صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

سرمقاله جوان/ سانسور روحاني در 9 دي

مواضع اصولي و قابل تقدير رياست محترم جمهوري درباره حماسه 9 دي بار ديگر خواب جماعت تجديد نظرطلب و هوادار فتنه را آشفته کرد. از اين رو رسانه‌هاي وابسته به اين طيف ديروز يا ترجيح دادند عصبانيت خود را با سانسور مواضع ايشان بروز دهند، يا تيترهايي خنثي و غيرمرتبط با اصل و محتواي 9 دي منتشر کنند.

کد خبر: 2122

«سانسور روحاني در 9 دي» عنوان يادداشت روز روزنامه جوان به قلم رحيم زيادعلي است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

مواضع اصولي و قابل تقدير رياست محترم جمهوري درباره حماسه 9 دي بار ديگر خواب جماعت تجديد نظرطلب و هوادار فتنه را آشفته کرد. از اين رو رسانه‌هاي وابسته به اين طيف ديروز يا ترجيح دادند عصبانيت خود را با سانسور مواضع ايشان بروز دهند، يا تيترهايي خنثي و غيرمرتبط با اصل و محتواي 9 دي منتشر کنند.
گرچه دکتر روحاني در بزنگاه‌هاي مهم تاريخي همواره نشان داده است، حاضر نيست کوچک‌ترين تعرضي به انقلاب، جمهوري اسلامي، رهبري و اصل ولايت فقيه را تحمل کند که به عنوان نمونه مي‌توان به سخنراني تاريخي ايشان در 23 تير 78 در واکنش به آشوبگري فتنه‌گران در 18‌تير اشاره کرد؛ آنجا که در مقام دبير شوراي عالي امنيت ملي گفت: در کدام کشور جهان، حرکت‌هاي آشوب‌طلبانه اين چنين تحمل مي‌شود اينها خيلي پست‌تر و حقيرتر از آن هستند که بخواهيم نسبت به آنها تعبير حرکت براندازي را مطرح کنيم. اما درباره سخنان دکتر روحاني گفتني‌هايي هست که با هم مرور مي‌کنيم.
درباره مناسبت‌هاي خاص وقتي خطيبي به ايراد تحليل و واکاوي آن مي‌پردازد، اين انتظار طبيعي از وي وجود دارد که به زمينه‌هاي شکل‌گيري و به‌وجود آورنده آن حادثه اشارتي کند. براي مثال نمي‌توان درباره انقلاب اسلامي سال 57 سخن گفت بدون اينکه به استبداد رژيم شاهنشاهي و حوادثي که بر مردم گذشته است، بي‌توجه بود. حماسه 9 دي هم از اين قاعده مستثني نيست.
دکتر روحاني روز سه شنبه در جمع شماري از دست‌اندرکاران پروژه‌هاي عمراني و مديران استان سيستان و بلوچستان، در چابهار طي سخناني نهم دي را روز نشان دادن عشق مردم به خاندان رسالت به ويژه حضرت سيدالشهدا(ع) دانست و تصريح کرد: پيام نهم دي و حضور مردم در اين روز آن بود که همه بايد تسليم قانون باشيم و هر فردي حرف، نقد يا اعتراضي دارد بايد در چارچوب قانون و مقررات آن را بيان کند و مردم در اين روز به يک سلسله حرکت‌هايي که زيبنده کشور نبود، پايان دادند.
اما آنچه در سخنان رياست محترم جمهور ديده نشد، تحليل سلسله حوادثي بود که به 9 دي منجر شد و با موج عظيم مردمي فروکش کرد. اينکه چه کساني به ساحت مقدس امام حسين (ع) اهانت کردند، در سخنان ايشان ديده نشد و اينکه کدام گروه يا دسته‌اي در فتنه 88 از چارچوب‌هاي قانوني و مقررات جاري کشور عبور کردند و آن خسارت عظيم مادي و معنوي را بر کشور تحميل کردند، معرفي نشدند.
رياست محترم جمهور به درستي اشاره کردند: بايد از حماسه حضور مردم در نهم دي در مسير تحکيم وحدت، همدلي و قانون‌گرايي استفاده کنيم، اما سؤال اساسي اين است که وحدت و همدلي با چه کساني؟ اگر منظور وحدت و همدلي مردم است که آنها در حماسه خودجوش 9 دي اين همدلي و وحدت را به زيباترين شکل ممکن به منصه ظهور رساندند؛ همچنان‌که در مناسبت‌هاي ديگر انقلاب نشان داده‌اند؛ اما اگر چشم‌پوشي از اقدامات فتنه‌گران و وحدت با آنان مورد نظر است (که هرگز مشي رئيس‌جمهور نبوده است ) اين مسئله خود نقض غرض است.
دکتر روحاني در جايي ديگر از سخنان خود با بيان اينکه حضور مردم در نهم دي به معناي حمايت از يک حزب و جناح نبود، تصريح کرده است: نهم دي به معناي بيعت مجدد با جمهوري اسلامي ايران، رهبري، انقلاب اسلامي، اصل ولايت فقيه و خاندان امامت و روز همدلي، اتحاد، انسجام و وحدت ملي است.
مرور شعارها و تصاوير اين حماسه تاريخي هم مؤيد اين واقعيت است که رنگ و بوي جناحي در 9 دي هيچ نشاني ندارد، اما کساني که بر اسلاميت نظام خط بطلان کشيدند، رهبري نظام را مورد اهانت قرار دادند، بارها عليه اصل ولايت فقيه شعار دادند، با منافقين و سلطنت‌طلبان همداستان شدند و با رفتارهاي ساختار شکنانه خود سران امريکا و رژيم صهيونيستي را اميدوار ساختند، مورد حمايت ضمني کدام دسته از جريان‌هاي داخلي قرار گرفتند؟
گرچه ما اعتقاد نداريم که فتنه ماحصل رفتار کل يک جريان است اما افرادي پديدآورنده و هدايتگر آن بودند، اما گويا اصلاح‌طلبان با سکوت خود، نه‌تنها با فتنه‌گران مرزبندي نمي‌کنند بلکه اين شائبه را ايجاد مي‌کنند که با آنان همراهند.
رياست محترم جمهوري چندي پيش تلويحاً از حوادث فتنه سال 88 به عنوان «لکه سياه» ياد کردند، اما جريان اصلاحات طي دوسال گذشته تلاش رسانه‌اي خود را بر اين مسئله معطوف کرده است که همواره مسئله برداشتن حصر سران فتنه را به عنوان يک مطالبه عمومي مطرح سازد. حال آيا با جرياني که همواره خود را در معرض اتهام قرار داده و هنوز حاضر نيست که از اقدامات ضد وحدت فتنه‌گران ابراز برائت کند، مي‌توان وحدت کرد؟
بديهي است امروز وحدت و همدلي و جلوگيري از ايجاد تفرقه و فاصله بيش از هر زمان ديگري بايد مورد توجه همه جريان‌هاي درون نظام قرار گيرد، اما لازمه آن دوري جستن از همه اقداماتي است که به اين اختلافات دامن مي‌زند، مسئله‌اي که تاکنون هيچ نشانه‌اي از سوي خالقان فتنه ديده نمي‌شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر