لاکان و مخالفت با برخی اندیشمندان پساساختارگرا مانند دریدا است. در کل می‌توان گفت ژیژک، البته به روایت تونی مایرز، با این عبارت خلاصه می‌شود: ژیژک در مفاهیم لاکانی، در روش‌شناسی هگلی و در هدف و گفتمان رهایی‌بخشی پیرو مارکس است.(2)
 
دغدغه‌ی اصلی ژیژک ایدئولوژی و نظام سرمایه‌داری و لیبرال‌دموکراسی است. در ادامه سعی بر این است تا نکات اصلی در این محورها را بازگو کنیم.
ایدئولوژی در تعریف کلاسیک مارکسیستی، آگاهی خطاست: گفتمان‌هایی که افکاری خطا را با «نیروی فریب‌کاری» حقیقی جلوه می‌دهند و انسان‌ها با باور به آن‌ها، در بازسازی آن‌ها نقش بازی می‌کنند. ژیژک با رد این دریافت از ایدئولوژی، معتقد است امروزه سوژه‌ها به‌خوبی آنچه را که مایکل مور «حقیقت دردناک» می‌نامد، می‌دانند، اما به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که گویی نمی‌دانند. گمان می‌رود آنچه ایدئولوژی را نزد ژیژک این‌گونه جلوه می‌دهد، باور به مفهومی است که وی آن‌ را ابژه‌ی والای ایدئولوژی می‌خواند. سوژه‌ها به این دلیل به این حقیقت دردناک تن درمی‌دهند که یک مفهوم مرکزی و بنیادین برای آن‌ها به‌مثابه‌ی تجسم ابژه‌ی والا امری پرسش‌ناپذیر تلقی می‌شود. وی «مقام شاه» و نه شخص شاه در سلطنت مطلقه، «حزب» در استالینیسم و «دولت-ملت» را در نظام‌های دموکراسی لیبرال، مظهر این ابژه‌ی والا می‌داند. امروز برای سوژه‌های مدرن، ایدئولوژی آنچه آن‌ها ندانسته انجام می‌دهند نیست، بلکه آن چیزی است که آن‌ها می‌دانند، اما به هر طریقی انجام می‌دهند. این را ژیژک نوعی کلبی‌مسکی سوژه‌ها می‌داند که نشان از کارایی بیشتر ایدئولوژی سیاسی دارد. بنابراین ایدئولوژی‌ها، گفتمان‌هایی برای «بندگی خواست مردم» نسبت به سیاست‌های قابل اعتراض هستند. ژیژک این ابژه‌های والا را «دیگری‌هایی بزرگ» و «دال‌هایی بدون مدلول» می‌داند که کسی نمی‌داند به چه چیز ارجاع دارند. اگر سوژه‌ها معنا و هویت این دال‌های بزرگ را نمی‌دانند، به این دلیل است که باورهای سیاسی آن‌ها به‌واسطه‌ی باورشان به این دال‌های بزرگ ساخته می‌شود. به عبارتی باور به این دال‌ها همچون آسایشی روان‌کاوانه به سوژه کمک می‌کند که کلبی‌مشربانه به زندگی بی‌خیال خود ادامه دهد. به عبارتی، سوژه در رفتارش به‌گونه‌ای رفتار می‌کند گویی این دیگری‌های بزرگ هستند که همواره جای او فکر می‌کنند.(3)
 
هالوصفتی انسان لیبرال امروز
 
محور نوشته‌های اسلاوی ژیژک، زندگی سوژه در جهانی است که از وجوه مختلف تحت سلطه‌ی سرمایه‌داری متأخر (سرمایه‌داری لیبرال) و دچار سوژه‌زدایی است. البته که این بحث از محور قبلی یعنی ایدئولوژی در اندیشه‌ی وی جدا نیست. وی نوک تیز پیکان انتقاداتش را متوجه ایدئولوژی دموکراسی لیبرال می‌کند و آن را به چالش می‌کشد. ژیژک وجه غالب انسان لیبرال امروز را «هالوصفتی» می‌داند: در همان حال که می‌کوشد از دیگران بهره‌برداری کند و آن‌ها را به بازی بگیرد، در نهایت خود به یک هالوی تمام‌عیار بدل می‌شود. زمانی که فکر می‌کنیم از ایدئولوژی حاکم لذت می‌بریم، صرفاً چنگال آن را بر خود محکم می‌کنیم. از نظر ژیژک، گفتمان سیاسی پسامدرن نیز درون همین افق سرمایه‌داری لیبرال رخ می‌دهد. ممکن است ما در مورد بخش‌های مختلف آن بحث کنیم (مثلاً اینکه چطور خدمات بهداشتی را تأمین کنیم یا میزان مالیات باید به چه مقدار باشد)، ولی خود سرمایه‌داری هیچ‌گاه به‌طور جدی به پرسش گرفته نمی‌شود. به‌علاوه، دموکراسی لیبرالی در جهان معاصر با وجود اینکه به برابری حقوقی انسان‌ها، فارغ از هر قید جنسیتی، نژادی و عقیدتی حکم می‌کند، همچنان قید تعلق به دولت-ملت را حفظ کرده است.
 
عقلانیت ابزاری این نحله‌ی سیاسی فکری بیانگر این است که هیچ چیز ارزش این را ندارد که زندگی را فدای آن کنیم. هیچ آرمانی متعالی‌ای متعالی‌تر از زندگی نیست. اما ژیژک بر این است که بزرگ‌ترین بازنده در چسبیدن به زندگی در مقابل همه‌ی آرمان‌های متعالی، خود «زندگی واقعی» است. آنچه زندگی را واجد ارزش زیستن می‌کند، همان مازاد زندگی است؛ وقوف بر اینکه چیزی هست که آدمی به‌خاطر آن حاضر است زندگی خود را به خطر بیندازد. می‌توان این مازاد را آزادی، شرافت، عزت‌نفس، خودآیینی و غیره نامید. از نگاه وی، ما تنها وقتی واقعاً زنده‌ایم که به استقبال این خطر می‌رویم. لذت‌های زندگی در نظام‌های غربی، از جمله زندگی با رفاه بالا، تناسب‌اندام به‌لحاظ جسمانی و تشریفات وسواس‌آمیز، همه برای حفظ و ارتقای مفهوم زندگی است. ژیژک می‌خواهد ما را متوجه این امر سازد که اگر تنها شرط «واقعاً زنده بودن» ما متعهد کردن خودمان به رفتن ورای زندگی صرف باشد، چه؟ اگر در حین تمرکز بر بقای صرف و «لذت از زندگی»، آنچه در نهایت از دست می‌دهیم خود زندگی باشد، چه؟ وی با یک مثال به‌خوبی منظور خود را بیان می‌کند. او می‌گوید: اگر آن بمب‌گذار شهادت‌طلب فلسطینی، درست در لحظه‌ی اقدام به این کار، به معنای واقعی و مؤکد کلمه، «زنده‌تر» از فرد فرد کسانی باشد که سال‌ها بیشتر از او در لذت‌های خودباور در سرمایه‌داری محض زنده خواهند بود، چه؟(4)
 
 
ژیژک وجه غالب انسان لیبرال امروز را «هالوصفتی» می‌داند: در همان حال که می‌کوشد از دیگران بهره‌برداری کند و آن‌ها را به بازی بگیرد، در نهایت خود به یک هالوی تمام‌عیار بدل می‌شود.

 

 
نقد آزادی، حقوق بشر، دموکراسی و...
 
در این نظام‌ها صحبت از حقوق بشر و منع شکنجه بسیار به میان می‌آید. ژیژک نقدی را بر این تظاهر وارد می‌آورد و می‌گوید آیا خود سیا (CIA) برای چندین دهه، شکنجه را به هم‌پیمانان خود در آمریکای لاتین و جهان سوم آموزش نمی‌داد؟ ریاکاری از نظر او چندین دهه است که ادامه دارد. حتی استدلال لیبرالی معروف آلن درشوویتز نیز مشکوک است: «من طرفدار شکنجه نیستم، اما اگر می‌خواهید آن را اعمال کنید، حتماً باید با اجازه‌ی دادگاه باشد.» این منطق پنهانی، یعنی از آنجا که شکنجه را به هر حال اعمال می‌کنیم، پس بهتر است آن را قانونی کنیم و بدین ترتیب، از زیاده‌روی در آن ممانعت به عمل آوریم، از نگاه ژیژک بسیار خطرناک است، زیرا به شکنجه مشروعیت می‌بخشد و بدین ترتیب، فضا را برای شکنجه‌های پنهانی‌تر باز می‌کند. حتی وقتی درشوویتز می‌گوید شکنجه در وضعیت ضرب‌الاجلی ناقض حقوق متهم نیست و فقط برای گرفتن اطلاعات از وی به‌منظور جلوگیری از کشتارجمعی‌ای که قرار است اتفاق بیفتد، است،(4) این قضیه‌ی پنهان ناراحت‌کننده‌تر است، زیرا به این معناست که ما حق داریم مردم را شکنجه دهیم، نه بدین خاطر که استحقاقش را دارند، بلکه بدین دلیل که چیزی را می‌دانند. در صورتی که هر دیدگاه اخلاقی منسجم باید این‌گونه استدلال منفعت‌گرا-مصلحت‌گرا را کاملاً رد کند. نکته‌ی جالبی که ژیژک در این زمینه بدان اشاره می‌کند این است که خود حساسیت ما نسبت به شکنجه و اینکه شکنجه خلاف شرافت انسان به معنای مطلق کلمه است، از بطن خود ایدئولوژی سرمایه‌داری مدرن سر برآورده است. خلاصه اینکه نقد سرمایه‌داری، پیامد ایدئولوژیک خود سرمایه‌داری است، نه پیامد محک زدن آن توسط ما براساس برخی معیارهای بیرونی.
به اعتقاد ژیژک، در شرایط ظریف سانسور لیبرالی، سوژه‌ها ابتدا اذعان می‌دارند که از همه‌ی آزادی‌هایی که می‌خواهند، برخوردارند و احساس می‌کنند که آزادند چون آنچه ندارند، همان زبان بیان ناآزاد بودنشان است. اصطلاحاتی مانند حقوق بشر، دموکراسی، آزادی و جنگ علیه تروریسم، اصطلاحاتی دروغین هستند که ادراک ما از وضعیت را در هاله‌ای از راز می‌پیچند، به‌جای اینکه به ما اجازه دهند به آن‌ها بیندیشیم. دقیقاً به همین اعتبار، آزادی‌های ما خود در خدمت لاپوشانی و تداوم ناآزادی عمیق‌تر ما قرار دارند. با توجه به این دیدگاه ژیژک راجع‌به تعلقات آزادی، می‌توان گفت در واقع اندیشه‌ی آزاد بهترین تدبیر حفاظتی علیه آزادی است. وی معتقد است رهاسازی ذهن برده که به شیوه‌ای مدرن انجام می‌شود، بهترین راه برای جلوگیری از رهایی برده است. نه‌تنها آزادی اندیشه ابداً بردگی اجتماعیِ واقعی را از بین نمی‌برد، بلکه قطعاً آن را تداوم می‌بخشد.(5) آنچه در بطن و در زیر پوست این آزادی نهفته است این است: بیندیش هر اندازه که دوست داری و با هر آزادی‌ای که دوست داری، فقط اطاعت کن. به عبارتی سوژه آزاد است که تصمیم بگیرد، به شرط اینکه تصمیم درست را بگیرد.
 
در کل از نگاه ژیژک، فرد به‌عنوان سوژه‌ی ناتوان به معنای حقیقی کلمه، همیشه در اسارت «دیگری بزرگ»، «ناخودآگاه درونی‌شده» و «خودشناسی غلط» است و رهایی از آن بسیار سخت است، زیرا سوژه این سلطه را از درون پذیرفته است. با این حال، از نظر وی، اصلی‌ترین اسلوب و روال رهایی از این کمند، عبارت است از درنگ در وجوه فرامتنی سلطه و نیز عبور از امر نمادین و آغاز حرکت در افقِ امر واقعی به‌مثابه‌ی تجلی رهایی مطلق.(4)
 
فرجام سخن
 
در پایان باید گفت آنچه می‌توان از نقد ژیژک بر نظام سرمایه‌داری و ایدئولوژی لیبرالی ذکر کرد، مسلماً در این نوشته‌ی کوتاه نمی‌گنجد و نیازمند فرصت‌های نوشتاری دیگر در این زمینه است و در این مطلب تنها سعی بر این بود تا نقد ژیژک بر برخی از مفاهیم مسلم در نظام‌های لیبرال‌دموکراتیک را مطرح سازیم. در نهایت، شایان ذکر است که ژیژک نقشی انکارناپذیر در مبارزه‌ی جهانی با سیاست‌های ویرانگر نولیبرالی داشته است و از این گذشته، نفوذ فکری او را در میان نه‌تنها اقشار روشن‌فکر و بالای جامعه، بلکه افکار عمومی، حتی با لاکان نیز نمی‌توان مقایسه کرد و این نفوذ بیشتر او را در رده‌ی ستارگان سینمایی قرار داده است و همین امر نیز بسیاری از اندیشمندان را نسبت به وی بدبین کرده و می‌کند. با وصف این، باید پذیرفت که ژیژک چه به دلیل نظریاتش و چه به دلیل پیامدهای این نظریات که امروز در هزاران کتاب و مقاله و نوشته‌ی علمی و مطبوعاتی و سایت‌های فلسفی و اجتماعی و غیره به چشم می‌خورد، به احتمال بالا، پدیده‌ای پایدار در سپهر فکری قرن ما باقی خواهد ماند.*
 
 
منابع:
 .1http://www.bashgah.net/fa/category/show/61633
2. دالی، گلین (1387)، گشودن فضای فلسفه: گفت‌وگوهایی با اسلاوی ژیژک، ترجمه‌ی مجتبی گل‌محمدی، تهران، گام نو.
 .3http://vista.ir/article/255862
4. ژیژک، اسلاوی (1385)، به برهوت حقیقت خوش آمدید، ترجمه‌ی فتاح محمدی، زنجان، هزاره‌ی سوم.
5. کوثری، مسعود و نجاتی حسینی، سید محمود (1386)، «اسلاوی ژیژک و آمریکایی شدن زیست‌جهان ما»، رهیافت‌های سیاسی و بین‌المللی 11، ص 61-84.

 

*برهان/انتهای متن/

نظرات بینندگان

ارسال نظر