صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

روزنامه امريکن اسپکتاتور (Spectator)

اوباما خيال مي‌کند تهران يک روستاست!

«متاسفانه بايد به اوباما بگويم ايران در حال حاضر يک قدرت موفق منطقه اي است که در عراق و سوريه اعمال نفوذ مي کند.» روزنامه امريکن اسپکتاتور (Spectator) طي يادداشتي به نقد اظهارات اوباما در مصاحبه اخيرش با راديو ملي آمريکا (NPR) پرداخت.

کد خبر: 2170

جام نيوز/ متن پيش رو در جام نيوز منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

«متاسفانه بايد به اوباما بگويم ايران در حال حاضر يک قدرت موفق منطقه اي است که در عراق و سوريه اعمال نفوذ مي کند.»
روزنامه امريکن اسپکتاتور (Spectator) طي يادداشتي به نقد اظهارات اوباما در مصاحبه اخيرش با راديو ملي آمريکا (NPR) پرداخت.

در اين نوشتار که تحت عنوان "يادداشتي براي اوباما: ايران هم اکنون يک قدرت منطقه‌اي موفق است" منتشر شد، نگارنده با توهم آميز خواندن اظهارات اوباما، به اين قسمت از سخنان وي اشاره مي‌کند که گفته: «وقتي که من به عنوان رئيس جمهور شروع به فعاليت کردم، کشورهاي جهان اتفاق نظر نداشتند و ايران در حال استفاده از اين شرايط بود؛ اما در حال حاضر جهان متحد شده است و اين به دليل اقداماتي است که ما انجام داده ايم. ايران اکنون منزوي شده است.
آن‌ها يک راه براي خروج از انزوا دارند و بايد از آن استفاده کنند. چرا که اگر اين کار را انجام دهند -با توجه به استعدادهاي باورنکردني و منابع و مهارت هايي که در ايران وجود دارد- مي توانند يک قدرت منطقه‎اي بسيار موفق باشند که در عين حال به قوانين و هنجارهاي بين المللي پايبند هستند و اين براي همه خوب خواهد بود؛ براي آمريکا خوب خواهد بود، براي منطقه خوب خواهد بود و از همه مهمتر براي ايران خوب خواهد بود.»

نگارنده سپس در اين رابطه مي نويسد: «[با شنيدن حرف هاي اوباما] به ياد صحنه‎اي از يک فيلم افتادم که بازيگر از شخص مقابلش مي‎پرسيد: "به من بگو آسمان در دنياي تو چه رنگي است؟" اوباما در دنياي خود خيال مي‌کند ايران منزوي شده است؛ همانطور که گمان مي‌کند روسيه منزوي است. اما آخرين باري که من بررسي کردم، روسيه، کريمه را به خاک خود ملحق کرده و به اوکراين نيروي نظامي اعزام کرده بود.»

در ادامه اين نوشتار آمده است: «متاسفانه بايد به اوباما بگويم، ايران در حال حاضر يک قدرت موفق منطقه‌اي است که در عراق و سوريه إعمال نفوذ مي‌کند.»

نگارنده، عزم و اراده اوباما براي دستيابي به توافق هسته اي با ايران "آن هم به هر قيمت ممکن" را دليلي روشن بر موفقيت ايران خوانده و در ادامه مي‎نويسد: «در صورتي که ايران به سلاح هسته‎اي دستيابي پيدا کند، از يک قدرت موفق منطقه‎اي به يک قدرت جهاني تبديل خواهد شد.»

در انتهاي اين يادداشت آمده است: «ما نمي‎توانيم از اوباما انتظار زيادي داشته باشيم؛ او گمان مي‎کند که تهران يک روستاست!»

نظرات بینندگان

ارسال نظر