صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

آیا کليد «اوباما» در قفل برقراري سومين رابطه ديپلماتيک مي‌چرخد؟

پس از ارتقاي روابط ديپلماتيک واشنگتن و ميانمار، تماس تلفني تاريخي رئيس‌جمهوري آمريکا با «حسن روحاني» و امضاي توافقنامه ژنو پس از 11 سال مناقشه، کليد «باراک اوباما» در قفل 50 ساله روابط خصمانه با «کوبا» نيز چرخيد.

کد خبر: 215

متن پيش رو در نامه نيوز منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

ديپلماسي «اوباما» در قبال پرونده سوريه، ميانمار، پرونده‌ هسته‌اي ايران و اکنون کوبا، دورنماي روشن‌تري از حصول توافق برد-برد در قبال مذاکرات هسته‌اي به دست مي‌دهد.
پس از ارتقاي روابط ديپلماتيک واشنگتن و ميانمار، تماس تلفني تاريخي رئيس‌جمهوري آمريکا با «حسن روحاني» و امضاي توافقنامه ژنو پس از 11 سال مناقشه، کليد «باراک اوباما» در قفل 50 ساله روابط خصمانه با «کوبا» نيز چرخيد.
6 سال از حضور نخستين رئيس جمهور رنگين پوست آمريکا در کاخ سفيد مي‌گذرد و سياست خارجي آمريکا در اين دوران دست خوش تغييرات چشم‌گيري شد.

واشنگتن نيروهاي خود را پس از نزديک به يک دهه اشغال عراق، از اين کشور بيرون کشيد، روابط ديپلماتيک خود با ميانمار يا برمه سابق را پس از 40 سال ارتقاء داد، پاي ميز مذاکرات محرمانه نخست با ايران و سپس با کوبا نشست و پس از امضاي توافقنامه تاريخي ژنو، اکنون برگ ديگري از سياست خارجي حضور دموکرات ها بر مسند قدرت را ورق زد تا سرنوشت دور بعدي انتخابات رياست جمهوري آمريکا بيش از گذشته مبهم شود.

ديپلماسي و گفت‌وگو اگرچه اولويت روي ميز سياست خارجي واشنگتن در 6 سال گذشته است اما دولت آمريکا در دوران حضور اوباما در قدرت از سوي بسياري از منتقدان به ضعف، شکست و ناتواني در پيش برد سياست هاي مورد نظر اين کشور متهم مي‌شود؛ متحدان آمريکا در خاورميانه و رژيم صهيونيستي واشنگتن را به شکست در اعمال فشار عليه ايران براي کنار گذاشتن برنامه هسته اي و در مقابل، نشستن با اين کشور پشت ميز مشترک مذاکرات از يک سو و از سوي ديگر ترجيح معامله با دولت سوريه با گزينه حمله نظامي به اين کشور متهم مي‌کنند؛ 2 موضوعي که با شکست مذاکرات صلح فلسطين و رژيم صهيونيستي از يک سو و ظهور و گسترش داعش در خاورميانه از سوي ديگر همراه شد و پايه هاي شکست دموکرات‌ها در انتخابات ميان دوره اي کنگره آمريکا را رقم زد.

به گفته تحليلگران، ظهور داعش در سوريه و گسترش حملات وحشيانه اين گروه تروريستي در عراق و تهديدات بي حد و مرز اين گروه تروريستي در آمريکا و اروپا را مي‌توان مفتضحانه ترين شکست اوباما در پيشبرد سياست هاي منطقه اي اين کشور در خاورميانه خواند؛ تاجايي که پس از بريده شدن سردومين روزنامه آمريکايي به دست داعش، اوباما ائتلاف نظامي منطقه اي و جهاني تشکيل داد تا گروهي را شکست دهد که تا چند ماه پيش، از آن در مقابل دولت اسد در سوريه حمايت مي‌کرد.

تشديد بي ثباتي در خاورميانه و عراق، منتقدان سرسخت تر از گذشته اي را براي اوباما در کنگره دست و پا کرد؛ بسياري از مردان کنگره آمريکا بر اين باور بودند که اگر واشنگتن سربازان خود را از عراق بيرون نمي‌کشيد، داعش نمي توانست با شکست نيروهاي تازه کار عراق مرزهاي جغرافيايي خود را گسترش دهد و خلافت تشکيل دهد و هزاران غربي را به جبهه هاي جهاد در عراق و شام بکشاند.

اوباما سرخورده از بخش عمده‌اي از سياست هاي خود در خاورميانه، اما همچنان بر «گفت‌وگو» تاکيد کرد؛ واشنگتن مذاکرات محرمانه اي را با ايران آغاز کرد و توانست با تکيه بر ديلماسي و همزمان با روي کار آمدن دولت ميانه رو حسن روحاني، به نخستين تفاهم هسته اي با ايران دست پيدا کند و در ميان انتقادات و اعتراضات گسترده اي در کنگره، کشورهاي عربي منطقه و اسرائيل، در مسير خاتمه دادن به قائله هسته اي ايران قدم بردارد و براي نخستين بار پس از قطع کامل روابط با ايران پس از انقلاب 57 با رئيس جمهوري ايران تلفني صحبت کند.

اوباما همين مسير را در قبال کوبا هم تکرار کرد؛ از يک سال پيش با ميانجگري کانادا و واتيکان مذاکرات محرمانه اي را با کوبا آغاز و چهارشنبه شب، رهبران دو کشور از سر گيري روابط ديپلمايتک را پس از 50 سال تخاصم اعلام کردند. اوباما در اين باره گفت: تصميم گرفتيم سياست قديمي براي انزواي کوبا را پايان بدهيم، سياستي که نتوانست در کوبا تغييري ايجاد کند.

آمريکا در 6 سال گذشته از نقش ايده آل خود در رهبري جهان به يکي از بازيگران بين المللي تغييرموضع داد؛ تغييري که اگرچه منتقدان و مخالفان بسياري دارد اما «ديپلماسي» و «گفت‌و گو» را پررنگ تر کرد تا دورنمايي مذاکرات براي حل پرونده هسته اي ايران روشن تر از گذشته شود و در کنار توافق برد-برد، راه براي حل ديگر اختلافات هموارتر.

نظرات بینندگان

ارسال نظر