صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

کيهان / تجليل روحاني از حماسه 9 دي حاميان ورشکسته فتنه را ناراحت کرد

کد خبر: 2134

کيهان / تجليل مجدد رئيس‌جمهور از حماسه ملت در يوم‌الله 9 دي موجب ناخرسندي ارگان رسمي سازمان سيا و عضو متواري گروهک ملي-مذهبي شد.

«مرتضي-کاف» در وبسايت راديو فردا نوشت: رئيس دولت اعتدال در جديدترين اظهارنظر خود که در 9 دي ابراز شد، نخواست از کنار روزي که حاکميت آن را به نمادي عليه جنبش سبز تبديل کرده، بي‌تفاوت و در سکوت عبور کند. حسن روحاني در تعابيري مختصر اما همدلانه با تجمع 9 دي 1388، به گونه‌اي غيرمستقيم به نقد جنبش سبز پرداخت. روحاني جمعيت نهم دي 1388 را مردمي که خواستند به يک سري اتفاقات ناخوشايند پايان دهند توصيف کرد. روحاني آشکارا از يک سو مدعي شد که لشکر بسيج شده توسط حکومت در روز 9 دي، «مردم» ايران را نمايندگي مي‌کردند و متعلق به «يک جناح و گروه سياسي» نبودند؛ و از سوي ديگر ادعا کرد که اين تجمع حکومتي، نمادي از «بيعت» مردم ايران با «رهبري و اصل ولايت‌فقيه» بود.
اين گروهکي فراري مي‌افزايد: روحاني در بخش ديگري از سخنان اخير خود با «حماسه» توصيف کردن 9 دي، «پيام» آن را چنين توصيف مي‌کند؛ «هر فردي حرف، نقد و يا اعتراضي دارد بايد در چارچوب قانون و مقررات آن را بيان کند.» رئيس دولت بنفش در اين ارزيابي نيز آشکارا در سمت آن روايتي از حوادث 1388 مي‌ايستد که رهبر جمهوري اسلامي آن را نمايندگي و تعريف مي‌کند.
همکار ارگان سازمان سيا با ابراز ناخرسندي از اظهارات حجت‌الاسلام والمسلمين اکرمي نوشت: سخنان اخير روحاني و تفسير معنادار و تأمل‌برانگيز وي از 9 دي، به نوعي تکميل‌کننده اظهاراتي بود که در روزهاي گذشته به نقل از رئيس شوراي فرهنگي نهاد رياست جمهوري منتشر شد. سيدرضا اکرمي در چند اظهارنظر و مصاحبه، حصر خانگي رهبران جنبش سبز را که از 1400 روز گذشته، «قانوني» توصيف کرد و معترضان به نتايج انتخابات 1388 را «عده معدودي آشوبگر»، و اعتراض در روز عاشورا را «توهين به مقدسات» ارزيابي کرد. اکرمي همچنين تاکيد کرده: «وقتي شوراي امنيت ملي به جمع‌بندي حصر سران فتنه رسيده و رهبري هم بر آن صحه گذاشتند، نبايد حرفي وجود داشته باشد»؛ و نيز از ضرورت «عذرخواهي» و «تجديدنظر» موسوي و کروبي در مواضع خود گفته است.
راديو فردا در پايان نوشت: اينک، و با سخنان جديد و تفسير غريب رئيس‌جمهور از 9 دي، اظهارنظر رئيس شوراي فرهنگي نهاد رياست‌جمهوري تکمله‌اي معنادار يافته است. به نظر مي‌رسد روحاني تداوم حضور خود در حکومت و پيشبرد برنامه‌هايش را بر جلب رضايت و تداوم اعتماد جمهوري اسلامي و به خصوص شخص رهبر جمهوري اسلامي مبتني ساخته است.
يادآور مي‌شود رئيس‌جمهور سال گذشته نيز در جلسه هيئت دولت با اشاره به نامگذاري 9 دي به عنوان روز بصيرت گفته بود «مردم زماني که احساس کردند به باورها و ارزش‌هاي ديني و اعتقادي آنها توهين شده و بيگانگان خيال دخالت در حوزه‌هاي اخلاقي و اعتقادي آنان را دارند به حرکت درآمده، با حضور و اجتماع‌شان به بيگانگان پاسخ درخوري دادند».
رئيس‌جمهور با تاکيد بر اينکه حضور مردم در اين روز، براي دفاع از اسلام و مقدسات و اداي احترام به اباعبدالله‌الحسين(ع) و حمايت از انقلاب و رهبري بود، گفت: آنچه مردم را به حرکت درآورد دلدادگي مردم ايران به عاشورا و ارزش‌هاي انساني برآمده از آن بود. مردم با هدف دفاع از اسلام، اهل بيت(ع) و انقلاب اسلامي به حرکت درآمدند، چون احساس کرده‌ بودند به فرهنگ عاشورا اهانت شده و بيگانگان زمينه را براي مداخله مناسب يافته‌اند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر