صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

حسین رویوران

آمریکا با حمله به یمن موافق نیست

این روزها بیش از هر چیز تحولات در سطح منطقه خاورمیانه مورد توجه قرار گرفته است. اتفاقاتی که در یمن در حال رخداد است موضوعی است که به سرنوشت تمام کشورهای خاورمیانه گره خورده است و به نحوی تاثیر گذار به همین جهت نمی توان به راحتی از کنار فهم و تحلیل این تحولات گذشت.به این بهانه سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفتگوی را با جناب آقای حسین رویوران کارشناس مسائل خاورمیانه ترتیب داده که در ادامه می توانید این گفتگو را مطالعه فرمایید.

کد خبر: 20705

مرکز اسناد انقلاب اسلامی/ این روزها بیش از هر چیز تحولات در سطح منطقه خاورمیانه مورد توجه قرار گرفته است. اتفاقاتی که در یمن در حال رخداد است موضوعی است که به سرنوشت تمام کشورهای خاورمیانه گره خورده است و به نحوی تاثیر گذار به همین جهت نمی توان به راحتی از کنار فهم و تحلیل این تحولات گذشت.به این بهانه سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفتگوی را با جناب آقای حسین رویوران کارشناس مسائل خاورمیانه ترتیب داده که در ادامه می توانید این گفتگو را مطالعه فرمایید.

 

 

به طور کلی تحولات یمن را چگونه ارزیابی می کنید؟

یمن در حال حاضر در یک مرحله گذار قرار دارد. یمن که قبلا بخشی از شبه جزیره عربستان بود در وضع خوبی به سر نمی برد به همین جهت می توان گفت که مردم یمن به دنبال شخصیت و هویتی مستقل بوده و هستند.این درحالی است که عربستان به شدت برای از دست دادن نفوذ خود در یمن حساس شده درنتیجه جنگ را برای بازتولید نفوذش در یمن به وجود آورده است به همین دلیل هم اکنون جنگ بین دو اراده است که یکی در پی استقلال در یمن است و دیگر به دنبال بازتولید یمن وابسته است و من تصورم بر این است همیشه پیروزی در اختیار ملت ها است شکل گیری یمن مستقل از عربستان در منطقه معنایش ایفای نقش سازنده تر خواهد بود.

 

 

گروهی وجود دارد که اعتقاد دارد حوثی ها نمی توانند ادعای نمایندگی مردم یمن را داشته باشند و تنها این افراد نماینده عده قلیلی از مردم در یمن هستند این موضوع چه میزان صحت دارد؟

اولا این طرح شاید اشکال داشته باشد اینکه حوثی ها آمده اند و استان های دیگر را گرفته اند اصلا صحت ندارد اتفاقی که الان افتاده است یک ائتلاف ملی از حوثی ها و دیگر نیروهای ملی شکل گرفته که این نیروها هم اکنون در حال پاکسازی هستند و در حال از بین بردن القاعده در استان های مختلف هستند لذا حوثی ها بخشی از نیروهای ملی استقلال طلب هستند این جریان این دو ویژگی را دارد که هم به دنبال وحدت است در حالی که نیروهای عربستان به دنبال تجزیه یمن هستند.

 

 

به نظر شما عربستان هیچ راه حل دیگری به جز حمله به یمن نداشت؟

جنگ معمولا آخرین گزینه تصمیم گیران است دولت عربستان اگر از گزینه غیر از جنگ می توانست نفوذ خودش را در منطقه بازتولید کند قطعا به جنگ رو نمی آورد ولی همه گزینه ها به روی عربستان بسته است به همین دلیل عربستان جنگ را اعلام کرد اما سوال این است که عربستان می تواند از طریق جنگ به جایی برسد؟ که جواب منفی است تا هم اکنون عربستان به دنبال این بود که یکی دو استان را آزاد بکند و هیچ موفقیتی کسب نکرده است که این خود نشانگر این است حوثی ها در داخل با متحدینشان از یک پایگاه اجتماعی گسترده برخوردارند عربستان با تمام امکانات و منابع مالی که در اختیار دارد نتوانسته این فرایند مردمی در یمن را متوقف کند.

 

 

مسئله ای که شاید بدان خیلی پرداخته نشده است حمایت کشوری مانند افغانستان از عربستان بوده است این موضوع چه علتی می تواند داشته باشد؟

این موضوع به منابع مالی عربستان باز می گردد و کمک های مالی که عربستان به برخی کشورهای مانند افغانستان دارد همه این کشورها که الان از عربستان حمایت می کنند همگی دور سفره ریال عربستان سعودی قبلا جمع شده بودند و برای استمرار این کمک ها در کنار عربستان قرار گرفته اند.

 

 

آمریکا چه نقشی در این تحولات برعهده دارد آیا نقش مستقیمی بر عهده دارد یا سعی می کند خود را از این تحولات دور نگاه دارد؟

در مورد آمریکا دو گونه تحلیل وجود دارد یک تحلیل تحلیلی است که عربستان ارائه می کند که سعی می کند نشان دهد این جنگ به هماهنگی آمریکا صورت گرفته است و آمریکا از چند ماه پیش بحث های مفصلی با عربستان داشته و کاملا در جریان قضایا هست و اساسا اولین کسی که رسما جنگ را اعلام کرد سفیر عرستان در آمریکا ست این روایت سعودی است که دوست دارد نشان دهد آمریکا در کنار عربستان است.تحلیل دوم این است که اساسا آمریکا جنگ علیه یمن را تایید نمی کند و عربستان سعی می کند که آمریکا را در مقابل کار انجام شده قرار دهد. واقعیت امر این است که آمریکا تا کنون به طور رسمی از این جنگ حمایت نکرده است.در قطعنامه ای که روسیه در سازمان ملل طراحی کرده است جدیتی از سوی آمریکا برای دفاع از عربستان دیده نمی شود و همه این ها نشان می دهد آمریکا از این جنگ حمایت نمی کند و اعتقاد دارد که این جنگ منجر به تروریست خواهد شد.کما اینکه دیده شد با برخورد یکی از بمب ها با دیواره یکی از مهمترین زندان های یمن فرماندهان مهم القاعده توانستند فرار کنند.بین این دونگاه که آمریکا با حمله به یمن هماهنگ هست یا من اعتقاد دارم که آمریکا هماهنگ نیست.

 

 

این مسائل چه تاثیراتی بر تحولات داخلی در ایران برجا می گذارد؟

عربستان تلاش کرد که از طریق این مسائل بر مذاکرات هسته ای ایران تاثیر بگذارد اما نتوانست که تاثیری بگذارد چرا که این مذاکرات چارچوب های خاص خود را دارد و عربستان توانایی تاثیرگذاری بر این چارچوب ها را نداشته و ندارد.

 

 

شما فکر نمی کنید ایران در این جریانات مربوط به یمن دست بالا را دارد؟

بله به طور کل روی کار آمدن نیروهای که متکی به عربستان نباشند و دارای استقلال باشند به نفع ایران است چرا که ایران مدافع نیروهای غیر وابسته است. منطقه ای که حیات خلوت عربستان محسوب می شود اگر به استقلال دست پیدا کند قطعا نه تنها به نفع ایران بلکه به نفع کشورهای است که خلاف میل قدرت های بزرگ مانند آمریکا حرکت می کنند همچنین می توان گفت که در نهایت وزن استراتژیک ایران را بالا می برد.

 

 

به نظر شما نتیجه این جنگی که عربستان شروع کرده به کدام سو خواهد رفت؟

به نظر من این جنگ هیچ دستاوردی برای عربستان نخواهد داشت به جز یک ماجراجویی پر هزینه که عربستان باید این هزینه را پرداخت کند و درنهایت منجر به سقوط بیشتر عربستان در معادلات منطقه ای خواهد شد و جایگاه ایران بالا خواهد رفت.

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر