صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

احتمال ارسال موشک های ایران به یمن!؟

وال استریت ژورنال مدعی شد: نگرانی آمریکا و عربستان از احتمال ارسال موشک های ایران به یمن

کد خبر: 20644

واحد مرکزی خبر/ وال استریت ژورنال نوشت: یکی از بزرگترین نگرانی های آمریکا و عربستان سعودی تلاش احتمالی ایران برای ارسال موشک های زمین به هوا برای حوثی ها در یمن است.

روزنامه وال استریت ژورنال در اینترنت امروز در گزارشی به قلم دیون نیسنباون نوشت: به گفته مقامات نظامی آمریکا، نیروی دریایی آمریکا در دریای سرخ این ماه یک کشتی باری را که مشکوک به ارسال تسلیحات ایران برای شورشیان حوثی در یمن بود، مورد بازرسی قرار دادند.

در عملیات تجسس کشتی پانامایی توسط ناوشکن یو اس اس استرت آمریکا در اول آوریل هیچ چیز پیدا نشد. اما به گفته مقامات رسمی این اقدام اولین مورد از عملیات نیروی دریایی آمریکا در بازرسی کشتی ها بوده است که بخشی از یک تلاش در حال گسترش برای تضمین قطع هرگونه ارسال تجهیزات جنگی تعیین کننده از قبیل موشکهای زمین به هوا است که تهدیدی برای حملات هوایی تحت رهبری سعودی به حوثی ها خواهد بود.

مقامات آمریکایی و سعودی می گویند تهران سالها از حوثی ها به لحاظ تسلیحاتی ، مالی و آموزشی حمایت کرده است.

ایران این ادعاها را رد می کند. یک مقام دفاعی ارشد گفت، آمریکا از تلاش تهران برای ارسال موشکهای زمین به هوا برای این گروه شبه نظامی مطلع است.

مقامات رسمی آمریکا می گویند، ارتش آمریکا از زمان تجسس کشتی پانامایی عملیات کنترل و نظارت خود را در منطقه تقویت کرده است تا بتواند اقدامات ایران و حوثی ها را برای تغییر روند جنگ به نفع خودشان به دقت تحت نظر داشته باشند.

یک مقام نظامی ارشد آمریکا در مورد ایرانیان گفت: آنها مسیر هوایی و دریایی آسانی (به یمن)‌ ندارند و هرگونه تلاش شان - از بارگیری تا تحویل- با قدت تحت کنترل است.

به گفته مقامات نظامی آمریکا، تاکنون ظاهرا عملیات نظامی هماهنگ مانع از آن شده است که ایران برای کمک رسانی به حوثی ها به مخاطره جویی بزرگی دست بزند.

مقامات نظامی آمریکا گفتند که امیدوارند تمایل ایران به دستیابی به توافقی با آمریکا و متحدانش به منظور برچیدن شدن تحریم ها در ازاء اعمال محدودیتهایی در مورد برنامه هسته ای اش منجر به تعدیل تلاشهای تهران در کمک به حوثی ها شود.

یک مقام نظامی آمریکا گفت: « فکر نمی کنم سطح تعهد ایران (نسبت به یمن) در این مرحله به حدی باشد که به مخاطره جویی بیشتری دست بزند. اگر آنها قادر به چنین کاری بودند و هزینه چندانی برایشان نداشت، به نظر من وارد عمل می شدند اما حوثی ها متحدی نیستند که ایران حاضر باشد هر کاری برای آنها بکند.»

ایران از مدتها قبل به لحاظ کمک نظامی به حوثی ها مورد سوء ظن بوده است. دو سال قبل مقامات یمنی یک کشتی مملو از تسلیحات شامل موشکهای زمین به هوا و راکتهای کاتیوشا را در سواحل آن کشور توقیف و خدمه آنرا دستگیر کردند. به عقیده مقامات یمنی آن تسلیحات به عنوان بخشی از تلاش تهران در حمایت از شبه نظامیان حوثی قرار بود برای آن جنگجویان ارسال شود.

عربستان سعودی در روزهای اخیر ایران را متهم کرده است که اعضاء نیروی سپاه پاسداران قدرتمند خود برای ارائه مشاوره به حوثی ها به یمن اعزام کرده است.

تلاشهای جدید برای قطع حمایت ایران از شورشیان حوثی در زمانیکه حملات هوایی تحت رهبری سعودی در یمن وارد سومین هفته خود می شود، برای تضعیف جنگجویان حوثی بسیار مهم است. مقامات رسمی آمریکا گفتند،‌ بمبارانها خسارت قابل ملاحظه ای به حوثی ها وارد کرده و پیشرفت آنها را در شهر جنوبی عدن کند کرده است اما ضربه فلج کننده ای وارد نکرده است.

به همین علت آمریکا و عربستان سعودی سعی دارند مانع از دسترسی جنگجویان حوثی به تسلیحات مورد نیازشان برای ادامه جنگ شوند. با توجه به اینکه فرودگاههای یمن به شدت آسیب دیده و هیچ مسیر زمینی بین ایران و یمن بدون گذر از عربستان سعودی وجود ندارد، خط ساحلی طولانی این کشور بهترین گزینه برای ایران جهت ارسال سلاح برای حوثی ها است.

یکی از بزرگترین نگرانی های آمریکا و عربستان سعودی تلاش احتمالی ایران برای ارسال موشکهای زمین به هوا به یمن است تا جنگجویان حوثی بتوانند از آن در مقابله با بمباران ها استفاده کنند.

یک مقام دفاعی ارشد آمریکا گفت: ما مراقبیم... می دانیم آنها چنین قصدی دارند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر