صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

شرق: اعتدال؛ نياز امروز، ضرورت فردا

ترديدي نيست که دولت‌يازدهم با توکل به عنايات حضرت احديت و اتکا به آراي مردمي از اين مرحله سربلند عبور خواهد کرد و در مقابل جريان‌هاي افراطي و تماميت‌خواه هرگز جانب اعتدال را رها نمي‌کند چرا که اعتدال، اعتقاد دولت‌يازدهم و باور عمومي جامعه ايران است. اعتدال نياز امروز و ضرورت فرداي ماست.

کد خبر: 2148

متن پيش رو در روزنامه شرق منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

پيش از آنکه به اين بحث پرداخته شود که اعتدال يک‌گفتمان است يا يک‌روش حکمراني، بايد گفت در وهله اول اعتدال يک‌فضيلت است؛ فضيلت فردي، اخلاقي، ديني و اجتماعي. بنابراين تلاش براي رسيدن به اعتدال هم يک‌فضيلت اخلاقي است.

اقبال مردم عزيز کشورمان در انتخابات يازدهم رياست‌جمهوري به گفتمان حجت‌الاسلام‌والمسلمين دکترحسن روحاني و راي به شعار محوري «اعتدال» بيانگر اين واقعيت است که «اعتدال» مناسب‌ترين پاسخ به مطالبات و نيازهاي امروز جامعه ايراني است؛ جامعه‌اي که هشت‌سال پرهزينه را نسبت به رفتارهاي افراطي و تفريطي گذشته با سختي و مرارت پشت‌سر گذاشت.
خوشبختانه اين شعار محوري که با پاسخ مثبت جامعه روبه‌رو شد، از همان آغاز کار دولت يازدهم، مبنا و اساس رويکردها و برنامه‌ريزي‌هاي دولت قرار گرفت و امروز شاهد فراگيري اعتدال در همين مدت کوتاه هستيم. درواقع مي‌توان گفت در قبال فضاي خاص سياسي که در دوره قبل وجود داشت، فراگيري «گفتمان اعتدال» فضاي تازه‌اي براي تنفس آزاد سياسي گشوده است. آثار فراگيري اين گفتمان را مي‌توان چنين برشمرد:
در عرصه سياسي شاهد وفاق ملي، نشاط سياسي، مشارکت گسترده مردم، تغيير در فضاي سياسي و نيز ايجاد امنيت نسبي سياسي هستيم. در عرصه‌هاي اجتماعي شکاف دولت- ملت تا حدودي ترميم و در بسياري موارد، موجب کاهش آن شده است. ضمن آنکه با افزايش سرمايه اجتماعي، احساس اميد به آينده رو‌به‌فزوني گذاشته است. اين روند در ادامه، موجب ارتقاي اخلاق اجتماعي و کاهش سطح تخريب و انگ‌زني خواهد شد.
در عرصه فرهنگي، نخبگان و فرهيختگان به دولت و شعارهاي آن اعتماد دارند و دولت را امين خود مي‌دانند و آشتي اصحاب انديشه با دولت صورت گرفته است. در اين زمينه برخي گشايش‌ها در حوزه‌هاي مختلف فرهنگي و هنري همچون سينما، موسيقي، تئاتر، مطبوعات و... رخ داده که غيرقابل‌انکار است.
در عرصه بين‌المللي، رويکرد دولت يازدهم مبني‌بر تعامل با کشورهاي جهان براساس احترام متقابل و گفت‌وگوي سازنده به‌منظور رفع ابهامات و سوءتفاهم‌ها، تصوير جديدي از ايران در منظر جهانيان به نمايش گذاشته و پروژه ايران‌هراسي را در سطح بين‌المللي به پرسش گرفته که منجر به نفي پروژه ايران‌هراسي شده است. قطعا با به‌نتيجه‌رسيدن مذاکرات هسته‌اي دوران جديدي از روابط ايران در سطوح بين‌المللي به‌وجود خواهد آمد. گفتمان اعتدال از منظر اخلاقي هم موجب اهميت‌يافتن دوباره ارزش‌هايي مانند صداقت، شفافيت، پرهيز از تهمت و انگ‌زني، حذف رقيب به هر قيمت و پرهيز از وعده‌ووعيدهاي دروغ و غيرواقعي شده است که بر اثر بي‌اخلاقي‌ها به فراموشي سپرده شده بود يا دست‌کم جامعه واکنشي نسبت به تضييع آنها نشان نمي‌داد.
همان‌طور که پيش از اين گفته‌ام، اعتدال با عقلانيت، انسجام، وحدت ملي، مصالح ملي و قانونمندي. رابطه‌اي وثيق دارد و درواقع اين مقولات مولفه‌هاي اصلي اعتدال هستند. عقلانيت منجر به تعامل سازنده در سطح ملي و بين‌المللي شده و انسجام و وحدت ملي ضرورت بي‌بديل بقاي کشور است که البته در آن. برخورداري مردم از حقوق شهروندي و کرامت انساني اصلي پذيرفته و به‌رسميت‌شناخته‌شده است، همان‌طور که در چنين جامعه‌اي بايد تنوع و تکثر سلايق پذيرفته شود.
امروز تعامل به‌جاي تقابل و همگرايي به‌جاي تفرقه‌گرايي مورد توجه ويژه دولت و مورد اقبال و حمايت مردم است.
بر اين اساس اعتدال با مختصات فوق، اعتقادي به تجزيه جامعه ندارد و معتقدم رويکرد اعتدالي، نفي تحجر و سکولاريسم را در پي خواهد داشت.
گفتمان اعتدال، فراتر از يک شعار انتخاباتي، يک‌حقيقت و واقعيت امروز جامعه ايراني است.
جنبش اعتدال‌خواهي که در ٢٤خرداد٩٢ با حضور چشمگير ملت ايران و راي به دکترحسن روحاني ظهور و بروز يافت، امروز به يک گفتمان فراگير و خواست عمومي تبديل شده است. به گمان من اين گفتمان در آينده‌اي نه‌چندان دور جايگاهي فراملي خواهد يافت. گفتمان اعتدال به‌عنوان الگوي اصيل اسلامي براي رسيدن به اهداف متعالي نظام جمهوري‌اسلامي ايران نهادينه شده و با توجه به شرايط امروز جامعه ايراني و شرايط منطقه‌اي و بين‌المللي مي‌تواند پاسخگوي نيازهاي اجتماعي، سياسي، اقتصادي و فرهنگي باشد.
طبيعي است اين گفتمان، مخالفاني هم دارد. اساسا بعضي افراد نمي‌توانند در محيط آرام و به دور از تنش سياسي زيست کنند و همواره به‌دنبال ايجاد بحران و تنش‌آفريني هستند. شواهد و قرائني هم وجود دارد که نشان مي‌دهد عده‌اي درصدد ايجاد تشتت و برهم‌زدن آرامش موجود هستند. اينان از اقبال مردم به دولت ناخشنودند و براي نااميدکردن مردم از راي خود در ٢٤خرداد٩٢ به دولت تدبير و اميد از هيچ تلاشي فروگذار نمي‌کنند. کافي است نگاهي به سخنان برخي از اين افراد بيندازيم. کساني که امروز با درشتي و زبان تلخ با دوست سخن مي‌گويند، خواسته يا ناخواسته از راي مردم به اعتدال ناراضي و ناخشنودند. اگرچه نجابت رييس‌محترم‌جمهور و دولتمردان باعث سوءاستفاده عناصر افراطي که در ميان مردم جايگاهي ندارند، شده است، اما خوشبختانه مردم فهيم کشور ما تحت‌تاثير اين سخنان قرار نمي‌گيرند و اميدوارانه منتظر تحقق وعده‌هاي دولت خدمتگزار خود هستند.
ترديدي نيست که دولت‌يازدهم با توکل به عنايات حضرت احديت و اتکا به آراي مردمي از اين مرحله سربلند عبور خواهد کرد و در مقابل جريان‌هاي افراطي و تماميت‌خواه هرگز جانب اعتدال را رها نمي‌کند چرا که اعتدال، اعتقاد دولت‌يازدهم و باور عمومي جامعه ايران است. اعتدال نياز امروز و ضرورت فرداي ماست.

نظرات بینندگان

ارسال نظر