صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

پايان عصر 12 ساله مهدي چمران در شوراي عالي استانها/ رييس جديد کيست؟

مهدي چمران، رئيس شوراي شهر تهران، رياست شوراي عالي استانها را پس از 12 سال واگذار کرد و انتخاب امسال را به نامزد گمنامي از استان خراسان رضوي باخت.

کد خبر: 2183

متن پيش رو در خبرآنلاين منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

مهدي چمران، رئيس شوراي شهر تهران، رياست شوراي عالي استانها را پس از 12 سال واگذار کرد و انتخاب امسال را به نامزد گمنامي از استان خراسان رضوي باخت.

بالاخره مهدي چمران پس از 12 سال نشستن بر صندلي رياست شوراي عالي استانها، کنار رفت. او که در سال گذشته هم نتوانسته بود از پس احمد مسجدجامعي در رقابت رياست شوراي شهر تهران برآيد، امسال غلامرضا بصيري پور هم نگذاشت چمران به صندلي 12 ساله خود تکيه کند و با 42 راي توانست به آراي 32 رايي چمران غلبه کند و به جاي او بنشيند.

چمران در شوراي عالي استان ها چه کرد و چه ها نکرد؟

مهدي چمران، فوق ليسانس معماري که توانسته بود از دوره دوم شوراي شهر تهران، پايگاه سنتي شوراها را براي خود حفظ کند، در 12 سال اخير حضورش در شوراي عالي استانها، عملکردي که نشان دهد اين شورا توانسته شان و جايگاه قانوني و واقعي خود را در کشور پيدا کند، نشان نداد.

طبق قانون اساسي، شوراي عالي استانها، تنها نهادي است که مي تواند مانند قوه مجريه، به مجلس شوراي اسلامي به صورت مستقيم، لايحه قانوني بفرستد و درخواست قانونگذاري کند. اين توان و جايگاهي است که در قانون اساسي، براي هيچ نهاد ديگري پيش بيني نشده است، ولي عملکرد چمران در طي 12 سال اخير، نشان داده از اين توان و جايگاه قانوني، استفاده بجا و شايسته اي نشده است.

از جمله اينکه منتقدان چمران در شوراي عالي استانها مي گويند بايد اين شورا، با تقديم لايحه "مديريت يکپارچه شهري" به مجلس شوراي اسلامي، اختيارات 23 گانه اي که قانون براي شوراهاي شهر و روستا تعيين کرده را به صورت قانوني، به دست مي آورد، ولي تعلل 12 ساله اين منتخب مردم تهران، نتوانست مشکل شوراها را حل کند.

از سوي ديگر، مهدي چمران با استفاده از جايگاه شوراي عالي استانها، مي توانست در طي بيش از يک دهه، جايگاه شوراهاي استاني را نيز ارتقا بخشد، ولي در طول ساليان گذشته، شوراهاي استاني به دليل اينکه قادر به انتخاب مسئولان استان نبودند، هرگز در مديريت کلان استانها به بازي گرفته نشدند.

اوج بي اعتنايي را مي توان در رفتار دولت دهم نسبت به شوراهاي استاني ديد. زماني که از حضور اعضاي شوراهاي استاني در جلسات شوراهاي اداري استان، جلوگيري به عمل آمد و حتي يکي از اعضاي شوراي استان سيستان و بلوچستان در اين باره به خبرآنلاين اعلام کرد که ادارات و سازمانهاي دولتي در استانها، تمايلي ندارند اعضاي شوراي استاني را به داخل جلسات خود راه دهند.

منتقدان چمران معتقدند بزرگترين تاثيري که چمران در زمان مديريت 12 ساله خود در شوراي عالي استانها گذاشت، افزايش تقابل دولت وقت با شهرداري دوران قاليباف بود. مواضع او در حمايت نهان از يار ديرين خود در شهرداري تهران يعني محمود احمدي نژاد، باعث شد محمدباقر قاليباف، شهردار تهران از بي تاثيري شوراي عالي استانها، انتقاد کند و چمران نيز براي جبران اين کم کاري، عرصه را براي عمليات مختلف قاليباف در شهرداري تهران، باز گذاشت، عملياتي که هم اکنون شهروندان تهراني شاهد ثمرات آن هستند؛ فروش تراکم بي اندازه، تخريب گسترده باغات و فضاي سبز براي احداث ساختمان و ترافيک کوري که با وجود ساختن بزرگراه ها و پل هاي معظم، همچنان شهروندان را در چنگ خود اسير کرده.


غلامرضا بصيري پور و همراهي دولت

رئيس جديد شوراي عالي استانها، از خراسان رضوي آمده. کسي که توانست چمران را در رقابت نفسگير صبح امروز با اختلاف 10 راي (42 به 32) مغلوب کند. او که پيش از اين در شوراي عالي استانها به صورت نامزد سايه، سياستهاي چمران را مورد نقد قرار مي داد، اکنون اميدوار است با همراهي دولت يازدهم، بخشي از مشکلات تلنبار شده در 12 سال اخير شوراها را رفع و رجوع کند.

شايد اوج همدلي و تعامل دولت با شوراي عالي استانها را بتوان در ضيافت شام ديشب نامزدهاي امروز در گردونه رقابت رياست اين نهاد، ديد. جايي که محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت و معاون نظارت و برنامه ريزي رئيس جمهور به عنوان مهمان عالي رتبه اين ضيافت حضور يافت و با تاکيد بر حل مشکلات تلنبار شده شوراها در 12 سال اخير، از مساعد دولت براي همراهي نهاد شوراها در سراسر کشور خبر داد.

برخاستن چمران از صندلي شوراي عالي استانها و انتخابات شوراي شهر تهران

امروز، شايد نقطه اوج فواره اي بود که مهدي چمران در سالهاي اخير به آن رسيده بود. او که توانست در انتخابات شهريورماه امسال با غلبه بر احمد مسجدجامعي به صندلي رياست شوراي شهر تهران، بازگردد، اوج قدرشناسي خود را نسبت به آرايي که گرفته بود، با حمايتهاي آشکار و نهان از حسين رضازاده، عضو شوراي شهر و رئيس فدراسيون وزنه برداري براي حضور اين قهرمان ورزشي در دو شغل نشان داد.

ولي وقتي وزير ورزش و رئيس سازمان بازرسي کل کشور با اعلام اينکه طبق قانون نمي تواند يک فرد، دو شغله باشد، به مجلس رفت تا با دوستان خود براي نگهداشتن رضازاده، لابي کند. با وجودي که هنوز انتخابات رياست فدراسيون وزنه برداري فرانرسيده، اخطارهاي مکرري که وزارت ورزش و سازمان بازرسي کل کشور به اين حامي چمران دادند، به نظر مي رسد رضازاده نيز از شوراي شهر رفتني باشد و دولت چمران تا انتخابات بعدي هيات رئيسه شوراي شهر (شهريور 94) مستاجل شود.

در اين بين، نقش انتخابات مجلس شوراي اسلامي و احتمال رفتن برخي از ياران چمران از شورا به مجلس را نيز نمي توان منکر شد. اعضايي مانند پرويز سروري، مرتضي طلايي، عبدالمقيم ناصحي و برخي ديگر از حاميان چمران براي رفتن به مجلس لحظه شماري مي کنند و در صورت خالي شدن شورا از حاميان او، پيش بيني اينکه در سال آينده چمران قافيه را به رقيب ديگر خود در کوران رقابت هيات رئيسه شوراي شهر تهران واگذار کند، چندان مشکل نيست.

بصيري پور را بهتر بشناسيم

غلامرضا بصيري پور، رئيس جديد شوراي عالي استانها که توانست بر نشستن 12 ساله مهدي چمران روي صندلي رياست عالي اين نهاد پايان دهد. در حال حاضر رئيس شوراي شهر خراسان رضوي است.

بصيري پور تاکنون مديرکل ستاد اجراي فرمان امام (ره) در استان خراسان رضوي -شمالي- جنوبي، مدير عامل و رئيس هيئت مديره مجمع خيرين مسکن سازخراسان رضوي،نائب رئيس شوراي اسلامي شهرمشهد ورئيس کميسيون فرهنگي واجتماعي شوراي اسلامي شهر،رئيس شوراي اسلامي استان خراسان،مشاور اجرايي استاندار خراسان،مدير کل امور اجتماعي و انتخابات استانداري خراسان، نماينده تام الاختيار و مدير کل منطقه 2 خراسان،نائب رئيس هيات مديره و قائم مقام شرکت عمران و مسکن شرق ايران، مديرعامل موسسه خيريه حمايت از بيماران آسيب پذير توس، رئيس هيئت مديره شوراي عالي خانه خيرين استان خراسان رضوي، رئيس هيئت مديره مرکز آموزشي عترت مطهر،فرماندار مشهد در 5 سال، فرماندار انديمشک-کرمانشاه-دزفول دردوران دفاع مقدس،رئيس هيئت ورزشي باستاني و کشتي پهلوي،رئيس هيئت ورزشهاي بيماران خاص، رئيس هيئت مديره بنياد خيرين جامعه المصطفي، مسئول ستاد هفته دفاع مقدس استان در سال هاي 71 و 72،مسئوليت ستاد استقبال از ازادگان سرافراز استان خراسان، رئيس هيئت مديره سراي توانمند سازي طليعه زندگي (خانه سبز سابق)،رئيس هيئت مديره مجمع خيرين ستادعتبات و عاليات بوده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر