صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

داريوش قنبري: پايگاه راي روحاني، اصلاح‌طلبي است

هدف اصلي تشکيلات اميد ايرانيان که زيرنظر آقاي عارف فعاليت مي‌کند، اين است که وحدت را در ميان اصلاح‌طلبان تقويت کند. آقاي عارف هم شخصا بارها اعلام کرده است که به‌دنبال راه‌اندازي تشکيلات جديدي نيست و هدف وي، تقويت انسجام و وحدت در اردوگاه اصلاح‌طلبان است. اميد ايرانيان تلاش مي‌کند جريان‌هاي مختلف اصلاح‌طلب را به يکديگر نزديک کند و مانع اين شود که اختلافاتي در ميان اصلاح‌طلبان ايجاد شود.

کد خبر: 2182

متن پيش رو در مثلث منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

داريوش قنبري از فعالان سياسي اصلاح‌طلب و سخنگوي فراکسيون اصلاح‌طلبان مجلس هشتم مي‌گويد: «ديدگاه عموم شخصيت‌هاي مطرح اصلاح‌طلب نسبت به تشکيلات ندا مثبت بوده و آنها از ايجاد اين تشکيلات جديد در جريان اصلاح‌طلب استقبال کردند.» وي معتقد است که باتوجه به توقف فعاليت برخي تشکل‌هاي اصلاح‌طلب، اين نياز احساس مي‌شد که چنين تحولي در فضاي سياسي کشور ايجاد شود و تشکل‌هاي جديدتري پديد بيايد. اين فعال سياسي اصلاح‌طلب تاکيد مي‌کند که ندا تشکلي مانند ساير تشکل‌هاي اصلاح‌طلب است و در کنار تشکل‌هايي همچون اميد ايرانيان و کارگزاران، از بازوهاي تشکيلاتي جريان اصلاح‌طلب محسوب مي‌شود. قنبري همچنين مي‌گويد که تشکيل ندا، به معناي تقويت اصلاح‌طلبان است.

وضعيت تشکيلات ندا را از زمان اعلام موجوديت تا امروز که مجوز رسمي فعاليت را از وزارت کشور دريافت کرده، چگونه مي‌بينيد؟

يکي از خلاءهايي که اصلاح‌طلبان دارند، ضعف تشکيلاتي است. امروز تشکل‌هايي که بتوانند متناسب با پايگاه اجتماعي اصلاح‌طلبان باشند و اين فضا را پوشش دهند، وجود ندارند و ميان پايگاه اجتماعي و تشکل‌هاي اصلاح‌طلبان، فاصله زيادي وجود دارد. در سال‌هاي گذشته فعاليت بسياري از تشکل‌ها به حالت تعليق درآمد و حتي برخي از تشکل‌هاي اين جريان، با ميل خودشان، فعاليت خود را متوقف کردند. از اين‌رو، اين نياز وجود داشت که تشکل جديدي در ميان اصلاح‌طلبان ايجاد شود. البته امروز تشکل‌هاي اصلاح‌طلب نسبتا زيادي فعال هستند و وضعيت فعلي، به اين معنا نيست که فعاليت‌هاي آنها به‌طور کامل، متوقف شده باشد. در عين حال، تشکيل يک تشکل جديد در برابر متوقف شدن فعاليت تعداد نسبتا زيادي از تشکل‌هاي اصلاح‌طلب، چندان چشمگير نيست و ما نيازمند تشکيل تشکل‌هاي جديدي در درون جريان اصلاح‌طلبان هستيم.

شما مي‌گوييد ندا مي‌تواند جايگزين تشکل‌هاي سابق اصلاح‌طلب شود، اما آنها خود را نسل دوم اصلاح‌طلبان مي‌دانند و احزاب قديمي‌تر اصلاح‌طلب، آنها را به رسميت نمي‌شناسند.

من‌ ترجيح مي‌دهم وضعيت فعلي تشکل‌هاي سياسي اصلاح‌طلب و اصولگرا، به‌گونه‌اي اصلاح شود که دو جناح فعلي تبديل به دو حزب فراگير شوند. آنچه ما در صحنه سياسي کشور با آن روبه‌رو هستيم، با واقعيت سياسي و تحزب در کشورهاي ديگر فاصله بسيار زيادي دارد. در کشورهاي ديگر، حزب اعم از جناح است و جناح‌هاي مختلف در درون احزاب شکل مي‌گيرند اما در کشور ما، جناح‌ها فراگيرتر از احزاب هستند و اين احزاب هستند که زيرمجموعه جناح‌ها ايجاد مي‌شوند. بايستي اين وضعيت به‌گونه‌اي اصلاح شود که با ‌ترمينولوژي رايج در علوم سياسي سازگاري داشته باشد و ما به سمت تشکيل احزاب فراگير حرکت کنيم. واقعيت امروز در کشور ما، عموميت داشتن جريان‌ها و جناح‌هاي سياسي نسبت به احزاب است و باتوجه به اين واقعيت که جناح‌ها نسبت به احزاب عموميت يافته‌اند، ايجاد جناح‌ها در درون احزاب امر مفيدي است؛ هر چه تعداد اين تشکل‌ها بيشتر باشد، فرصت بيشتري را براي آن جناح ايجاد مي‌کند و تا زماني‌که آن جناح، تبديل به حزب فراگيري نشده، ايرادي ندارد که احزاب متعدد ديگر به فعاليت بپردازند. اگر ما بتوانيم وضعيت فعلي را متحول کنيم، جناح‌هاي موجود، نام خود را به حزب تغيير دهند، احزاب متعدد در يکديگر ادغام شوند و يک حزب فراگير را پديد آورند، توانسته‌ايم به سوي توسعه سياسي حرکت کنيم.

آيا پديد آمدن چنين وضعيتي را در شرايط فعلي سياسي کشور و شرايط دروني اصلاح‌طلبان ممکن مي‌دانيد؟

لازمه اين کار اين است که جايگاه احزاب به لحاظ قانوني در سيستم انتخاباتي تعريف شود و سيستم انتخاباتي ما از وضعيت فعلي خارج شود. آنچه امروز با آن مواجه هستيم، نشانگر اين است که انتخاب افراد با ماهيت واقعي انتخابات در کشورهاي توسعه‌يافته، متفاوت است. در کشورهاي توسعه‌يافته، مردم هويت‌هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي مشخصي تحت ‌عنوان حزب را انتخاب مي‌کنند اما در کشور ما، انتخابات کماکان «چهره‌محور» و «شخصيت‌محور» است. اين روش، با توسعه سياسي متناسب نيست و بايد در جهتي حرکت کنيم که افراد با هويت و شناسنامه خاص خود وارد عرصه سياسي شوند. لازمه اين اتفاق، حزبي شدن انتخابات است و بايد مقدمات قانوني براي اين مساله، شکل بگيرد. يکي از خاستگاه‌هاي مهم تشکل‌هاي اصلاح‌طلب، انتخابات است و تا زماني که ميان سيستم انتخاباتي و سيستم حزبي ارتباط مستحکمي ‌ايجاد نشود، انتظار تشکيل احزاب قدرتمند، انتظار بي‌فايده‌اي است. ما بايد از اين وضعيت خارج شويم و بدانيم مديريت مناسب کشور، زماني شکل مي‌گيرد که به سمت انتخابات حزبي حرکت کنيم و مديريت سياسي، اجتماعي و اقتصادي کشور را به احزاب بسپاريم. طبيعتا احزاب نسبت به افراد پاسخگويي و احساس مسئوليت بيشتري دارند و اين مساله به فرآيند توسعه سياسي، نزديک‌تر است.

اگر موافق باشيد، باز هم مشخصا در رابطه با تشکيلات ندا صحبت کنيم. اصلاح‌طلبان از زمان اعلام موجوديت ندا تاکنون، چگونه با اين تشکيلات برخورد کرده‌اند؟

تا جايي که من با شخصيت‌هاي مطرح اصلاح‌طلب در ارتباط بودم و ديدگاه‌هاي آنها را در رابطه با ندا بررسي کردم، مي‌توانم بگويم که ديدگاه عموم آنها نسبت به اين تشکيلات مثبت بوده است. آنها از ايجاد اين تشکيلات جديد در جريان اصلاح‌طلب استقبال کردند و همان‌طور که عرض کردم، باتوجه به توقف فعاليت برخي تشکل‌هاي اصلاح‌طلب، اين نياز احساس مي‌شد که چنين تحولي در فضاي سياسي کشور ايجاد شود و تشکل‌هاي جديدتري هم پديد بيايد.

نسبت ندا با تشکيلات قديمي‌تري همچون کارگزاران و مشارکت و همچنين دولت آقاي روحاني، چگونه تعريف مي‌شود؟

همه اينها، تشکل‌هاي اصلاح‌طلبي هستند که هدفشان، حمايت از دولت آقاي روحاني است. پايگاه اصلي راي آقاي روحاني، اصلاح‌طلبان هستند؛ هرچند ايشان خودشان اين مساله را به صراحت اعلام نکرده‌اند اما ديدگاه‌ها و برنامه‌هاي ايشان به‌گونه‌اي بوده است که مورد حمايت اصلاح‌طلبان قرار گرفتند و ديدگاه‌ها و برنامه‌هاي ايشان، اصلاح‌طلبانه بوده است. هر تشکل اصلاح‌طلبي از جمله، وظيفه خود مي‌داند که از دولت آقاي روحاني حمايت کند؛ چراکه هويت دولت، هويتي اصلاح‌طلبانه است. در رابطه با تشکل‌هاي ديگر که به آنها اشاره کرديد، بايد عرض کنم که ندا تشکلي مانند ساير تشکل‌هاي اصلاح‌طلب است و در کنار آنها، از بازوهاي تشکيلاتي جريان اصلاح‌طلب محسوب مي‌شود.

آيا تشکيل ندا در کنار کارگزاران و تشکل اميد ايرانيان مي‌تواند به معناي تقويت جناح راست اصلاح‌طلبان باشد؟

خير؛ اين به معناي تقويت اصلاح‌طلبان است. هدف اصلي تشکيلات اميد ايرانيان که زيرنظر آقاي عارف فعاليت مي‌کند، اين است که وحدت را در ميان اصلاح‌طلبان تقويت کند. آقاي عارف هم شخصا بارها اعلام کرده است که به‌دنبال راه‌اندازي تشکيلات جديدي نيست و هدف وي، تقويت انسجام و وحدت در اردوگاه اصلاح‌طلبان است. اميد ايرانيان تلاش مي‌کند جريان‌هاي مختلف اصلاح‌طلب را به يکديگر نزديک کند و مانع اين شود که اختلافاتي در ميان اصلاح‌طلبان ايجاد شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر