صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

سونامی جدید درانتظار شهرداران مناطق؟

قالیباف چهار معاونش را تغییر داد

کد خبر: 20577

قالیباف چهار معاونش را تغییر داد
نوبت «شهرداران» می‌رسد
 

اعتماد/  حمیدرضا خالدی: دیروز خبرنگاران حوزه شهری، روز خود را با پیامک‌های شهرداری آغاز کردند. پیامک‌هایی که از ساعت حدود ٧:١٥ آغاز شد و به شکل رگباری گوشی‌های تلفن‌های همراه خبرنگاران را بمباران و آنها را از خواب بیدارکرد. پیامک‌هایی دربرگیرنده اخباری از تغییراتی در سطح معاونان شهردار تهران که به شکلی ناگهانی صورت گرفته بود. تغییراتی که مدت‌ها بود زمزمه‌های آن شنیده می‌شد و همه منتظر بودند تا ببینند شهردار تهران، کی سونامی تغییرات مدیران و معاونان خود را آغاز می‌کند؟ اما بالاخره انتظارها به پایان رسید و شنبه‌شب بود که زنگ تلفن‌های همراه معاونان شهردار، شهرداران مناطق و اعضای شورای شهر به صدا درآمد تا از آنها برای حضور در جلسه معارفه و تودیع برخی معاونان شهردار دعوت شود؛ دعوتی که گرچه از طریق اخبار‌درگوشی می‌شد نتایج آن را حدس زد، ولی در عین حال باعث ایجاد دلهره برای اکثر مدیران دعوت شده بود چرا که قالیباف در تغییرات مدیریتی قبلی خود ثابت کرده بود که تا لحظه آخر هم هیچ یک از مدیران وی از لبه تیز تغییرات مدیریتی وی مصون نیستند.

 

 

جلسه ٦:٣٠ صبح (که در نوع خود از لحاظ وقت و زمان، جلسه‌ای بدیع و تازه برای معارفه و تودیع محسوب می‌شود) این‌بار، آبستن چهار تغییر در رده معاونان شهردار تهران بود. این شیوه برگزاری مراسم تودیع و معارفه آن‌هم بدون حضور رسانه‌ها و خبرنگاران، در کنار سابقه و میزان قرابت منتصبین و معزول‌شدگان، با شخص شهردار تهران سبب شد تا بسیاری از مدیران و کارشناسان شهری این تغییرات را تغییراتی سیاسی بدانند تا تغییراتی مدیریتی. از انتصاب معاون اسبق شهرسازی و معماری گرفته (که گفته می‌شد به دنبال عملکرد ضعیف وی و اختلاف پیش آمده نامبرده با قالیباف از کار برکنار شده است) به عنوان معاون فنی عمرانی تا انتصاب معاون شورای شهر شهرداری (یار دیرین رییس‌جمهور پیشین و یکی از مدیرانی که گفته می‌شود شهردار تهران تعصب خاصی روی وی دارد) به جای شهاب مرادی در سازمان فرهنگی شهرداری (که این روزها خبر اختلاف شدید وی با شهردار تهران در محافل مختلف شنیده می‌شود)‌.

 

 

اگرچه مثلا شخص شهاب مرادی مدیر پیشین قالیباف که دیروز با تاخیر در جلسه تودیع و معارفه حاضر شده بود و چهره‌ وی حکایت از ناراحتی درونی‌اش داشت، این موضوع را خود تکذیب کرده است و گفته برای انتخابات مجلس هیچ برنامه‌ای ندارد. او در گفت‌وگو با مهر گفت: اخباری که در خصوص حضور من در انتخابات مجلس است را تکذیب می‌کنم و علاقه‌ای به حضور در هیچ انتخاباتی ندارم.

 

 

البته تحلیل تحرکات انتخاباتی در شهرداری به شورای شهر نیز کشیده و حرف‌های در گوشی برخی اعضای شورای شهر آن را تایید می‌کند، اما با این وجود کمتر عضوی در شورای شهر حاضر است در این باره اظهارنظری رسمی کند؛ البته در این بین برخی اعضا هم این تغییرات را انتصاب‌های «چندان سیاسی نمی‌دانند» و کفه مدیریتی آن را سنگین‌تر می‌بینند.

علی صابری، عضو اصلاح‌طلب شورا چندان معتقد به سیاسی بودن این انتصاب‌ها نیست اما تاکید می‌کند: «اگر هم اینچنین باشد جای تعجب ندارد، چرا که به هر حال طبیعی است اگر شهردار تهران بخواهد در‌راستای اهداف سیاسی خود، از یاران قدیمی و دیرینش استفاده کند. » وی در ادامه تصریح می‌کند: برای سیاسی بودن این تغییرات و انتخاباتی بودن آن و اظهارنظر دقیق شاید کمی زود باشد و درحقیقت باید منتظر آینده و اتفاقات آن بود. صابری در نهایت حسن‌کلام خود دراین خصوص را این‌گونه اظهار می‌کند: به هر حال چه بخواهیم و چه نخواهیم، گروهی از این انتصاب‌ها سیاسی است.

 

مدیریت به سبک قالیبافی

انتصاب‌های چند ساله اخیر شهردارتهران فارغ از شایبه سیاسی‌کاری آن می‌تواند مصداق بارز مدیریت به شیوه‌ای قدیمی باشد. براساس این شیوه، شهردار تهران گروهی از مدیران خود را همواره با خود دارد و در تغییرات مدیریتی خود فقط آنها را جابه‌جا می‌کند. درچنین شیوه‌ای مدیران کمتر حذف می‌شوند مگر به تدریج و طی یک فرآیند درازمدت. حالا انتصاب‌های شهردار تهران نیز درست برهمین مصداق است بدین‌ترتیب، مدیران و معاونان قالیباف و شهرداران مناطق، از چرخه مدیریت شهری حذف نمی‌شوند بلکه از یک صندلی مدیریت به صندلی مدیریتی دیگر کوچ می‌کنند !

 

 

این شیوه مدیریت منتقدان بسیاری دارد. این منتقدان براین باورند که اگر مدیری واقعا لایق و شایسته است، چرا باید پس از سال‌ها کسب تجربه او را از کار برکنار کرد و از آن مهم‌تر چرا باید وی را درمسند مدیریتی دیگری به کار گرفت؟ علی صابری درهمین خصوص می‌گوید: من نمی‌دانم چرا در سیستم‌های مدیریتی ایران این‌همه رودربایستی وجود دارد ! اگر فردی واقعا کارایی ندارد چرا وی را مشاور می‌کنیم؟ ضمن اینکه برخی انتصاب‌های صورت گرفته به گونه‌ای است که به هیچ عنوان با تخصص و دانش مدیران منصوب شده تناسبی ندارد.

 

 

این تحلیل‌ها زمانی قوت می‌گیرد که نگاهی به سوابق و نوع تخصص و پست‌های قبلی معاونان و مدیران تازه منصوب شده، نشان از آن دارد که در بسیاری از انتصاب‌های اخیر حتی ردی از تبحر و تخصص معاونان منصوب شده نیز دیده نمی‌شود. صابری دراین خصوص می‌گوید: برخی از این انتصاب‌ها چنان بی‌ربط است که انسان را به حیرت می‌اندازد. مثلا چرا باید فردی که تاکنون هیچ‌گونه فعالیت فرهنگی در کارنامه شغلی‌اش دیده نمی‌شود به یک‌باره به یک پست مهم فرهنگی منصوب شود؟ یا اینکه آیا واقعا جنس شهرسازی و عمران و فنی یکی است که معاونی را پس از برکناری از معاونت شهرسازی و بعد از یکی، دو سال دوباره به سمت معاونت عمرانی منصوب می‌کنیم؟ این وظیفه متخصصان است که بگویند این پست‌ها چقدر با هم مرتبط است !

 

 

 برخلاف نظر صابری، حقانی انتصاب‌های صورت گرفته را چندان هم بی‌تناسب نمی‌داند: دراین انتصاب‌ها اولا هیچ مدیری حذف نشده، ثانیا: مدیران منصوب شده همه از داخل خود شهرداری هستند که این دو از نقاط قوت این ماجراست.

وی ادامه می‌دهد: از سویی به اعتقاد من برخی از این انتصاب‌ها کاملا حساب شده و مبتنی برنیازهای شهری است. مثل انتصاب معاون قبلی عمران و فنی به مدیریت پروژه مصلی چرا که دکتر حسینی فردی متخصص و اجرایی است و به خوبی می‌تواند از عهده تکمیل پروژه پرپیچ و خم مصلی برآید.

 

 

 سونامی جدید در انتظار شهرداران مناطق؟

به نظر می‌رسد این آخرین تغییرات مدیریتی شهردار تهران نباشد. شنیده‌ها حکایت از آن دارد که در یکی، دو هفته آینده، موج جدیدی از تغییرات مدیریتی در شهر تهران رخ خواهد داد؛. موجی که برخی شهرداران مناطق را با خود می‌برد و برخی دیگر را  روی صندلی شهرداری مناطق می‌نشاند. دراین بین باز هم نام شهرداران بسیاری به چشم می‌خورد. از انتصاب شهرداران مناطق ٤ و ٥ (که به دلیل انتصاب شهرداران آنها به سمت معاونت‌های شهرسازی و معماری و همچنین فنی و عمرانی خالی شده‌اند) تا تغییر شهرداران مناطقی دیگر از جمله منطقه ١٠ که دیروز زمزمه‌هایی مبنی براستعفای او شنیده می‌شد که درصورت صحت آن، این منطقه نیز در لیست انتصاب‌های شهرداران خواهد بود.

به این‌ترتیب به نظر می‌رسد هنوز موج تغییر مدیریت در شهرداری تهران خاتمه نیافته است؛ انتصاب‌هایی که دلایل واقعی آنها را آینده مشخص خواهد کرد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر