صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

حسن بهشتي پور:

ايران بايد تماس خود با عربستان را بيشتر کند

بنابراين سياست صحيح اين است که ايران روابط خود را با کشورهاي منطقه بيشتر کند و گزارشاتي از روند تحولات به کشورهاي منطقه دهد. تلاش کند با وارد کردن اين کشورها مانع از آن شود که کشورهاي عرب منطقه ابزار فشاري براي غرب باشند. ديپلماسي ايران بايد به گونه عمل کند که کشورهاي منطقه احساس تهديد از طرف ايران نکنند و اجازه ندهد غرب از اين فضاسازي استفاده کند.

کد خبر: 218

متن پيش رو در آريا منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

ديپلماسي ايران بايد به گونه عمل کند که کشورهاي منطقه احساس تهديد از طرف ايران نکنند.
حسن بهشتي پور،کارشناس مسائل بين الملل، درباره مذاکرات هسته اي ژنو گفت:مذاکرات جنبه حقوقي و کارشناسي خواهد داشت و از لحاظ سياسي مسئله را بررسي مي کنند و تلاش خواهند کرد تا 10 اسفند به يک توافق سياسي دست پيدا کنند تا فرصتي باشد ايران و1+5 از اسفند تا تيرماه 94 در مورد توافق جامع هسته اي به لحاظ فني جزئيات را در 3 ماه بعد بررسي کنند. به عبارت ديگر تا اسفند بر روي کليات و مسائل سياسي به توافق مي رساند و از اسفند به بعد درباره جزئيات بحث مي کنند و نگارش متني را که پرانتزهاي متعدد داشته وعملا متوقف شده است را از سر مي گيرند.
وي افزود:در صورتي که طرف آمريکايي از خود انعطاف نشان دهد توافق دست يافتني است ضمن آنکه ايران در دور قبلي پيشنهاداتي را مطرح کرده است اما جزئيات اين پيشنهادات مشخص نيست. آمريکا بايد نشان دهد که به دنبال دستيابي به توافق است. از طرف ديگر رژيم صهيونيستي نيز بايد مهار شود. اسرائيل در يک ويدئو کنفرانس به صراحت اعلام کرد که تلاش نمود تا مذاکرات به نتيجه نرسد و به دنبال تمديد مذاکرات بود.در نهايت منطقي به نظر مي رسد که به يک راهکاري که مورد توافق دو طرف باشد، برسند.
اين کارشناس تصريح کرد:آمريکا تصور مي کند مي تواند از تحريمها به عنوان ابزار فشار استفاده کند و نمي خواهد اين ابزار را از دست بدهد. ايران در داخل کشور بايد به گونه اي برنامه ريزي کند تا اين ابزار را از دست آمريکايي ها بگيرد و نشان دهد ابزار تحريم کارآمد نيست و نمي تواند به نتيجه برسد. ايران مي تواند توليدکننده نفت باشد بدون آنکه اتکا اقتصاد کشور بر روي نفت باشد. در مجموع اگر غرب ببيند ايران اقداماتي را انجام مي دهد که تحريمها را ناکارآمد مي کند در اين زمان است که غرب در مواضع خود تجديدنظر خواهد کرد و در راستاي حصول توافق حرکت خواهد کرد.
بهشتي پور تصريح کرد: اگر ايران و1+5 به توافق برسند و آمريکا اين توافق را امضا کند، کنگره به چند دليل مجبور است به آن وفادار باشد زيرا در آن وقت کنگره در مقابل دولت آمريکا قرار مي گيرد. اروپا با کنگره همکاري نخواهد کرد چون فرض بر آن است که اتحاديه اروپا توافق هسته اي را امضا کرده است متحدين آمريکا در اين خصوص خود را با کنگره هماهنگ نمي کند و کنگره عملا در انزوا قرار خواهد گرفت.
وي افزود: دوم آنکه اگر توافق حاصل شود ايران احتمالا اين توافق را به شوراي امنيت مي برد و شوراي امنيت آن را تاييد مي کند که در اين صورت به لحاظ حقوق بين الملل مستمسکي ندارد که کنگره بخواهد مصوباتي داشته باشد که مخل روند مذاکرات باشد. سوم آنکه رئيس جمهور آمريکا طبق قانون اساسي به حد لازم از اختيارات برخوردار است که اگر کنگره آمريکا مصوبات جديدي داشته باشد بتواند اين مصوبات را وتو کند. براي نقض وتو رئيس جمهور آمريکا به دو سوم راي نمايندگان مجلس و کنگره نياز است که اين ميزان راي در اختيار جمهوريخواهان نيست.
بهشتي پور بيان داشت:بنابراين مي توان اعتماد لازم را داشت که اگر توافق هسته اي امضا شد کنگره نمي تواند توافق را نقض کند. اما مهم آن است که توافق حاصل شود و کاخ سفيد به اين برسد که دست از همسويي با رژيم صهيونيستي بردارد و به سمت حصول توافق جامع گام بردارد که فرض بسيار دشوار اما شدني است.
وي گفت:اسنادي که ويکي ليکس افشا کرد و مذاکراتي که ترکي فيصل مقام امنيتي عربستان با پوتين داشت نشان مي دهد عربستان ناراضي است اما عربستان در جايگاهي نيست که بتواند مانع توافق هسته اي شود، مي تواند کارشکني کند اما از اقتدار بين المللي برخوردار نيست که جلوي روند مذاکرات را بگيرد و مانع توافقي شود که در يک سوي آن 6 وزير اروپايي حضور دارند.
بهشتي پور تاکيد کرد:طرف ايراني بايد تماس خود را با عربستان بيشتر کند و توضيح دهد که ايران تهديدي براي کشورهاي منطقه نيست.عربستان ايران را به عنوان رقيب نگاه مي کند و تقويت موقعيت ايران را تهديدي براي خود مي دانند و ايران بايد نشان دهد که قصد تهديد کشورهاي منطقه را ندارد و اصولا فعاليت صلح آميز هسته اي ايران تعارضي با اين کشورها ندارد و اين کمک مي کند به اينکه آمريکا، انگليس و فرانسه نتوانند از تضاد بين ايران و کشورهاي منطقه به نفع خود استفاده کنند.
وي در پايان افزود:طي چند سال گذشته غرب تحت عنوان ايران هراسي سلاح هاي جنگي به کشورهاي عرب منطقه فروخته است بنابراين سياست صحيح اين است که ايران روابط خود را با کشورهاي منطقه بيشتر کند و گزارشاتي از روند تحولات به کشورهاي منطقه دهد. تلاش کند با وارد کردن اين کشورها مانع از آن شود که کشورهاي عرب منطقه ابزار فشاري براي غرب باشند. ديپلماسي ايران بايد به گونه عمل کند که کشورهاي منطقه احساس تهديد از طرف ايران نکنند و اجازه ندهد غرب از اين فضاسازي استفاده کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر