صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

نظر زیباکلام درباره ترکیب مجلس آینده

صادق زیبا کلام، استاد دانشگاه تهران در خصوص مجلس آینده و صورت بندی احتمالی آن گفت: اگر انتخابات به شکل رقابتی برگزار شود، یعنی اصولگرایان بگذارند که همه نامزدها در انتخابات شرکت کنند و تصمیم گیری را به عهده مردم واگذار کنند یقینا ما بیش از یک سوم نمایندگان مجلس را در جبهه اصلاحات خواهیم داشت. اصولگرایان هم می دانند که انتخابات رقابتی باعث خواهد شد مجلس را از دست بدهند بنابراین این اجازه را نخواهند داد که مجلس را هم مثل قوه مجریه از دست بدهند و داستان آقای اصلاحات اتفاق بیافتد.

کد خبر: 20643

برنا/ صادق زیبا کلام، استاد دانشگاه تهران در خصوص مجلس آینده و صورت بندی احتمالی آن گفت: اگر انتخابات به شکل رقابتی برگزار شود، یعنی اصولگرایان بگذارند که همه نامزدها در انتخابات شرکت کنند و تصمیم گیری را به عهده مردم واگذار کنند یقینا ما بیش از یک سوم نمایندگان مجلس را در جبهه اصلاحات خواهیم داشت. اصولگرایان هم می دانند که انتخابات رقابتی باعث خواهد شد مجلس را از دست بدهند بنابراین این اجازه را نخواهند داد که مجلس را هم مثل قوه مجریه از دست بدهند و داستان آقای اصلاحات اتفاق بیافتد.

 

 

زیبا کلام منظور خود از داستان آقای اصلاحات، اقلیت شناخته شدن کامل اصولگرایان در مجلس و دولت و ناکامی آنان در دولت اصلاحت عنوان کرد و در ادامه خاطر نشان کرد: اصولگرایان تلاش خواهند کرد که به انحاء مختلف مانع ورود چهره های شاخص اصلاح طلب و نیز چهره های نزدیک به دولت در عرصه انتخابات پیش رو شوند و از این طریق سعی خواهند کرد که اکثریت اصولگرایان همچنان در مجلس دهم باقی بمانند.

وی در ادمه گفت: برای مثال در انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه سال 1390 شاهد آن بودیم که بسیاری از اصولگرایان با کمتر از پنج درصد آرا وارد مجلس شدند. بنابراین فکر می کنم در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی نیز تلاش خواهد شد که روند پیشین تکرار شود، البته در برخی از حوزه ها نمی شود گفت رقابت بین اصولگرایان و اصلاح طلبان است. حوزه های کوچک تر و شهرستان های دورافتاده تر که در رقابت قومی و قبیله ای هستند آنچنان اصلاح طلبی و اصولگرایی نقشی ندارد.

این تحلیلگر سیاسی عقیده دارد نخستین انتخابات مجلس نمونه کامل از همسویی و هم راستایی را داشته است و به عنوان یک انتخابات نمادین در تاریخ جمهوری اسلامی بوده است و در ادامه افزود: از مجلس اول به این سو به تدریج نظارت ها و کنترل ها اعمال شد و بسیاری از چهره ها را به دلایل مختلف در انتخابات رد صلاحیت کردند.

زیبا کلام در ادامه صحبت هایش به برنا گفت: در بسیاری از حوزه ها مهم نیست که شما اصلاح طلب هستید یا اصولگرا. مهم این است که شما چه مبلغی در جریان انتخاباتی هزینه می کنید. صحبت از میلیون ها و یا میلیاردها تومان هزینه است که در بسیاری از حوزه ها خرج می شود و کسانی که این پول ها را خرج می کنند به مجلس هم راه پیدا می کنند.

زیبا کلام در آخر اختلافات درونی را آفتی برای احزاب دانست و خاطر نشان کرد: جدا از مسئله هزینه در انتخابات و ایجاد محدودیت های بیش از اندازه، مورد بعدی که می تواند مشکل آفرین باشد اختلافات درونی است. این مهم است که اصلاح طلبان همچون انتخابات سال 92 هم سو و هم نوا شوند. در آن انتخابات همه کاندیداهای اصلاح طلب پشت روحانی قرار گرفتند و نتیجه آن پیروزی حزب اعتدال شد. بنابراین مهم ترین هدف برای اصلاح طلبان و اعتدالیون می بایست تشکیل یک جبهه واحد باشد و مطمئنا ائتلاف اصلاح طلبان واصولگرایان می تواند بسیار منفعت آمیز باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر