صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

هشت وزیر در برزخ «کارت زرد»

در حالی که امروز منتقدان وزیر اقتصاد در بهارستان در سودای دادن سومین کارت زرد به او هستند، هشت وزیر دیگر کابینه باید خود را برای فرار از کارت زرد مجلسی‌ها آماده کنند؛ کارت زردهایی که تا حالا کابینه یازدهم دریافت ١١ تا از آنها را تجربه کرده است.

کد خبر: 21851

گزارش «اعتماد» از سوالاتی که در دستور کار صحن علنی مجلس هستند
هشت وزیر در برزخ «کارت زرد»
 

  احسان بداغی/ در حالی که امروز منتقدان وزیر اقتصاد در بهارستان در سودای دادن سومین کارت زرد به او هستند، هشت وزیر دیگر کابینه باید خود را برای فرار از کارت زرد مجلسی‌ها آماده کنند؛ کارت زردهایی که تا حالا کابینه یازدهم دریافت ١١ تا از آنها را تجربه کرده است. همین هفته گذشته معاون نظارت مجلس در جزییات گزارش نظارتی بهارستان از عملکرد دولت در سه ماه پایانی سال ٩٣ از طرح هزار و دو تذکر و همین‌طور ٣٠٩ سوال از اعضای کابینه اشاره کرده بود؛ سوالاتی که تعداد آنها آنقدرها هست تا وزرای کابینه چندان دل به قانع شدن نمایندگان و خارج شدن سوالات از دستور کار نبندند. مجلس نهم تا اینجا نشان داده که به اندازه کافی برای دادن کارت زرد به وزرا نماینده پای کار دارد. وزرا هر چقدر هم در توجیه نمایندگان میانه‌روتر مجلس موفق باشند، بعید است از پس مخالفان سرسخت دولت بربیایند. یک آمار از میان آمارهای متعدد مربوط به سوالات نمایندگان از وزرا می‌تواند خیلی چیزها را مشخص کند؛ آماری که همین چندی پیش مجید انصاری، معاون پارلمانی رییس‌جمهوری داده بود؛ ٨٠ درصد سوالات از وزرا توسط تنها ٤٠ نماینده طرح شده است؛ ٤٠ نماینده‌ای که مشخصا در صف مقدم مقابله با دولت هستند و همگی ذیل سایه فراکسیون اصولگرایان در مجلس به سر می‌برند. با این وجود هر چند سهم این عده در طرح سوال از وزرا و کشاندن آنها به مجلس بسیار بیش از دیگران است اما در مقابل وقتی آمارهای مربوط به ١١ کارت زردی که دولتی‌ها از مجلس نهم دریافت کرده‌اند بررسی می‌شود مشخص می‌شود که اعضای فراکسیون رهروان هم چندان کمتر از فراکسیون اصولگرایان که «نزدیک به جبهه پایداری» معرفی می‌شوند در دادن کارت زرد به وزرا سهم نداشته‌اند. تا اینجا از میان ١١ کارت زردی که دولتی‌ها گرفته‌اند پنج کارت زرد حاصل سوال یکی از رهروانی‌ها و قانع نشدن او در صحن علنی و پنج تا هم سهم فراکسیون اصولگرایان است. در یک مورد یعنی کارت زرد به رضا فرجی‌دانا، وزیر سابق علوم ٢٣ نماینده سهیم بودند که البته ٢٠ نفر از آنها در عضویت فراکسیون اصولگرایان قرار دارند. این البته جدا از آرایی است که طیف منتقد دولت فراکسیون رهروان چه در جریان دادن این کارت‌های زرد و چه استیضاح فرجی‌دانا به سبد مخالفان دولت ریخته است.

از تهدید به استیضاح تا قسم رفاقت

امروز هم وزیر اقتصاد با سوال دو نماینده فراکسیون رهروان باید با کارت زرد سوم دست و پنجه نرم کند؛ بهروز نعمتی و سیدهادی حسینی؛ دو نماینده‌ای که پیش از این در حمایت از دولت بارها در صحن مجلس خودی نشان داده بودند. حالا اما جریان جدال آنها با وزیر اقتصاد با روایتی که محمدرضا خباز از یکی از جلسات مجلس داشته قدری جالب شده است. معاون امور تقنینی معاونت پارلمانی رییس‌جمهوری روز یکشنبه به خبرگزاری ایلنا گفته است: «چهارشنبه هفته گذشته در جلسه مجلس با یکی از معاونان وزرا، نماینده‌ای با حالت افروخته وارد جلسه شد و خطاب به این معاون پارلمانی عنوان کرد چرا وزارتخانه شما با انتقال یکی از کارمندانش به وزارتخانه دیگر موافقت کرده و این فرد امروز در حوزه انتخابیه بنده مستقر شده است. این نماینده در ادامه با حالت تهدیدآمیزی به معاون پارلمانی مربوطه گفت که اگر این تصمیم خود را لغو نکنید برگه استیضاح وزیر شما در دستانم است و ظرف ۴۸ آن را به هیات رییسه مجلس تحویل خواهم داد.» یک روز بعد از این سخنان، بهروز نعمتی، نماینده‌ای که قرار است امروز با سوال او وزیر اقتصاد در آستانه کارت زرد سوم قرار بگیرد دست به موضع‌گیری زد که بی‌شباهت به رفع اتهام در خصوص سخنان روز یکشنبه خباز نبود. او گفت که «بنده با وزیر اقتصاد دوست هستم و بینی و بین‌الله با وی مشکل شخصی ندارم. بنده فقط منتقل‌کننده خواسته مردم هستم و قبل‌تر در جلسه‌ای که با حضور وزیر اقتصاد در کمیسیون داشته‌ایم، از وی این مساله را سوال کردم.» این اظهارنظر احتمال این را که در جلسه علنی امروز، این عضو هیات رییسه مجلس بعد از پاسخ‌های طیب‌نیا اعلام کند که از توضیحات او قانع شده و سوالش را به رای عمومی نگذارد، بسیار بالا برده است. هر چه باشد منتقدان دولت به خوبی نشان داده‌اند که سخت مشتاق دادن کارت‌های زرد بیشتری به دولتی‌ها هستند. خصوصا به وزیری که قبلا دو کارت زرد در کارنامه داشته و کارت زرد سوم می‌تواند بهانه خوبی برای استیضاح وی فراهم آورد.

سکانس‌های بعدی سریال سوالات

علی طیب‌نیا اگر امروز با هر نتیجه‌ای بهارستان را ترک کند باز هم نگرانی‌ها پابرجاست؛ هم برای او و هم برای دولتی‌ها. او در آینده نزدیک باید باز هم به مجلس بیاید تا در صحن علنی به سوال فتح‌الله حسینی پاسخ دهد؛ سوالی که همچنان خطر دریافت کارت زرد بیشتر را برای او زنده نگه می‌دارد. به جز وزیر اقتصاد هفت وزیر دیگر روحانی هم باید خود رابرای حضور در صحن علنی آماده کنند. مجموعا ١٤ سوال دیگر در دستور کار صحن علنی مجلس قرار دارد که مربوط به هشت وزیر می‌شود. در این میان وزیر نیرو با چهار سوال و وزیر کشور با سه سوال بیشترین سهم را دارند و بیشترین خطر را برای به هم ریختن اوضاع خود احساس می‌کنند. همچنین از بین این هشت وزیر هم‌اکنون طرح استیضاح سه نفر در انتظار اعلام وصول هیات رییسه است؛ وزرای نیرو، صنعت و کار. پراکندگی نمایندگان سوال‌کننده به لحاظ مشی سیاسی نشان می‌دهد که از میان ٣٢ نماینده‌ای که این سوالات را طرح کرده‌اند، ١٤ نفر عضو فراکسیون اصولگرایان، ١٧ نفر عضو فراکسیون رهروان و یک نفر هم عضو هر دو فراکسیون سیاسی مجلس هستند. به جز این، در سه ماه آخر سال گذشته در جلسات کمیسیون‌های تخصصی مجلس در ١٠ مورد نمایندگان اعلام کردند که از پاسخ‌های وزرا به سوالات خود قانع نشده‌اند و این سوالات هم باید برای طرح در صحن علنی تعیین و تکلیف شوند. نیمی از این سوالات مربوط به وزیر اقتصاد می‌شود و وزرای کشور و صنعت هم هر کدام دو مورد را به خود اختصاص داده‌اند. با این تفاسیر دولت نه خیلی می‌تواند برای نگه داشتن کارت‌های زرد خود در همین حد و حدود دل ببندد و نه روی همکاری فراکسیون رهروان حساب چندانی باز کند. فراکسیونی که از دوران استیضاح فرجی‌دانا شکاف خود به سود منتقدان دولت را آشکار کرد و آمار مربوط به سوالات و کارت‌های زرد نیز چیزی جز همسویی طیف قابل توجهی از این مجموعه با منتقدان سرسخت دولت را نشان نمی‌دهد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر