صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

واکنش ها به خبر غيرمنتظره اوباما

اظهارات اوباما درباره عادي‌سازي روابط با تهران، واکنش تندروهاي آمريکا را بهمراه داشت. باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا در مصاحبه اي که روز دوشنبه منتشر شد از ايران خواست از فرصت به دست آمده براي امضا موافقتنامه اي با قدرت هاي جهان درباره برنامه هسته اي مورد مناقشه خود استفاده کند تا زمينه براي روابط بهتر با آمريکا فراهم شود.

کد خبر: 2055

اظهارات اوباما درباره عادي‌سازي روابط با تهران، واکنش تندروهاي آمريکا را بهمراه داشت.
باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا در مصاحبه اي که روز دوشنبه منتشر شد از ايران خواست از فرصت به دست آمده براي امضا موافقتنامه اي با قدرت هاي جهان درباره برنامه هسته اي مورد مناقشه خود استفاده کند تا زمينه براي روابط بهتر با آمريکا فراهم شود.
اوباما در مصاحبه با شبکه راديويي « ان پي آر » گفت به عقيده وي چنين موافقتنامه اي « امکانپذير » است و مي تواند منجر به لغو تحريم ها عليه جمهوري اسلامي و پيوستن دوباره اين کشور به جامعه بين المللي شود.
وي در مورد احتمال بازگشايي دوباره سفارت آمريکا در تهران در دو سال آخر دوره رياست جمهوري خود افزود :« اگر ما بتوانيم اين گام بزرگ نخست را برداريم ، پايه اي براي تلاش ها ما به منظور بهبود روابط در آينده خواهد بود.»
ئيس جمهور آمريکا در پاسخ به اين سوال که آيا بهبود روابط با کوبا و بازگشايي سفارتي در اين کشور مي‌تواند بدان معنا باشد که وي ممکن است در دو سال پاياني رياست جمهوري‌اش سفارت آمريکا را در تهران نيز باز کند يا خير، گفت: من هرگز نگفتم که اين مساله هيچ گاه امکان پذير نيست اما ما بايد گام به گام پيش برويم. همانطور که مي‌دانيد کوبا شرايطي داشت که طي 50 سال ما اقدامات مشابهي را بارها و بارها در آن انجام داده‌ايم اما هيچ تغييري رخ نداد و سوال اين است که آيا ما بايد در رابطه با اين کشور کوچک که هيچ تهديد خاصي براي ما يا متحدانمان محسوب نمي‌شود اقدامي تکراري انجام دهيم يا خير اما ايران يک کشور بزرگ و پيچيده است که تهديداتش نه تنها ضد آمريکا است بلکه اسرائيل را نيز هدف قرار داده است. در نتيجه در رابطه با ايران تاريخي وجود دارد که کاملا با تاريخ ميان آمريکا و کوبا متفاوت است، اهميت استراتژيک تهران يا ايران نسبت به اهميت استراتژيکي کوبا متفاوت است اما اگر بتوانيم به توافقي با ايران دست يابيم و مطمئن شويم که اين کشور تسليحات اتمي ندارد و علاقه‌اي به ساخت و توسعه اين تسليحات همانطور که خودش گفته ندارد، با گذر زمان مسائل تغيير کرده و تحريم‌ها لغو مي‌شود، اقتصاد ايران شروع به رشد مي‌کند و اين کشور مجددا به جامعه بين‌المللي باز مي‌گردد و آن موقع اميدوارم که بتوانيم پايگاهي در آنجا داشته باشيم که براي بهبود روابط بين اين دو کشور خدمت کند. اما فکر مي‌کنم بازکردن سفارت در ايران بستگي به حل مساله اتمي دارد و بستگي به اين مساله دارد که ايران از اين فرصت استفاده کند. فکر مي‌کنم عناصري در داخل ايران وجود دارند که اين فرصت را درک کرده و مي‌خواهند آن را به دست آورند.
اين بخش از اظهارات اوباما با واکنش هايي همراه بود.

افخم:مذاکرات با آمريکا هسته‌اي است
سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالي درباره احتمال بازگشايي سفارتخانه‌هاي ايران و آمريکا در پايتخت‌هاي دو کشور گفت: گفت‌وگوهاي دو کشور صرفاً درباره موضوع هسته‌اي بوده و اين موضوع در دستور کار مذاکرات دو کشور نيست.
مرضيه افخم، سخنگوي وزارت امور خارجه ايران هم‌چنين با اشاره به انتشار خبري به نقل از يک رسانه عربي اضافه کرد: هيچ منبع مسوولي از وزارت امور خارجه در اين زمينه با رسانه‌ها گفت‌وگو نداشته است. 

جف راسکي:تمرکز ما روي مذاکرات هسته‌اي است
ف راسکي، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در نشست خبري هفتگي خود در پاسخ به اظهارات اخير باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا مبني بر اينکه احتمال بازگشايي سفارت کشورش در تهران در دوران رياست جمهوري وي وجود دارد، گفت: من فکر مي کنم اگر متن مصاحبه رييس جمهور را بخوانيم متوجه مي شويم که وي در پاسخ به سوال احتمال بازگشايي سفارت آمريکا در تهران گفته بود من هرگز نمي گويم هرگز. اما بعدتر تاکيد کرد که تمرکز سياست خارجي کشور بر مذاکرات هسته اي و حل اين موضوع قرار دارد.
ف راسکي همچنين درباره اينکه دولت آمريکا اميدوار است بتواند تا پايان دوره کاري باراک اوباما در سال 2016 روابطش با ايران را بهبود بخشد، گفت: دولت اعلام کرده است که هيچ دري را نمي بندد اما نگراني هاي ما درباره ايران کاملا شناخته شده است و تمرکز ما روي مساله هسته اي قرار دارد. اکنون اين فرصت وجود دارد که بتوانيم اين کار را انجام دهيم.
وي در پاسخ به سوال ديگري در خصوص اظهارات روز گذشته باراک اوباما که گفته بود ايران مي تواند به يک قدرت منطقه اي بسيار موفق تبديل شود، گفت: رييس جمهور تاکيد کرد که سياست آمريکا روي حل مساله هسته اي قرار دارد و اين دليلي است که ما مذاکرات مان را با اين کشور به همراه ديگر اعضاي 1+5 ادامه مي دهيم.

ادعاي بکمن: تلاش اوباما براي ديدار خصوصي با رهبر معظم انقلاب
پايگاه خبري"جو فور آمريکا" مي نويسد: واکنش ها و اقدامات اوباما در زمينه سياست خارجي نياز به توجه ويژه دارد. اقدامات آمريکا همانند خنجري است که در قلب طرفداران آمريکا و اسرائيل و صهيونيست فرو رفته و اين در حالي است که سرنوشت آمريکا به سرنوشت اسرائيل گره خورده است.
پايگاه اينترنتي جو فور آمريکا که از خبرنگاران محافظه کار و صهيونيست تشکيل شده است، در زمان انتخابات سال 2012 هشدار داد: دوره دوم رياست جمهوري اوباما به کابوسي براي آمريکا تبديل خواهد شد.
ميشله بکمن نماينده بازنشسته حزب جمهوري خواه از ايالت مينسوتا مي گويد: حمايت مشتاقانه اوباما از ايران به عنوان کشوري که در مسير ساخت بمب هسته اي پيش مي رود، مسئله اي به شدت نگران کننده است.
به گفته بکمن، اخيرا گزارش هايي دال بر تلاش باراک اوباما براي ديداري خصوصي با رهبر معظم انقلاب ايران نيز منتشر شده است.
وي افزود اوباما بر اين باور است که از طريق مهارت در مذاکرات مي تواند ايران را به تغيير در روندي که دنبال مي کند، ترغيب کند.
جوفور در پايان مي نويسد: اوباما مي خواهد به هر قيمتي شده با ايران در زمينه هسته اي به توافق برسد و اين مسئله زنگ خطر ديگري براي اسرائيل محسوب مي شود. اوباما احتمالا در نهايت از سوي ايران پذيرفته خواهد شد و در آن زمان قدرت ايران در سطح جهاني افزايش خواهد يافت و در آن زمان خواهد بود که مخالفان روابط اين و آمريکا از صحنه محو خواهند شد.

ادامه تبليغات سياسي اوباما
پايگاه خبري " هات اير " نيز در اين خصوص مي نويسد: تصور عمده اين است که عادي سازي روابط با ايران براي اوباما دشوار تر از تجديد روابط با کوبا باشد. با اينکه هيچگونه اطلاعات آماري در اين زمينه در دست نيست، اما احتمالا آمريکايي ها آن اندازه که از اقدامات اوباما در تجديد روابط با کوبا حمايت کردند، طرفدار عادي سازي روابط با ايران نيستند.
در اين حال، اشاره اوباما به امکان عادي سازي روابط با ايران ممکن است ادامه تبليغات انتخاباتي وي در سال 2008 باشد. وي در آن زمان اعلام کرده بود با دشمنان آمريکا برخورد ديپلماتيک خواهد داشت و اکنون نيز سعي دارد نشان دهد نگرش وي به تعامل با ايران نسبت به زمان انتخابات تغييري نداشته است. در چنين شرايطي آگاه شدن از واقعيت پشت پرده دشوار است.
مسلم است که اوباما نمي خواهد نقش رئيس جمهوري را ايفا کند که دورانش به پايان رسيده و هنوز براي تصميم گيري در مورد اينکه چه تصويري از خود باقي بگذارد دو سال فرصت دارد و مي بايست اصلاحاتي را در نظر بگيرد که قابليت اجراي آن ها را در سال هاي 2015 و 2016 داشته باشد. در چنين شرايطي بر هم زدن روابط آمريکا و اسرائيل در تلاش براي عادي سازي روابط با ايران هسته اي به طور قطع ارزش ياد کردن از اوباما در کتاب هاي تاريخ را خواهد داشت.

آريا/

نظرات بینندگان

ارسال نظر