صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

پهپاد انتحاري، موشک کروز ايراني‌هاست

يک پايگاه خبري در گزارشي به رونمايي پهپاد انتحاري جديد ايران پرداخته و گفته که اين ابداع جديد ايراني‌ها، حاصل ادغام فن‌آوري موشک‌هاي کروز و مهندسي معکوس بر روي پهپاد «اسکن‌ايگل» است.

کد خبر: 2145

فارس / يک پايگاه خبري در گزارشي به رونمايي پهپاد انتحاري جديد ايران پرداخته و گفته که اين ابداع جديد ايراني‌ها، حاصل ادغام فن‌آوري موشک‌هاي کروز و مهندسي معکوس بر روي پهپاد «اسکن‌ايگل» است.

‎ چند روز پس از رونمايي پهپاد انتحاري ايران در رزمايش «محمد رسول‌الله (ص)»، نشريه «پاپيولار ساينس» به بررسي ابعاد فني اين پرنده نظامي پرداخته و آن را حاصل ادغام تکنولوژي هواپيماهاي بدون سرنشين و موشک‌هاي کروز دانسته کرده است.

موشک‌هاي کروز که اولين بار در جنگ جهاني دوم و با پرتاب موشک ويرانگر «وي يک» آلمان نازي به سمت لندن شناخته شدند، موشک‌هايي هستند دوربرد و هدايت‌شونده که مسيرشان تا پيش از رسيدن به هدف، قابل تغيير و هدايت است؛ موشک‌هاي کروز جديد به سامانه‌اي ديداري مجهز‌ند که عکسي نقطه‌اي از پستي و بلندي‌هاي محل اصابت دارند و مي‌توانند پس از رسيدن به محل مورد نظر، عکس موجود را با تصوير کلي محل مقايسه نموده و از درست بودن مسير طي شده، اطمينان حاصل نمايند.

نشريه آمريکايي در ادامه مقاله تحليلي خود، به مشخصات فني پهپاد انتحاري ايران پرداخته و گفته که بدنه اين پهپاد، از بدنه پهپاد ايراني «ياسر» به قرض گرفته شده؛ پهپادي که خود حاصل مهندسي معکوس «اسکن‌ايگل» به غنيمت گرفته شده از آمريکايي‌ها است.

‎«پاپيولار ساينس» اين پهپاد را با کروز مقايسه کرده و با کنار هم گذاشتن نقاط ضعف و قوت اين دو گفته که پهپاد انتحاري شايد در مقام عملکرد، از موشک‌هاي کروز ضعيف‌تر باشد ولي از نظر اقتصادي، به مراتب به صرفه‌تر است و ضمنا آنقدر قدرت دارد که «کشتي‌هاي دشمن را نگران کند.»

در ادامه مقاله، باز هم پهپاد انتحاري ايرانيان، با موشک‌هاي کروز مقايسه مي‌شود و نويسنده مي‌گويد که «تفاوت‌هايي چند ميان اين دو شي پرنده تهاجمي وجود دارد؛ پهپاد انتحاري نسبت به موشک کروز، هم کلاهک انفجاري به مراتب کم‌تر و سبک‌تري حمل مي‌کند و هم سرعت به مراتب کم‌تري دارد؛ پهپاد انتحاري اما يک مزيت بسيار پررنگ دارد، پهپاد مي‌تواند 15 ساعت پرواز کند و اين يعني اپراتور آن مي‌تواند، پيش از حمله به هدف، ساعت‌ها بالاي سر آن در پرواز باشد.»

آخرين و عمده‌ترين وجه تمايز پهپاد انتحاري و کروز، قيمت آن است. کروزهاي تام‌هاوک که در نيروي دريايي آمريکا مورد استفاده قرار مي‌گيرند، به ازاي هر بار شليک، در مدل‌هاي قديمي يک ميليون و چهارصد هزار دلار و در مدل‌هاي جديد، 569 هزار دلار خرج روي دست پنتاگون مي‌گذارد. پهپاد اسکن‌ايگل اما فقط 100 هزار دلار قيمت دارد. اين يعني ايرانيان مي‌توانند با هزينه خريديک کروز، 5 پهپاد انتحاري بخرند؛ نشريه آمريکايي البته خاطرنشان کرده که ايراني‌ها نه مي‌توانند موشک کروز بخرند و نه پهپاد اسکن‌ايگل، اما همين نسبت تفاوت قيمتي در نمونه‌هاي ايراني نيز وجود دارد.

گذشته از مشخصات اين پهپاد جديد، محل رزمايش «محمد رسول‌الله (ص)» هم، نقطه تمرکز و حساسيت نويسنده آمريکايي است. وي گفته که «اين پهپاد در يک رزمايش دريايي رونمايي شد و محل اين تمرين نظامي، اهميت خاصي داشت. نيروهاي نظامي ايران، براي تمرين تاکتيک‌هاي رزمي، کم‌عرض‌ترين بخش خليج‌فارس يعني تنگه هرمز را انتخاب کردند. اصلا اتفاقي بنظر نمي‌رسد که ايالات متحده هم به تازگي، يک کشتي مجهز به توپ ليزري در خليج‌فارس مستقر کرده، توپي که پيش از اين به سمت پهپادهاي کلاس «اسکن‌ايگل»، بارها شليک آزمايشي کرده است.»

رونمايي پهپاد انتحاري ايران با واکنش‌هاي خارجي هم همراه بود؛ «بنيامين نتانياهو» نخست‌وزير رژيم صهيونيستي روز شنبه هفته جاري، در ديدار با سناتور «ليندسي گراهام» که به فلسطين اشغالي سفر کرده بود، گفت: «ايران امروز رزمايشي با هواپيماهاي انتحاري انجام داده است، من نبايد شما سناتورها را قانع کنم که مهم‌ترين وظيفه ما، جلوگيري از دست‌يابي ايران به سلاح اتمي است؛ من معتقدم که نياز امروز، تحريم‌هاي بيشتر و قوي‌تر است.»

نظرات بینندگان

ارسال نظر