صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

هرگاه تشخيص نظام اقتضا کند دستگاه قضايي آمادگي کيفر کردن سران فتنه را دارد

توضیحات دادستان کل کشور در مورد حصر سران فتنه

دادستان کل کشور با بيان اينکه اگر تشخيص نظام اقتضا کند دستگاه قضايي آمادگي کيفر کردن سران فتنه را دارد، گفت: تا به امروز در رابطه با رفع حصر سران فتنه در شوراي عالي امنيت ملي نه تصميمي گرفته شده و نه در دستور کار است.

کد خبر: 2033

دادستان کل کشور با بيان اينکه اگر تشخيص نظام اقتضا کند دستگاه قضايي آمادگي کيفر کردن سران فتنه را دارد، گفت: تا به امروز در رابطه با رفع حصر سران فتنه در شوراي عالي امنيت ملي نه تصميمي گرفته شده و نه در دستور کار است.

حجت‌الاسلام سيدابراهيم رئيسي دادستان کل کشور به دعوت بسيج دانشجويي دانشگاه امام صادق(ع) در اين دانشگاه حاضر و به سؤالات دانشجويان پاسخ گفت.
وي در ابتداي سخنان خود با بيان اينکه انقلاب اسلامي براي دشمنان آن باور کردني نبود، گفت: بر همين اساس در دهه اول انقلاب که دهه تأسيس نظام اسلامي بود دشمن تمام تلاش خود را انجام داد تا انقلاب اسلامي پابرجا نماند.
حجت‌الاسلام رئيسي افزود: در دهه دوم انقلاب که دهه تثبيت انقلاب اسلامي بود دشمن تلاش کرد تا نظام جهوري اسلامي را ناکارآمد جلوه دهد. در دهه سوم نيز دشمن تلاش کرد تا اجازه ندهد پيام انقلاب به ديگر کشورها برسد. در حالي که اين انقلاب در درون مرزهاي داخل متوقف نشد و اين امتداد راهبردي در منطقه شکل گرفت در حقيقت اين دوران جنگ اراده‌ها بود.

دادستان کل کشور با اشاره به تفاوت فتنه سال 88 با ديگر فتنه‌هاي گذشته گفت:‌ تفاوت اين فتنه اين بود که براي اولين‌بار در تاريخ انقلاب دشمن احساس کرد جاي پايي پيدا کرده و يک جرياني که خود در درون انقلاب بوده علم مخالفت با نظام و انقلاب را برداشته است و نسخه‌‌اي که در بسياري از کشورها دنبال مي‌کردند با تعبير براندازي نرم به وجود آمد که البته از ابتدا جريان براندازي دشمن براي ما وجود داشت.

حجت‌الاسلام رئيسي در ادامه تصريح کرد: آناني که اين فتنه را شکل دادند مي‌دانستند که سازوکار اين انتخابات اطمينان‌بخش است و تا شب انتخابات به همين سازوکار تن دادند و فصل‌الخطاب بودن شوراي نگهبان را پذيرفته بودند اما به محض اينکه رأي نياوردند قاعده بازي را به هم زدند.
وي ادامه داد: انتخابات هميشه يک منتخب دارد و قبول داشتن منتخب از طرف ساير رقبا ضرورت ندارد. اگر آقايان درباره منتخب حرف داشتند نبايد انتخابات را زير سؤال مي‌بردند و به اين ترديد مي‌دميدند در حقيقت در اين موج ترديد موج تقلب و بر موج تقلب دشمن سوار است.

دادستان کل کشور در ادامه سخنان خود گفت: اين افراد در ادامه اطلاعيه مي‌دادند اما هرچه زمان مي‌گذشت شعارهاي کاملاً کليشه شده در اطلاعيه آنان نمايان بود و اين موضوع نشان مي‌داد که حجم وسيعي از نيروي انساني پشت صحنه و در خارج از کشور موضوع را رصد، هدايت و دنبال مي‌کنند. اينان به تمام هشدارهايي که رهبري دادند بي‌توجه بودند و در آخر کار به اهانت به همه ارزش‌هاي اسلامي و امام شد.

حجت‌الاسلام رئيسي تصريح کرد: در ادامه مردم متوجه شدند که انتخابات آغاز بوده است اما انجام نبوده است و بهانه‌اي براي مسائل ديگر بوده است متأسفانه اينان به جاي اينکه خط خودشان را با ضد انقلاب و شعارهاي انحرافي جدا کنند اين کار را نکردند و در ادامه مردم متوجه شدند تهديدها اصل نظام و انقلاب را نشانه گرفته است.

وي با اشاره به حضور مردم در 9 دي گفت:‌ 9 دي يک جريان کاملاً خودجوش بود و مردم با اراده به صحنه آمده بودند براي دفاع از ارزش‌ها.
دادستان کل کشور تأکيد کرد: کساني که عامداً در فتنه حضور داشتند چه سران فتنه و چه کساني که به ناامني‌ها کمک کردند بايد به جرم آنها رسيدگي مي‌شد و نسبت به اينها پيگيري‌ها انجام شد و برابر قانون دستگاه قضا رسيدگي کرد.

حجت‌الاسلام رئيسي ادامه داد: بحث سران فتنه نيز در شوراي عالي امنيت ملي مطرح شد و تصميم حصر نسبت به اينان انجام شد تا ارتباط‌شان با خارج قطع شود.
وي خاطرنشان کرد:اين اقدام شوراي عالي امنيت و تصميم بر حصر سران فتنه يک اقدام کاملاً قانوني، پيشگيرانه و تأميني بود. البته اين موضوع به اين عنوان نيست که اين مسئله مقدمه رسيدگي نباشد. در رابطه با سران فتنه ادعانامه‌اي وجود دارد از اينکه دشمن را اميدوار کردند، به نظام ضربه زدند، در مردم ترديد ايجاد کردند و بسياري موارد ديگر.
دادستان کل کشور با بيان اينکه ظلم بزرگي که اينان کردند هرگز قابل بخشش نيست، گفت: البته اگر توبه کردند و رهبري خواستند اين افراد را ببخشند مسئله جور ديگري است اما خيانت‌هايي که اينان انجام دادند ظلمي نابخشودني است.

وي ادامه داد: البته در مسير رسيدگي به جرائم فتنه‌گران يکسري تخلفات نيز به وجود آمد که ظلم به اشخاص بود و بايد رسيدگي شود. اما نبايد مانع شود تا ظلم بزرگ را نبينيم بعضي به دنبال مسدود کردن اين قضايا هستند.
حجت‌الاسلام رئيسي با بيان اينکه عده‌اي به دنبال تقليل فتنه 88 به اختلاف بين دو جريان هستند، گفت: در سال‌هاي اخير مي‌بينيم عده‌اي فتنه و خيانتي که به کشور شده است را مي‌خواهند اختلاف بين دو جريان عنوان کنند در صورتي که اينگونه نبوده اتفاقاتي که بعد از انتخابات 88 افتاد دعواي يک گروه نبود که هم در متن اطلاعيه‌ها ديده مي‌شود و هم کف و سوتي که دشمن براي اين جريان مي‌زد.

وي در همين خصوص گفت:‌ قابل توجيه نيست از اينکه عده‌اي بخواهند سران فتنه را نسبت به آنچه در نگاه مردم و آنچه بعد از فتنه 88 اتفاق افتاد مبرا بدانند. تحليل‌هاي يک سال و نيم اخير عده‌اي اينگونه است که انگار مي‌خواهند به فتنه توجه نکنند.

دادستان کل کشور با بيان اينکه عنايت و تفضل نظام و رهبري است که سران فتنه اينگونه در حصر باشند، گفت: اگر عنايت نظام نبود اين حصر اقل آن چيزي بود که عليه آنان انجام شد. رسيدگي به جرايم اينان براي عده‌اي که به دنبال رفع حصر هستند پشيمان‌کننده خواهد بود.

رئيس دادستان کل کشور در جواب به سؤالي که چرا برخورد قوه قضاييه با برخي فتنه‌گران در حد جرم آنان نبوده است،‌ گفت:‌غير سران فتنه تمامي افراد در اين رابطه مورد تعقيب و رسيدگي قرار گرفتند و نسبت به آنان حکم صادر و اجرا شد اگر نسبت به دو سه نفر خاص اشاره داريد که اين موضوع مربوط به شوراي عالي امنيت ملي است.

حجت‌الاسلام رئيسي همچنين در پاسخ به سؤال ديگري در خصوص اينکه دليل مشخص حصر سران فتنه چه بود و چرا اقدام به حصر يک سال بعد از فتنه 88 انجام شد چه بود، گفت: اين مقدار زمان به اين خاطر بود تا به آنها مجال داده شود از کارشان دست بردارند که برنداشتند. در اين خصوص محکومت در افکار عمومي نسبت به حرکت آنان قبل از محکوميت سران فتنه در دادگاه بسيار مهم بود که ما شاهد بوديم محکوميت سختي نسبت به حرکت آنان در افکار عمومي انجام شد.

وي تأکيد کرد: اينکه معلوم شود مسئله، موضوع انتخابات نيست باعث تأخير حصر سران فتنه شد و گذشت زمان مسائل را روشن کرد.
دادستان کل کشور ادامه داد:‌ مصوبه شوراي عالي امنيت ملي در خصوص حصر سران فتنه نيز طبق سازوکاري است و اگر هر زمان مصلحت نظام بود و اين شورا در اين نظر تشديد کرد دستگاه قضا در اين خصوص وظيفه قانوني خود را انجام مي‌دهد.

حجت‌الاسلام رئيسي در خصوص نقش مهدي هاشمي در فتنه 88 نيز گفت: وي از وقتي وارد کشور شد پرونده‌اش مورد پيگيري قرار گرفت و بازداشت شد در حال حاضر نيز مراحل دادگاه وي انجام مي‌شود. اتهامات مختلفي درباره ايشان مطرح است و ما هم منتظر حکم دادگاه هستيم.
وي در خصوص پيگيري قوه قضاييه در خصوص پرونده کرسنت نيز گفت: دادستان کل نسبت به پرونده کرسنت درخواست اعمال ماده 18 کرده است. در اين ارتباط شوراي عالي وجود دارد که بنده نيز چند ماهي در اين شورا حضور دارم که تلاش مي‌کنم جلسه‌اي در اين خصوص (پرونده کرسنت) تشکيل شود.

دادستان کل کشور در خصوص روشنگري پيرامون فتنه 88 و دلايل حصر گفت:‌ بنده در خصوص روشنگري پيرامون قضاياي فتنه 88 سخنراني‌هاي متعددي انجام داده‌ام در همين رابطه چند شب پي‌درپي قبل از 9 دي در صداوسيما سخنراني کردم و قضايا را توضيح دادم. همچنين در خصوص بررسي‌هاي ادعاي آقاي کروبي بنده عضو هيئت سه نفر اين موضوع بودم که اطلاعيه رسمي در اين خصوص منتشر کرديم.

وي ادامه داد:‌ در خصوص حذف سران فتنه نيز بايد بگويم که مصالح نظام مقدم بر هر چيزي است. سران فتنه قبل از اينکه در دادگاه محکوم شوند در انزار عمومي محکوم شدند هرگاه تشخيص نظام اقتضا کند دستگاه قضايي آمادگي کيفر کردن سران فتنه را دارد.
حجت‌الاسلام رئيسي در پايان در جواب به اين سؤال که آيا دولت روحاني اقدامي براي رفع حصر کرده‌اند، گفت: وقتي که آقاي روحاني در جلساتي حاضر مي‌شوند عکس‌العمل‌هايي نسبت به اين موضوع داده مي‌شود اما تا الان به هيچ عنوان بناي اينکه اين حصر شکسته شود در جلسه شوراي عالي امنيت ملي نه گرفته شده و نه در دستور کار است.

مهر/

نظرات بینندگان

ارسال نظر