صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

صادق زيباکلام: با توافق نهايي، تنش زدايي بين ايران و آمريکا آغاز مي شود

اين دو کشور اگر بتوانند در خصوص مسئله اي که تا اين حد اهميت پيدا کرده، به توافق برسند، اين مسئله حکايت از آن خواهد داشت که دو کشورمي توانند پيرامون موضوعاتي چون مبارزه با داعش، عراق،افغانستان و حتي سوريه به توافق برسند.

کد خبر: 213

متن پيش رو در آريا منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

در7 ماه آينده فضاي مناسبات بين ايران وآمريکا دگرگون و توافق نهايي حاصل خواهد شد.
دکتر صادق زيباکلام، تحليلگرمسائل سياسي، درباره دور جديد مذاکرات هسته اي ايران و گروه 1+5 در ژنو گفت: عربستان، اردن و کشورهاي ديگر نمي توانند مانع توافق هسته اي ميان ايران و غرب شوند. البته مي توانند کار را براي ايران دشوارتر کنند، اما نمي توانند مانع شوند. در عين حال ايران مي تواند مستقل از روابط با غرب و آمريکا يک رابطه حداقلي با کشورهي عربي از جمله عربستان امارت و مصر برقرار کند اما متاسفانه به دليل آنکه سياست خارجي کشور دست کم در رابطه با اعراب دچار ضعفهاي بنيادي است موجب مي شود کار در حوزه هسته اي براي ايران دشوارتر شود. در نهايت اين کشورها نمي توانند مانع شوند اما مي تواند کار را مشکل تر کنند.
وي در پاسخ به اين سوال که با توجه به ترکيب جديد کنگره آيا مي توان به تعهدات آمريکا در قبال ايران مطئن بود، گفت:آيا ايران مي تواند به تعهدات خود در قبال غرب عمل کند. اين سوال را مي توان درباره هر کشور ديگري مطرح کرد . آيا آمريکا مي تواند اطمينان پيدا کند که اگر کمتر از3 سال ديگر در ايران انتخابات رياست جمهوري برگزار شد و دکتر روحاني راي نياورد و بار ديگر دکتر احمدي نژاد رئيس جمهور شد، آيا آمريکا مي تواند اطمينان يابد که توافقات از بين نرود.
اين تحليلگر سياسي خاطرنشان کرد:جمهوريخواهان موضع سخت تري دارند چون معتقدند ايران به دنبال نابودي اسرائيل است اما اگر بتوانيم به سمت و سوي تنش زدايي با آمريکا برويم، قطعا موضع سرسختانه جمهوريخواهان در قبال ايران کاهش پيدا خواهد کرد.
دکترزيباکلام در پايان گفت:در ضرب الاجل تعيين شده 7 ماه آينده توافق حاصل خواهد شد. فضاي مناسبات بين ايران و آمريکا بعد از 36سال دگرگون خواهد شد و شاهد آغاز تنش زدايي بين ايران و آمريکا خواهيم بود. اين دو کشور اگر بتوانند در خصوص مسئله اي که تا اين حد اهميت پيدا کرده، به توافق برسند، اين مسئله حکايت از آن خواهد داشت که دو کشورمي توانند پيرامون موضوعاتي چون مبارزه با داعش، عراق،افغانستان و حتي سوريه به توافق برسند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر