صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

آيت‌الله آملي لاريجاني: سران فتنه را در زمان مناسب محاکمه مي‌کنيم

رئيس دستگاه قضا با اشاره به اينکه هر گاه مصوبه شوراي عالي امنيت ملي در خصوص حصر سران فتنه تغيير يابد، دستگاه قضايي آماده برگزاري دادگاه سران فتنه است گفت: البته بايد بگوييم دادگاه جاي درد دل کردن سران فتنه و سخن پراکني و تحريک عواطف مردم نخواهد بود و اين افراد در دادگاه بايد از خود و عملکردشان دفاع کنند و پرونده اين افراد نيز به اندازه کافي مملو از موارد اتهامي است.

کد خبر: 2069

رئيس دستگاه قضا با اشاره به اينکه هر گاه مصوبه شوراي عالي امنيت ملي در خصوص حصر سران فتنه تغيير يابد، دستگاه قضايي آماده برگزاري دادگاه سران فتنه است گفت: البته بايد بگوييم دادگاه جاي درد دل کردن سران فتنه و سخن پراکني و تحريک عواطف مردم نخواهد بود و اين افراد در دادگاه بايد از خود و عملکردشان دفاع کنند و پرونده اين افراد نيز به اندازه کافي مملو از موارد اتهامي است.

به گزارش خبرگزاري ميزان، آيت الله صادق آملي لاريجاني در جلسه امروز مسئولان عالي قضايي با تسليت شهادت حضرت امام حسن عسکري(ع) و تبريک آغاز ولايت و امامت امام زمان(عج) و با آرزوي توفيق براي تمام شيعيان ايران و جهان در پيروي و بهره‌مندي از انوار طيبه ائمه اطهار(ع)، ميلاد حضرت مسيح(ع) را به مسيحيان جهان تبريک گفت.

رئيس قوه قضاييه با تاکيد بر اينکه ائمه اطهار(ع) نعمات بزرگ براي مردم و شيعيان ولايت مدار خلفاي خداوند بر زمين هستند و پيروي از آنان توفيق بزرگي در گام برداشتن در مسير الهي است، حضرت مسيح(ع) را پيامبر صلح و دوستي و رحمت دانست و گفت: انتظار اين است که سران کشورهاي غربي و استکباري که خود را پيروان حضرت مسيح مي‌دانند در عمل پايبند به تعاليم نوراني آن حضرت باشند.

آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به اينکه در قرآن کريم در ميان انبيا بزرگ الهي بعد از مقام پيامبر اسلام شايد بيشترين تاکيد بر مقامات و درجات حضرت مسيح(ع) است گفت: بي شک کودکي که در گهواره مي‌فرمايد: «اني عبدالله آتاني الکتاب و جعلني نبيا و جعلني مبارکا اينما کنت» و در ادامه زندگي و رسالت خود صاحب معجزات فراوان باشد، نشان از بزرگي و عظمت مقام اوست و اين بزرگي و عظمت در قرآن کريم آمده و بر آن تاکيد شده است چرا که اسلام و قرآن همه اديان الهي و کتب آسماني قبل از خود را تاييد مي‌کند و نهايت و غايت رسالت تمام انبيا را يکي مي داند و آن توحيد است و مي‌فرمايد: و نزّل عليک الکتاب بالحقِّ مصدّقاً لما بين يديه و انزل التوراه و الانجيل.

رئيس قوه قضاييه خطاب به سران کشورهاي غربي و مروجان اسلام هراسي در دنيا اظهار کرد: چه ديني را سراغ داريد که بهتر از اسلام تمام اديان و کتب آسماني را تاييد کرده است و واقعا آيا چنين دين رحمت‌مداري، هراس انگيز است؛ بنابراين به تمام مسيحيان دنيا مي‌گوئيم که حضرت مسيح مورد تاييد قرآن است و ما او را پيامبر صلح و رحمت و دوستي و عدالت مي دانيم اما آيا سران کشورهاي غربي که خود را پيرو آن حضرت مي‌دانند در عمل تابع صلح و دوستي و عدالت و کرامت انساني هستند؟ مدعيان پيروي از مسيح (ع) چگونه مي‌توانند به بهانه‌هاي مختلف اين همه عليه بشريت و پيروان اديان ديگر از جمله مسلمانان جنايت کنند.

آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به اينکه «متاسفانه سران قدرتهاي زورگوي جهان تعاليم انبياي الهي را کنار گذاشته‌اند» افزود: اميدواريم سران کشورهاي غربي و مدعيان پيروي از حضرت مسيح که پيامبر صلح و دوستي است به فطرت انساني و تعاليم انبياي بر حق الهي بازگردند و راه حضرت مسيح(ع) را بپيمايند و بي خود و بي جهت اسلام هراسي را در دنيا ترويج نکنند و به جاي آن مروج عدالت واقعي و کرامت انساني باشند.

رئيس دستگاه قضا در ادامه سخنان خود با گراميداشت سالروز «حماسه عظيم نهم دي ماه» و با تاکيد بر اينکه «آن حماسه عظيم مردمي همچنان نيازمند تحليل و تبيين است» گفت: «فتنه 88» جرياني بود که اگر ادامه مي‌يافت اساس انقلاب اسلامي را به خطر مي‌انداخت و چيزي از انقلاب باقي نمي‌گذاشت، اما بحمدالله مردم با بصيرت ايران با حضور به موقع خود چشم فتنه را کور کردند.

آيت الله آملي لاريجاني با اعلام اين که «نمي‌گوييم تمام آنهايي که در جريان فتنه بودند قصد براندازي داشتند» تصريح کرد: تمام آنهايي که در جريان فتنه قرار گرفتند برانداز نبودند اما در مسير براندازي قرار گرفتند و با توطئه بيگانگان و کشورهاي غربي هم صدا شدند.

رئيس قوه قضاييه تاکيد کرد: در جريان فتنه 88 کشورهاي غربي و رسانه هاي انبوهشان هم صدا با برخي فتنه ‌گران عده اي را که در خيابان ها آشوب کردند و اموال عمومي را به آتش کشيدند، مدافعان آزادي ناميدند در حالي که خودشان هم مي دانند آزادي و دموکراسي هم قواعد و ابزار و شرايط خاص خود را دارد و مکانيزم انتخابات نيز کاملا واضح و پذيرفته شده است و هيچ گاه در خيابانها و از طريق آشوب و بلوا نتيجه انتخابات مشخص نمي‌شود.

آيت الله آملي لاريجاني با تاکيد بر اينکه «ادعاي تقلب يازده ميليوني دروغ محض است» افزود: به عنوان کسي که در آن مقطع در شوراي نگهبان حضور داشتم اعلام مي کنم که دروغي بزرگتر از تقلب يازده ميليوني در انتخابات در عالم سياست وجود ندارد و اين دروغ بزرگ نشان مي‌دهد که فتنه از قبل طراحي شده بود که اگر نتيجه انتخابات به نفع آنان نشد، اين دروغ را مطرح کنند و همزمان به صورت گسترده سران کشورهاي غربي از جمله آمريکا، انگليس و رژيم صهيونيستي به همراه رسانه هاي انحصار طلب از اين دروغ بزرگ حمايت کردند و پا به ميدان گذاشتند در حالي که در روند انتخاباتي خود اين کشورها مکانيزم‌هاي انتخاباتي کاملا پذيرفته شده است و به نتايج و حکميت‌هاي انتخاباتي تن مي دهند ولو اينکه در باطن آن را قبول نداشته باشند.

رئيس دستگاه قضا گفت: اگر طراحي بيگانگان پشت سر فتنه نبود چرا به يکباره سران کشورهاي بيگانه و دشمنان نظام جمهوري اسلامي ايران و تريبون‌هاي رسانه‌اي آنان به ميدان آمدند و لحظه به لحظه آشوب‌هاي فتنه گران را رصد و گزارش مي‌کردند و سران فتنه چطور نفهميدند که چنين حمايت همه جانبه اي از اين فتنه، نشانگر طراحي قبلي و نقشه‌اي براي براندازي است.

آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به اينکه «برخلاف سران فتنه و دنباله روهاي آنان، مردم فهيم ايران به خوبي و به موقع متوجه عمق فتنه ها شدند» اظهار کرد چنين رخدادها و فتنه هايي که معمولا با نقشه و دخالت‌ها و حمايت‌هاي همه جانبه ‌کشورهاي سلطه گر در برخي کشورهاي ديگر رخ مي دهد؛ معمولا چندين سال طول مي‌کشد تا جمع شود و چه بسا حتي نتيجه اش براندازي نظام حاکم است اما در ايران حمايت مردم و حضور با بصيرت آنان نقشه هاي فتنه گران و حاميان آنها را به سرعت نقش بر آب کرد.

رئيس دستگاه قضا «نقش دستگاه قضايي در برخورد با فتنه 88 را قابل دفاع و موجب افتخار» دانست و گفت: دستگاه قضايي مفتخر است که از انبوه فحاشي‌ها، توهين ها و افتراها نهراسيد و به خوبي مقاومت کرد و از اين به بعد نيز در مقابل فتنه گران و تمام کساني که بخواهند جريان فتنه را احيا کنند مقتدرانه خواهد ايستاد و به وظايف قانوني خود عمل خواهد کرد.

آيت الله آملي لاريجاني به جايگاه وارزش ولايت فقيه در جريان فتنه 88 و نقش ابعاد مختلف مديريتي مقام معظم رهبري (مدظله العالي) در خنثي نمودن اين غائله اشاره کرد و با بيان اينکه «در جريان فتنه شاهد تسامح، صبوري، رحمت و در عين حال استواري و صلابت مقام معظم رهبري بوديم» افزود: متاسفانه معاندان نظام رفتار رئوفانه مقام معظم رهبري در آن جريان را پررنگ نمي‌کنند در حاليکه رهبر معظم انقلاب صبورانه و پدرانه فرصت‌هاي بي‌نظيري را در اختيار سران فتنه گذاشتند تا آنان به آغوش نظام باز گردند اما فتنه گران از اين فرصت استفاده نکردند و موجب هتک حيثيت نظام اسلامي شدند.
آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به حضور خود در يکي از جلساتي که تمام عوامل و نمايندگان کانديداها در محضر مقام معظم رهبري بودند و در آن جلسه مطالب بي پرده مطرح و موردبحث قرار گرفت و نماينده يکي از کانديدها که اکنون نيز مسئوليتي در نظام دارد گفت: «... اينگونه نيست که بگوييم تقلب گسترده شده، اما بحثمان بر سر حاشيه‎‌‌هايي است که موجب اخلال در روند انتخابات شده است ...»، اما در عين حال ديديم که سران فتنه با نامه پراکني و اظهارات خود و تکرار دروغ‌ تقلب، فتنه را مشتعل کردند.

رئيس قوه قضاييه گفت: متاسفانه با وجود رافت نظام اسلامي اکنون مي بينيم که برخي‌ها طلبکار نظام هم شده‌اند و مي‌خواهند با طرح پاره‌اي ادعاها فتنه جديدي راه بيندازند و در حاليکه خودشان در آن زمان در مسير براندازي بودند ولي اکنون مي‌خواهند جريان فتنه را کمرنگ کنند و آن را در حد يک بحث شخصي که مشمول مرور زمان شده و بايد فراموش شود؛ پايين بياورند.

رئيس قوه قضاييه با تاکيد بر اينکه «فتنه گران به نظام اسلامي ايران، آرمان شهدا و امام راحل(ره) ظلم و خيانت کردند و تضميني وجود ندارد که دوباره نخواهند روش خود را ادامه دهند» گفت: عده‌اي از فتنه گران در حالي مدعي اطاعت از آرمان‌هاي امام و انقلاب هستند و زير پرچم حضرت امام (ره) سينه مي زنند ولي گويا فراموش کرده اند حضرت امام(ره) گفته‌اند که ولايت فقيه دنباله ولايت ائمه اطهار و رشحه‌اي از رشحات آن است. چگونه مي‌توان فراموش کرد که برخي از سران فتنه دختر فراري را شهيد جا زدند و در مراسم فوت وي شرکت کردند و نظام را متهم به قتل وي کردند و موجبات وهن نظام اسلامي و انقلاب و خوراک تبليغاتي براي دشمنان فراهم آوردند و بعد همه فهميدند که اين يک دروغ بزرگ است.

آيت الله آملي لاريجاني به تکرار برخي اظهارنظرها درباره غيرقانوني بودن حصر سران فتنه اشاره کرد و با غلط دانستن اين موضوع که «حصر سران فتنه غيرقانوني است» گفت: حصر سران فتنه مصوبه شوراي عالي امنيت ملي بوده است و براساس مصالح نظام تصويب شده و کساني که مي گويند حصر غير قانوني و خلاف قانون اساسي است، تنها نيمي از قانون اساسي را قبول دارند در حالي که بايد همه قانون اساسي را ديد و دانست که بر حسب اصل 176 قانون اساسي شوراي امنيت ملي وظايفي دارد و ساز و کار مصوبات آن و اعتبار و حجيت آن نيز کاملا مشخص و روشن است.

رئيس دستگاه قضا با اعلام اينکه «ما نمي گوييم در شوراي عالي امنيت ملي تفهيم اتهامي صورت گرفته و يا در شوراي امنيت ملي محکمه‌اي شکل گرفته است» افزود: شوراي عالي امنيت ملي بر حسب وظايف خود و براساس مصالح نظام مصوبه داشته که کاملا درست و قانوني است و جلوي تحرک و تحريک فتنه گران براي فتنه هاي آينده را گرفت.

آيت الله آملي لاريجاني با تاکيد مجدد بر اينکه در باره مسائل مختلف از جمله شرايط و دلائل حصر و يا موضوع ولايت فقيه و مسايل ديگر بايد استناد به قانون اساسي استنادي همه جانبه و مبتني بر تمامي اصول قانون اساسي باشد گفت: اصول قانون اساسي درباره حفظ حقوق شهروندان و عدم تعرض به جان و مال و حقوق و مسکن و شغل آنان کاملا واضح و مشخص است ولي در عين حال در اصل بيست و دوم قانون اساسي استثناء آن را نيز آورده است: «مگر در مواردي که قانون تجويز کند». امنيت و مصالح ملي و نظام که اساس مصوبه شوراي عالي امنيت ملي است، مي‌تواند استثناء در قانون را تشکيل دهد.

رئيس دستگاه قضا با طرح اين موضوع که «تکرار ادعاي خلاف قانون بودن حصر سران فتنه و پاسخ ندادن به آن اين گمان را در باور مدعيان به وجود آورده که حرفشان درست است» به ادعاي تکراري ديگر عوامل فتنه درباره محاکمه نشدن سران فتنه و دلائل آن پرداخت واعلام کرد: عوامل فتنه و برخي حاميان آنان همواره مي پرسند که چرا سران فتنه محاکمه نمي شوند؛ و حتي پا فراتر گذاشته و مي گويند که نظام و دستگاه قضايي حرفي براي گفتن ندارد و جرات ندارد که سران فتنه را محاکمه کنند اما پاسخ ما اين است که دستگاه قضايي بسيار مقتدرتر از اين است که از محاکمه سران فتنه خوفي داشته باشد. کما اينکه با صلابت و اقتدار، توانايي خويش را در رسيدگي به پرونده هايي به مراتب سنگين تر و پيچيده تر از اينها نشان داده است.

رئيس دستگاه قضا «مصوبه شورايعالي امنيت ملي درخصوص حصر سران فتنه» و «اظهار نظرهاي صريح برخي عوامل فتنه درباره اينکه گفته‌اند اصلا نتيجه محاکمه برايشان مهم نيست و آنان تريبوني مي‌خواهند که حرفهاي خود را بزنند» را دو ملاحظه و دليل دستگاه قضا براي برگزار نکردن دادگاه سران فتنه اعلام کرد.

آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به اينکه هر گاه مصوبه شوراي عالي امنيت ملي در خصوص حصر سران فتنه تغيير يابد، دستگاه قضايي آماده برگزاري دادگاه سران فتنه است گفت: البته بايد بگوييم دادگاه جاي درد دل کردن سران فتنه و سخن پراکني و تحريک عواطف مردم نخواهد بود و اين افراد در دادگاه بايد از خود و عملکردشان دفاع کنند و پرونده اين افراد نيز به اندازه کافي مملو از موارد اتهامي است.

آيت الله آملي لاريجاني در پايان گفت: نظام اسلامي و مردم با بصيرت ما مجال برپايي مجدد بساط فتنه را نخواهد داد.

رئيس دستگاه قضا در پايان سخنان خود به رزمايش اخير نيروهاي مسلح ارتش اشاره کرد و با تقدير از عملکرد نيروهاي مسلح کشور اقتدار نظامي آنان را موجب اقتدار سياسي و امنيت و آرامش کشور دانست.

نظرات بینندگان

ارسال نظر